FT: ЄС різних швидкостей інтеграції - ключ до вступу України

Поділитися
Втім, Брюсселю варто проігнорувати одну рекомендовану реформу, яка потенційно може вручити Кремлю право накласти вето на українське членство.

«Міжнародний порядок змінюється і ЄС повинен змінюватися разом з ним», - сказав прем'єр-міністр Педро Санчес, коли Іспанія цього літа перебрала на себе головування в ЄС. Його слова підсумовують новий майже консенсус в Європі.

На зміну десятиліттю, впродовж якого ЄС намагався стримати свій розпад, різко прийшов політичний імператив внутрішньої інтеграції з метою розширення назовні. І насамперед йдеться про вступ України.

«Цей зсув отримав потужний поштовх минулого тижня, коли франко-німецька група з 12 експертів вивчала, як реформувати ЄС перед будь-яким розширенням. Хоча їхній звіт не представляє ані французьку, ані німецьку політику, він має достатньо офіційний статус, щоб бути основою для переговорів між лідерами Євросоюзу. Він також досить добре балансує між сміливим і досяжним, щоб розпочати серйозну дискусію», - йдеться в статті Financial Times.

«Група дванадцяти» стоїть перед неминучою дилемою і незручною правдою. Дилема полягає в тому, що, незважаючи на широку згоду з тим, що розширення вимагає реформування ЄС, існує мало згоди щодо того, якими мають бути ці реформи. Правда полягає в тому, що навіть без нових членів функціонування блоку потребує термінового поліпшення. І це потрібно як для посилення рішучості, так і для відновлення універсального застосування верховенства права та основоположних цінностей ЄС.

«Група дійшла висновку - і він, безумовно, правильний - що амбітна реформа повинна поєднуватися з остаточним прийняттям Європи з різними швидкостями. Це означає появу в Європі чотирьох концентричних кіл: внутрішнє ядро, сам ЄС, «асоційоване членство» (що здебільшого означає участь в єдиному ринку) і вільні зв'язки нового Європейського політичного співтовариства», - пише видання, зауважуючи, що ці «кола» будуть накладатися, оскільки вже є країни, які прагнуть більшої інтеграції, але належать до різних груп. Наприклад, є країни, які не мають членства в ЄС, але входять до Шенгенської зони.

Що стосується реформ, то вони передбачають кілька важливих змін, кожна з яких сама по собі трансформує європейську політику. Передбачається, що і ЄС, і кандидати на членство повинні взяти на себе зобов'язання бути готовими до розширення до 2030 року. Реформи також передбачають впровадження процесу прийняття рішень в ЄС, зокрема, шляхом збільшення спільних витрат і більш кваліфікованого голосування більшістю голосів. В ідеалі таке голосування повинно стосуватися всіх рішень на рівні ЄС окрім конституційних включно з фіскальними питаннями. Бюджет ЄС повинен збільшитися, також потрібен потужне антикорупційне відомство для моніторингу самих інституцій союзу. А ще реформи повинні передбачати спрощення процедури призупинення фінансування і права голосу за порушення верховенства права.

Багато з цих ідей не нові, але контекст робить їх по-новому актуальними. Пропозиція про створення «коаліцій охочих» країн для управління новими спільними витратами через голосування більшістю здається особливо перспективною. Також немає ніякої новини в тому, що деякі країни ніколи не приймуть ці ідеї. Тому група пропонує деякі «пряники», такі як відмова від глибшої інтеграції, «гарантії» суверенітету, коли йдеться про сильні національні інтереси, і створення «палати», де верховні суди ЄС і національні суди могли б обговорювати розбіжності законодавства ЄС з національними конституціями. Власне, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький саме це і запропонував 2 роки тому.

«Чи достатньо цього, щоб рухатися вперед? Скептики скажуть, що ні, тому що більшість змін потребують схвалення як Угорщини, так і Польщі. Але два роки тому вони погодилися на нові умови фінансування ЄС, що передбачувано буде використано проти них. Влада гаманця сильна. Якщо країни, які оплачують більшість рахунків, вважають такі реформи корисними, буде важко їм суперечити», - йдеться в статті.

Втім, «Група дванадцяти» скоїла два гріхи. Перший з них пов’язаний з тим, що в своїх рекомендаціях вона не розглядає диференційовану інтеграцію як геополітичний інструмент для того, щоб притягнути більше країн на орбіту ЄС. Згадується хіба що про те, що країни Африки можуть отримати «гостьовий статус» в Європейському політичному союзі.

Другий гріх набагато гірший. Група вважає, що «...країни з тривалими військовими конфліктами не можуть приєднатися до ЄС... приєднання країн зі спірними територіями повинно включати пункт про те, що ці території зможуть приєднатися до ЄС, тільки якщо їхні жителі захочуть цього».

«Якщо застосувати це положення до Молдови і України, чиє скрутне становище стало рушійною силою цього нового поштовху до реформ, тоді воно фактично повторює слова диктатора в Кремлі і дає Росії право вето на їхній вступ до Євросоюзу. Це ляпас старій мрії про «єдину і вільну Європу»», - пише видання.

Лідери ЄС повинні рішуче проігнорувати цю конкретну ідею, коли вони зустрінуться в Гранаді через кілька тижнів. Однак їм варто було б серйозно розглянути все інше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі