Президент Росії Владімір Путін і міністр оборони Китаю Лі Шанфу вітають військову співпрацю між своїми країнами на тлі напруженості у відносинах із Заходом через Російсько-українську війну. Під час зустрічі з Лі в Москві в неділю Путін відзначив співпрацю своєї країни з Китаєм в галузі оборони і сказав, що в Європі та на Далекому Сході проводяться спільні військові навчання, включаючи наземні, військово-морські та військово-повітряні, пише Newsweek.
Візит Лі відбувся через місяць після того, як глава КНР Сі Цзіньпін зустрівся з російським президентом у Москві, щоб заявити про їхнє партнерство "без обмежень", а також про зміцнення економічного, політичного та оборонного співробітництва.
"Думаю, що це ще одна важлива сфера, яка зміцнює довірчий, стратегічний характер наших відносин", - сказав Путін, зазначивши, що у міністра оборони Китаю "досить насичена робоча програма" в Росії.
"Ми активно працюємо по лінії наших військових відомств, регулярно обмінюємося корисною інформацією, працюємо разом у галузі військово-технічного співробітництва, проводимо спільні навчання", - додав Путін.
Лі також планує зустрітися зі своїм російським колегою Сєргєєм Шойгу, щоб обговорити "поточний стан та перспективи розвитку двосторонньої співпраці в оборонній сфері, а також актуальні питання глобальної та регіональної безпеки".
Тим часом США застерігають Пекін від надання зброї чи військової допомоги російським військам у війні проти України.
У лютому держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що США мають інформацію про те, що Китай серйозно розглядає можливість надання летальної допомоги Росії. "Наскільки нам відомо, вони ще не перейшли цю межу", - сказав він Чаку Тодду на каналі NBC. Крім того, директор ЦРУ Вільям Бернс заявив у лютому на каналі CBS News, що США "впевнені, що китайське керівництво розглядає можливість надання летального обладнання".
Ці заяви обурили китайських чиновників, і Ван Веньбінь, представник міністерства закордонних справ Китаю, заявив того ж місяця, що "саме Сполучені Штати, а не Китай, постійно посилають зброю на поле бою". Ван також звинуватив США у "перекладанні провини та поширенні дезінформації".
"США не мають права віддавати накази Китаю, і ми ніколи не погоджувалися з тим, щоб США вказували пальцем на китайсько-російські відносини, не кажучи вже про тиск чи примус, - сказав Ван. - Хто закликає до мирних переговорів? А хто розпалює вогонь і заохочує конфронтацію? Міжнародне товариство може переконатися у цьому самостійно”.
З початку повномасштабної війни в Україні Китай публічно заявляв про небажання брати участь у конфлікті та відсутність планів надання зброї Москві.
Західні країни, включаючи членів НАТО, постачають Україні сучасне військове обладнання, танки та артилерію, а також гуманітарну допомогу, щоб допомогти східноєвропейській країні перемогти окупаційні російські війська.
Додамо, що між США та Китаєм паралельно існує напруженість щодо незалежності Тайваню. США підтримують суверенітет острова, тоді як Китай загрожує військовим захопленням території, яку вважає своєю частиною.