Гаяна буде захищатися "всіма можливими засобами" від загрози з боку Венесуели — віцепрезидент 

Поділитися
Гаяна буде захищатися © EPA/ by JEON HEON-KYUN
Країна розглядає можливість посилення  оборонної співпраці з США.

Гаяна захищатиме себе "всіма можливими засобами", оскільки зростають побоювання, що президент сусідньої Венесуели Ніколас Мадуро спробує анексувати частину її території, заявив віцепрезидент країни Бхаррат Джагдео в інтерв'ю Financial Times, в той час як Гаяна зіштовхується з дедалі більш войовничими претензіями Каракаса щодо багатого на корисні копалини регіону Ессекібо.

"Ми не войовнича нація, ми не агресивна нація. Ми - маленька країна, яка покладається на дипломатію і міжнародне право. Але якщо Венесуела вдасться до дій, спрямованих на зміну кордонів, які були визначені угодою 1899 року, то ми розглянемо всі можливі засоби, включаючи оборонну співпрацю з нашими союзниками", - додав він, маючи на увазі міжнародний арбітраж 1899 року, який встановив нинішній кордон між двома країнами.

Віцепрезидент визнав, що Сили оборони Гаяни, які налічують лише 4070 військовослужбовців і резервістів, є незначними у порівнянні з 351-тисячними збройними силами Венесуели, яких підтримує Росія.

"Саме тому ми вивчаємо можливість посилення оборонної співпраці з нашими союзниками, в тому числі зі Сполученими Штатами Америки", - сказав він, відмовившись уточнити, якої форми набуде ця співпраця.

"Ми віримо, що у нас є можливість стримувати Венесуелу і перешкоджати будь-яким агресивним намірам щодо нашої країни", - додав Джагдео.

Але він також припустив, що Вашингтон своїм рішенням послабити санкції проти Венесуели, можливо, заохотив Мадуро до погроз на адресу Гаяни.

У жовтні США погодилися послабити санкції щодо нафтового, газового і золотодобувного секторів Венесуели, а також вторинних фінансових ринків за умови звільнення політичних в'язнів і зняття заборон з опозиційних кандидатів у країні.

"Ми стурбовані тим, що скасування санкцій може дати Венесуелі більше ресурсів для реалізації її злих намірів проти Гаяни", - сказав Джагдео, додавши, що його країна закликала США відновити обмеження проти Венесуели.

Суперечка навколо Ессекібо тліє з 2015 року, коли ExxonMobil оголосила, що знайшла нафту в комерційних кількостях у регіоні. 

Це переросло в кризу 3 грудня 2023 року, коли Венесуела провела референдум, на якому виборці вирішували, чи повинен цей регіон стати венесуельським штатом, а його жителі — громадянами Венесуели. 

Усі п'ять питань, включно з одним, що відкидає юрисдикцію Міжнародного суду ООН, отримали 95% підтримки, хоча твердження уряду Венесуели про те, що в голосуванні взяли участь понад десять мільйонів людей, викликає сумніви.

Після референдуму Мадуро уповноважив державні компанії видавати ліцензії на розвідку та розробку родовищ в регіоні Ессекібо. Він також розпорядився поширити у школах нові офіційні карти, на яких ця територія зображена як частина Венесуели.

"Венесуела намагається перекроїти встановлений понад сто років тому кордон, із застосуванням сили. Тільки країни поза законом можуть робити це в сучасному контексті. Після референдуму в нашому прикордонному регіоні спостерігається посилення [військової] активності, і саме тому ми так стурбовані”, - сказав Джагдео. 

За його словами, "нафта і жадібність" були серед мотивів Мадуро, коли мова йшла про Гаяну.

Інша причина, на думку Джагдео і багатьох аналітиків, полягає в тому, що Мадуро, соціаліст, намагається зміцнити підтримку вдома напередодні виборів, які відбудуться наступного року. Вашингтон очікує, що Мадуро, переобрання якого у 2018 році США вважають сфальсифікованим, дозволить провести "вільне і чесне" голосування в межах угоди про послаблення санкцій.

Джагдео сказав, що, попри зростання геополітичної напруженості, Гаяна залишається відкритою для інвестицій.

У четвер, 14 грудня, президент Гаяни Ірфаан Алі зустрінеться з Мадуро. Зустріч викликала критику в Гаяні через побоювання, що вона може легітимізувати позицію Каракаса щодо регіону Ессекібо.

Останніми днями багато міжнародних спостерігачів переймаються запитанням, чи стане Гаяна новою гарячою точкою планети? Відповідь на нього дає Олексій Їжак у статті «Чи розпочнеться на планеті нова війна та чи відволіче вона увагу від України?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі