Міністр оборони Китаю Лі Шанфу з 16 квітня почав свій триденний візит в Росію на запрошення російського колеги Сєргєя Шойгу. Це перша закордонна поїздка китайського урядовця з моменту його вступу на посаду в березні.
«Це гідний і професійний візит. Проте деякі західні ЗМІ поводяться так, ніби їм наступили на хвіст, прагнучи знайти якісь «незвичайні сигнали» в регулярних обмінах думками між Китаєм і Росією. Дехто наполягає на тому, щоб інтерпретувати це як прагнення «змінити світовий порядок» і «послабити американський вплив». Роздувається навіть можливість того, що Китай "постачає зброю Росії». Ці заяви, якщо вони не мають злого політичного умислу, виглядають дуже схожими на непрофесійний жаргон», - наполягає пов’язаний з Компартією китайський таблоїд Global Times.
Він зауважує, що військова дипломатія - важлива частина зовнішніх відносин країни. І часто вона слугує дипломатичним барометром. Хороші відносини між двома країнами відображаються на хороших відносинах між їхніми військовими. А хороші військові контакти можуть призвести до ще кращих двосторонніх зв'язків.
«Китайські міністри оборони традиційно обирають велику державу для свого першого закордонного візиту після вступу на посаду. Починаючи з 1990-х років, Росія і США були країнами перших закордонних поїздок міністрів оборони Китаю. У 2013, 2018 і 2023 роках китайські міністри обирали Росію, що також свідчить про постійне поліпшення китайсько-російського всеосяжного стратегічного партнерства в галузі координації», - пише китайське видання, нагадуючи, що Китай і Росія - найбільший сусід один для одного.
А отже оборонні обміни між двома країнами мають важливе значення для підтримання взаємної довіри у сфері безпеки і взаємної політичної довіри.
«На тлі ескалації кризи в Україні зрозуміло, що деякі європейці пильно стежать за взаємодією між Китаєм і Росією і за тим, як вона може вплинути на розвиток ситуації. Однак, деякі голоси ховаються, як троянські коні, і чекають нагоди, щоб вийти назовні. Спочатку вони безпідставно звинувачують Китай, намагаючись покласти відповідальність на країну, яка не є стороною конфлікту. Простіше кажучи, це очорнення Китаю з боку Заходу на тлі їхнього занепокоєння», - нарікає Global Times.
Видання наголошує, що Китай не зобов'язаний знову і знову «доводити свою невинуватість» у цьому питанні.
«Китайсько-російські відносини - це відносини без альянсу, без конфронтації і не спрямовані проти будь-якої третьої сторони. Ми дотримуємося такого принципу для розвитку дружніх відносин з усіма країнами. Китай ніколи не примушував інші країни ставати на чийсь бік, не формував кліки для нападу на іншу країну на міжнародній арені, природно, ми не будемо скорочувати або знижувати рівень співпраці з іншими партнерами через зовнішній тиск», - йдеться в статті.
Global Times нагадує, що у спільній заяві про поглиблення всеосяжного стратегічного партнерства координації нової ери між Китаєм і Росією, оприлюдненій 22 березня, зазначено, що обидві сторони регулярно організовуватимуть спільне морське і повітряне патрулювання, спільні військові навчання і тренування, посилюватимуть різні обміни і співпрацю між арміями в рамках існуючих двосторонніх механізмів і надалі поглиблюватимуть взаємну довіру у військовій сфері.
«Щодо кризи в Україні, позиція Китаю з самого початку була дуже чіткою: ми наполягаємо на просуванні мирних переговорів, а не на роздмухуванні полум'я. З початку російсько-українського конфлікту ця неупереджена позиція була оцінена і зрозуміла сторонами, що беруть участь у конфлікті, та іншими зацікавленими сторонами», - наголошує китайський таблоїд.
Нагадаємо, що вчора російські ЗМІ повідомляли про зустріч Владіміра Путіна з міністром оборони Китаю Лі Шанфу. Хоча раніше в Кремлі не згадували про таку заплановану розмову, коли анонсували візит китайського гостя.