Стокгольмський арбітраж виніс рішення на користь Польщі в п'ятирічному суперечці з "Газпромом" про ціну на газ, повідомила польська державна нафтогазова компанія PGNiG.
"Арбітражний суд розглянув доводи PGNiG і підтвердив, що ціна на газ за Ямальським контрактом була неринковою і завищеною", - заявили в PGNiG.
Тепер польська компанія буде платити "Газпрому" за паливо за новою формулою розрахунку ціни, що безпосередньо пов'язана з цінами на газ на західноєвропейському ринку. Рішення суду торкнеться постачань з 1 листопада 2014 року, тобто з того дня, коли PGNiG подала заявку на перегляд контрактної ціни, йдеться в повідомленні компанії.
За твердженням PGNiG, "Газпром" буде зобов'язаний повернути їй близько $ 1,5 млрд, тобто "різницю між ціною, розрахованою за новою формулою, і сумою, фактично сплаченою PGNiG з 1 листопада 2014 року по 29 лютого 2020 року".
У 2012 році PGNiG і "Газпром" домовилися про зниження ціни на довгострокові поставки газу на 15%, що дозволило польської компанії зберегти близько $ 940 млн на рік. Через чотири роки польська компанія подала позов до суду до "Газпрому" і "Газпром експорту", знову вимагаючи знизити вартість газу, і Стокгольмський арбітраж вимоги Варшави підтримав.
У компанії повідомили, що, відповідно до положень Ямальського контракту і остаточного рішення, "нова ціна контракту, встановлена Арбітражним трибуналом, застосовується до поставок газу з 1 листопада 2014 року, тобто з дати, коли PGNiG подає заявку на перегляд контрактної ціни".
Раніше також повідомлялося, що Україна, Росія і Єврокомісія погодили принципові позиції щодо продовження транзиту газу з РФ в Європейський союз через ОГТСУ, а НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" досягли консенсусу про врегулювання спільних претензій. Згідно з підписаним у Мінську протоколом, "Газпром" зобов'язався протягом п'яти років постачати газ до ЄС через ГТС України, а також виплатити "Нафтогазу" близько $ 3 млрд згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу. "Нафтогаз", у свою чергу, погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на $ 12,25 млрд.
Детальніше про домовленості щодо газу читайте у статті Олексія Кучеренка "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?".