Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва, який вже давно намагається позиціонувати себе як незалежний арбітр у глобальних конфліктах (в тому числі у війні між Україною та Росією), тепер зіткнувся з незручним завданням посередництва у вирішенні кризи між своїми північними сусідами – Венесуелою та Гаяною.
Ескалація напруженості навколо Ессекібо, багатого на нафту регіону, який контролюється Гаяною, але на який з XIX століття претендує Венесуела, несподівано вийшла на перше місце в порядку денному Лули, погрожуючи затьмарити саміт лідерів МЕРКОСУР у Ріо-де-Жанейро. Очікується, що президенти південноамериканського митного союзу, до якого входять Бразилія, Аргентина, Уругвай, Парагвай і новачок Болівія, випустять заяву, в якій згадають про кризу і закличуть лідерів обох країн шукати миру і приймати рішення на основі здорового глузду, повідомляє Bloomberg.
Лула боїться бути посередником у регіональному конфлікті за участю союзної Венесуели, останні кроки президента якої, Ніколаса Мадуро, поставили бразильського лідера в скрутне становище. Але він вже визнав необхідність втручання найбільшої країни Південної Америки для деескалації конфлікту, повідомляють четверо урядовців, знайомих з ситуацією.
Лула, який також був традиційним союзником покійного венесуельського президента Уго Чавеса, 6 грудня провів кілька годин на зустрічах зі своїми головними іноземними радниками, щоб обговорити конфлікт, який бразильська дипломатія вважає дуже чутливим, повідомили чиновники. Вони також повідомили, що Лула планує зателефонувати президентам обох країн протягом наступних кількох днів.
Основне занепокоєння Бразиліа: Лулі, ймовірно, доведеться ходити по тонкій кризі, щоб пом'якшити дипломатичну кризу між старим союзником Венесуелою і Гаяною, яка користується підтримкою Вашингтона, особливо після того, як американський гігант Exxon Mobil Corp виявив величезні запаси нафти біля узбережжя цієї країни.
Ситуація може ще більше ускладнитися, якщо Володимир Путін – близький прихильник соціалістичного режиму Венесуели – також втрутиться на тлі можливої зустрічі з Мадуро в Москві цього місяця, кажуть чиновники.
Делікатна геополітична гра поставила Лулу в незручне становище, оскільки створює ризик для його багатостороннього дипломатичного підходу, який досі дозволяв Бразилії підтримувати добрі відносини з більшістю країн, незалежно від їхньої ідеології. Виважена реакція Лули на кризу, що назріває на північному кордоні Бразилії, також контрастує з його більш сміливою риторикою, спрямованою на активну роль у вирішенні конфліктів далеко від дому, в тому числі в російсько-українській війні.
«Єдине, що зараз не потрібно Південній Америці – це потрясіння. Я очікую, що здоровий глузд візьме гору», – заявив Лула про конфлікт між Венесуелою та Гаяною.
Хоча Бразилія розуміє причини Венесуели вважати Ессекібо частиною своєї території, вона не має офіційної позиції щодо того, яке країна має право окупувати цей регіон, заявили офіційні особи.
Що ще важливіше, додали вони, Бразилія не згодна зі стратегією Каракаса щодо проведення референдуму третього грудня, який широко розглядався політичними аналітиками як стратегія згуртування виборців за допомогою націоналістичної риторики напередодні президентських виборів наступного року.
Очікується, що Лула наполягатиме на вирішенні проблеми шляхом переговорів через дипломатичні канали, намагаючись розрядити напруженість, яка змусила Гаяну посилити заходи безпеки на кордоні і звернутися за підтримкою до американських військових. Все, чого Бразилія хоче уникнути, – це війни біля свого кордону, оскільки, за словами одного з чиновників, у такій ситуації все може дуже легко вийти з-під контролю.
Нагадаємо, венесуельці на референдумі третього грудня, проголосували за підтримку претензій своєї країни на багату на нафту та корисні копалини територію сусідньої Гайани. Після цього президент Венесуели Мадуро заявив про примусове приєднання до складу своїх територій регіону Гаяни Ессекібо. Для цього він закликав законодавців ухвалити закон про «захист спірної території» та наголосив, що вона повинна стати 24-м штатом його країни.
Детальний аналіз про ситуацію у регіоні читайте у матеріалі Олексія Іжака «Чи розпочнеться на планеті нова війна та чи відволіче вона увагу від України?» на ZN.UA.