Китай та Венесуела відновлюють зв’язки, кидаючи виклик США — Bloomberg

Поділитися
Китай та Венесуела відновлюють зв’язки, кидаючи виклик США — Bloomberg © Колаж ZN.UA
Відносини між Китаєм і Венесуелою серйозно погіршилися протягом останнього десятиліття.

Венесуела та Китай відновлюють зв'язки після багаторічного «охолодження відносин». Зокрема, розширюються урядові контакти та з'являються спільні проекти, що є викликом для США, пише Bloomberg.

Високопосадовці з Китаю, найбільшого кредитора Венесуели, зустрілися з близькими помічниками лідера Венесуели Ніколаса Мадуро в Каракасі минулого місяця, щоб обговорити реструктуризацію довгострокової кредитної лінії країни, за словами людей, обізнаних з цим питанням.

Обидві сторони також обговорили потенційні сфери для відновлення співпраці, в тому числі телекомунікації та нафту, повідомили джерела Bloomberg на умовах анонімності.

Відлига у відносинах з Китаєм дала б Мадуро потужного союзника, зокрема, шанс відновити канал для продажу нафти, а також потенційно дала б йому більше важелів впливу на США, оскільки Вашингтон прагне поставити більше нафти на ринок, щоб знизити ціни для американських виборців. Венесуела має величезні запаси нафти, але перебуває під міжнародними санкціями, які підірвали її здатність до експорту.

«Сьогодні відносини між Китаєм і Венесуелою досягли найвищого рівня взаємної довіри, співпраці та роботи. Ми продовжимо ще більше поглиблювати наші стратегічні відносини з Китаєм», - заявив Мадуро 27 березня, після зустрічі з послом Китаю у Венесуелі Лі Баороном.

Ці заяви відбуваються на тлі посилення американсько-китайського суперництва та ознак того, що Латинська Америка знову стає місцем призначення китайських кредитів, що розширює вплив Пекіна в регіоні. Зустріч президента Бразилії Луїса Інасіо Лули да Сілви з лідером Китаю Сі Цзіньпіном минулого місяця підкреслила взаємний інтерес між Пекіном і найбільшою економікою Латинської Америки.  

Зближення країн також збігається з нормалізацією економіки Венесуели після багаторічної рецесії, коли зв'язки з Китаєм були призупинені, і ця перерва була посилена пандемією COVID-19.

Китай став ключовим кредитором Венесуели у 2007 році, коли вперше надав кошти на інфраструктурні та нафтові проекти за часів колишнього лідера Уго Чавеса. Відкриті дані підтверджують, що до 2015 року Пекін надав понад 60 мільярдів доларів США нафтових кредитів через державні банки, досягнувши рівня дипломатичних і фінансових інвестицій, якого немає в інших країнах Латинської Америки, а можливо, і в усьому світі.

Підтримка Китаю заповнила інвестиційний та безпековий вакуум, спричинений десятиліттями відчуження Вашингтона від Каракаса, і стала вирішальною для продовження «бренду соціалізму» Чавеса під час переходу влади до Мадуро. Співпраця включала будівництво автомагістралей, мостів, електростанцій і заводів з переробки харчових продуктів, але багато з них так і не були завершені або більше не використовуються.

«Відносини між Китаєм і Венесуелою серйозно погіршилися протягом останнього десятиліття через невдачі і корупцію навколо китайських проектів в країні. Сьогодні китайський уряд вважає, що венесуельська криза досягла найнижчої точки, і бачить Мадуро в більш стабільному становищі і менш ізольованим в регіоні», - сказав аналітик Парсіфаль Д'Сола.

Хоча публічних даних мало, Д'Сола оцінює борг приблизно в 11-12 мільярдів доларів — це означає, що Венесуела виплатила майже 80% від загальної суми, заборгованої Китаю, який, зокрема, отримує нафту як виплату боргу. Останніми роками Венесуела не могла постачати достатньо нафти для виконання своїх зобов'язань, оскільки видобуток різко скоротився, а ціни на нафту впали, що призвело до одного з найстрімкіших економічних спадів у сучасній історії. Низка американських санкцій ще більше обмежила здатність країни експортувати нафту, що є найбільшим джерелом її доходів.

«Уряд Венесуели пройшов довгий шлях у виплаті боргу сирою нафтою», - сказав представник уряду Мадуро.

За його словами, настав час для Венесуели підвищити статус економічних і політичних відносин з Китаєм.

Китайська національна нафтова корпорація China National Petroleum Corp. на початку квітня збільшила видобуток на своєму спільному з Венесуелою підприємстві Sinovensa майже вдвічі - до 90 тисяч барелів на день, згідно з даними PDVSA, з якими ознайомилося Bloomberg. Видобуток все ще приблизно на 40% нижчий за історичний рівень у 160 тисяч барелів на день у 2015 році.

Ще однією ознакою потепління відносин є те, що високопоставлений китайський дипломат і колишній радник посольства Китаю у Венесуелі Лан Ху нещодавно повернувся до Каракаса в ролі посла після чотирьох років роботи в Міністерстві закордонних справ у Пекіні та перебування на посаді посла в Колумбії.

«Китай і Венесуела є всеосяжними стратегічними партнерами, і обидві країни завжди дотримувалися принципу рівності та взаємної вигоди», - заявило Міністерство закордонних справ Китаю у відповідь на питання про перезавантаження відносин.

«Практична співпраця, заснована на принципі взаємовигідного співробітництва та комерціалізації, приносить відчутну користь двом народам», - додали в МЗС, відмовившись коментувати конкретні аспекти відносин. 

Відновлення зв’язків із Китаєм не залишилося непоміченим на венесуельському державному телебаченні: протягом останнього місяця  часто висвітлювалися двосторонні проекти, в тому числі нещодавнє запрошення Пекіна допомогти побудувати місячну базу приблизно за п'ять років. Венесуела не має досвіду дослідження космосу.

Тим часом китайська компанія Huawei Technologies Co., яка присутня у Венесуелі вже два десятиліття, за останній рік найняла понад сто працівників у Каракасі.

У 2019 році Мадуро звернувся до Huawei з проханням допомогти розгорнути 4G по всій країні всього через кілька днів після того, як колишній президент США Дональд Трамп підписав указ, що обмежує продаж китайськими телекомунікаційними компаніями свого обладнання в Штатах.

«Ніколи не було такого, що Китай візьме і піде з Венесуели. Завжди було так, що він чекатиме свого часу», - сказала науковий співробітник Центру Вільсона Маргарет Маєрс.

Раніше повідомлялося, що глобальний порядок денний президента США Джо Байдена зіштовхнувся зі значними викликами, оскільки ключові країни, що розвиваються, намагаються уникнути участі в протистоянні Америки з Росією та Китаєм, а в деяких випадках використовують це суперництво для власної вигоди, свідчать засекречені оцінки американської розвідки.

Документи, що просочилися в мережу через платформу Discord, дають погляд на приватні розрахунки ключових держав, що розвиваються, в тому числі Індії, Бразилії, Пакистану і Єгипту, які намагаються збалансувати свою позицію в епоху, коли Америка більше не є беззаперечною світовою наддержавою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі