FT: Вучич не проти, щоб Сербія допомагала забезпечувати армію України боєприпасами

Поділитися
FT: Вучич не проти, щоб Сербія допомагала забезпечувати армію України боєприпасами © Скріншот Youtube
Белград довгий час був союзником Москви і опирався тиску Заходу в питанні запровадження санкцій після повномасштабного вторгнення Росії.

Президент Сербії заявив, що він не проти того, щоб його країна продавала боєприпаси посередникам, які відправляють їх в Україну. Це стало ознакою того, що вірний балканський союзник Росії розвертається на Захід.

Про це пише Financial Times, нагадуючи, що Александар Вучич традиційно підтримує Москву і відмовляється приєднатися до західних санкцій проти РФ, які були запроваджені після повномасштабного вторгнення в Україну. Але президент Сербії змінив свою позицію. Він заявив, що йому відомо про те, що сербські боєприпаси потрапляють в Україну через посередників, але він не має наміру цьому перешкоджати.

«Чи можливо, що це відбувається? Я не маю жодних сумнівів, що це можливо. Яка альтернатива для нас? Не виробляти боєприпаси? Не продавати їх?», - , - сказав Вучич в інтерв'ю Financial Times.

За словами трьох західних дипломатів у регіоні, канал, через який сербські боєприпаси постачаються на фронт в Україні, став вирішальним фактором у помітних змінах. Оскільки США, НАТО і ЄС нещодавно підтримали Сербію під час нещодавнього спалаху етнічної напруженості в Косово. Відповідаючи на запитання, чи був це свідомий крок, спрямований на отримання схвалення західних столиць, Вучич сказав, що Белград намагався діяти «нейтрально».

«Але я не дурень. Я усвідомлюю, що частина зброї може опинитися в Україні», - сказав президент Сербії.

Вучич визнав, що ходить по тонкій лінії між Москвою і західними державами, але заявив, що не буде допомагати російським воєнним зусиллям.

«Ми приєдналися до всіх резолюцій ООН», - сказав він, маючи на увазі заяви ООН, які засуджують повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

«Ми приєднуємося до заборони реекспорту, наприклад, технологій подвійного використання, необхідних для безпілотників. ..  Ми не будемо вузлом для реекспорту чогось до Росії», - додав сербський президент.

Він додав, що часи, коли він розмовляв з Владіміром Путіним кожні три місяці, минули, зазначивши, що вже рік не контактує з Кремлем, окрім як приймає відвідувачів з Москви.

«Такого ніколи раніше не було», - сказав він.

Посол США в Сербії Крістофер Хілл сказав Financial Times, що Україна впливає всі питання в Європі, а особливо на Балканах, де Росія традиційно мала вплив.

«Україна є абсолютно критично важливою, і ми знаходимося в точці, коли всі повинні докладати зусиль. Коли люди діють разом, відносини стають кращими», - сказав Хілл.

Тісні зв'язки Сербії з Росією і її потенціал підриву регіональної безпеки призвели до того, що західні столиці зайняли більш м'яку позицію по відношенню до Белграда, вважає компанія Janes, що займається оборонною розвідкою.

«З огляду на ризик військової ескалації на півночі Косово, західні уряди не хочуть ризикувати виникненням ще одного конфлікту в Європі», - зазначають аналітики Janes Стефано Маррас та Інес Гонсалес.

За словами старшого наукового співробітника Європейської ради з міжнародних відносин Енджелуше Моріни, такий підхід несе в собі ризики.

«Косово припустилося власних помилок в рамках цього процесу, але потурання Заходу антизахідній зовнішньополітичній орієнтації Сербії допомогло прокласти шлях до нещодавнього насильства», - написала вона.

Вучич сказав, що не очікує прориву на півночі Косово, де минулого місяця спалахнули сутички, коли місцеві серби намагалися бойкотувати призначення етнічних албанців на посади мерів після оскаржених виборів.

ЄС закликав Косово провести повторне голосування і наполягав на тому, щоб серби взяли участь у виборах і визнали їх результат. Вучич сказав, що це неможливо, поки не будуть виконані вимоги сербської громади, такі як виведення добре озброєних албанських поліцейських підрозділів.

Ігор Сімич, заступник голови «Сербського списку» - головної політичної партії сербської громади Косово -сказав, що він мало вірить у те, що ці вимоги будуть виконані найближчим часом.

Усередині країни Вучичу також доводиться боротися зі зростаючим гнівом після двох масових розстрілів місяць тому, в результаті яких загинули десятки людей, переважно школярів. Серія протестів останніх тижнів продемонструвала зростаюче суспільне невдоволення десятирічним правлінням Вучича і його партії СНС, яку протестувальники вважають дедалі більш авторитарною і корумпованою.

Президент Сербії відійшов від управління партією і планує сформувати групу зі своїх союзників, але заявив, що протести не загрожують стабільності. Демонстрації, як і конфлікт у Косово, навряд чи припиняться. Найбільша акція протесту - вже п'ята за місяць - зібрала в суботу в Белграді десятки тисяч людей з усієї країни.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі