Глобальна індустрія відновлюваної енергетики минулого року зростала найшвидшими темпами з 1999 року, навіть попри нестабільність, спричинену пандемією COVID-19. Такі темпи, ймовірно, встановили стандарт для розвитку галузу в майбутньому, пише британська газета The Guardian.
Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) повідомило, що реалізація проектів з відновлюваної енергетики, включаючи вітряні електростанції та проекти сонячної енергетики, сприяла зростанню галузі минулого року на 45%, що поступово змінює стандарти світової промисловості.
За останній рік потужність вітроенергетики подвоїлася, тоді як галузь сонячної енергетики зростала майже на 50% більше, ніж до пандемії, завдяки розширенню «апетиту» урядів та корпорацій до чистої енергії.
Зростання популярності чистої енергії спонукало МЕА переглянути свої прогнози щодо відновлюваної енергетики на найближчі роки. Тепер експерти прогнозують більш швидке зростання галузі, ніж очікувалося, значною мірою, завдяки збільшенню використання відновлюваних джерел енергії в Китаї, Європі та США.
Виконавчий директор МЕА Фатіх Бірол сказав, що урядам країн потрібно «розвивати цей перспективний імпульс», запроваджуючи політику, яка «заохочує більші інвестиції в сонячну та вітрову енергетику, в додаткову мережеву інфраструктуру, яка їм буде потрібна, та в інші ключові джерела відновлюваних джерел енергії, зокрема такі технології, як гідроенергетика, біоенергетика та геотермальна енергія».
«Масове розширення чистої електроенергії має важливе значення для того, щоб надати світові шанс досягти кліматичної нейтральності», - додав Бірол.
Китай залишається центром розвитку індустрії відновлюваної енергетики після того, як протягом останніх кількох років на країну припадало понад 40% глобального зростання цієї галузі. Китай також один із найбільших постачальників сировини, необхідної для виготовлення вітрогенераторів та сонячних панелей, включаючи кремній, скло, сталь, мідь та інші рідкісноземельні матеріали.
Але водночас саме Китай є найбільшим у світі джерелом викидів парникових газів через використання вугільних електростанцій для задоволення зростання потреб країни в енергії.
Президент країни Сі Цзіньпін уже пообіцяв, що Китай стане вуглецево нейтральним до 2060 року, але експерти попередили, що Пекіну доведеться ще активніше розвивати відновлювану енергетику, щоб у найближчі 10 років зупинити майже 600 своїх вугільних електростанцій.
Розширення державних субсидій у Китаї, як очікується, призведе до уповільнення зростання відновлюваної енергетики в країні в найближчі роки. Але МЕА вважає, що зростання попиту на чисту енергію по всій Європі та США утримає річний приріст світової галузі близько до рівня минулого року.
Провідний автор звіту МЕА Геймі Бахар описав торішній бум відновлюваних джерел енергії як «безпрецедентний», оскільки, попри те, що він відповідав темпам, які спостерігались в 1999 році, за останні два десятиліття галузь стала набагато потужнішою.
Нові проекти з відновлюваної енергетики у поєднанні зі зростанням кількості компаній, які прагнуть перейти на відновлювані джерела енергії, забезпечили «винятковий приріст», який повинен стати «новою нормою» для галузі.
«Імпульс від бізнесу та уряду», - додав Бахар.
Однак, останні прогнози МЕА не враховують наміри нового президента США Джо Байдена, адміністрація якого, як очікується, стимулюватиме ще більше пришвидшення темпів зростання відновлюваної енергетики. Байден пообіцяв зменшити викиди в США наполовину протягом наступних 10 років. У Великій Британії, за прогнозами, на розвиток вітрової галузі до 2022 року буде припадати чверть світових потужностей вітрової енергетики.
У 2021 році світ готується зафіксувати друге за величиною збільшення викидів вуглецю за всю історію. Такий «стрибок» може бути зумовлений відновленням використання вугілля в Азії, згідно з останнім прогнозом Міжнародного енергетичного агентства.
Глобальні викиди СО2, пов'язані з енергетикою, можуть зрости на 1,5 мільярда тонн до 33 мільярдів тонн цього року, що є найбільшим річним зростанням з 2010 року, заявило МЕА. Це нівелює ефект від зниження викидів на 80 відсотків, яке спостерігалося в 2020 році, коли пандемія коронавірусу та карантинні обмеження дещо мінімізували активність промисловості.