Financial Times розповідає, що відомо про найбільш небезпечні мутації COVID-19

Поділитися
Financial Times розповідає, що відомо про найбільш небезпечні мутації COVID-19 © pixabay/shaun_f
Нові штами COVID-19 стають дедалі поширенішими, оскільки вірус Sars-Cov-2 вже інфікував понад сто мільйонів людей у всьому світі.

Первинні докази того, що вакцина Oxford/AstraZeneca може надавати лише "мінімальний" захист від варіанта COVID-19, вперше виявленого в Південній Африці, зосередили увагу світу на загрозі, яку представляють мутації коронавірусу, пише Financial Times.

Нові штами COVID-19 стають дедалі поширенішими, оскільки вірус Sars-Cov-2 вже інфікував понад сто мільйонів людей у всьому світі. Деякі мутації зробили вірус більш трансмісивним та стійким до імунного захисту організму людини.

Дослідження в Південній Африці було порівняно невеликим і не оцінювало впливу вакцинації на важкі форми захворювання або смертність, але результати вже переконали уряд зупинити розповсюдження вакцини Oxford/AstraZeneca в Південній Африці.

Які мутації коронавірусу є найбільш «тривожними»?

Як і варіант B.1.1.7, вперше зафіксований у Великій Британії, варіант 501.V2 - виявлений у Південній Африці, має близько 20 генетичних мутацій у порівнянні з попередніми штамами вірусу Sars-Cov-2. Найбільше занепокоєння викликає мутація E484K. Вона змінює «поверхню» спайкового білка, який вірус використовує для проникнення в клітини людини. Така зміна ускладнює розпізнавання та знищення вірусу імунною системою, навіть якщо імунна система «пройшла навчання» за допомогою вакцини.

Мутація E484K присутня у варіанті P.1, що спричинив спалахи COVID-19 у Бразилії. Окрім підвищеної здатності оминати реакцію імунної системи, E484K робить Sars-Cov-2 більш трансмісивним. Однак, чи викликає ця мутація складні випадки перебігу хвороби – наразі невідомо.

Чи будуть нові варіанти COVID-19 з’являтися надалі і наскільки небезпечними можуть бути мутації?

Як сказав професор Джон Едмундс з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, "імунний ландшафт вірусу змінюється, оскільки все більше людей інфіковані та вакциновані проти нього".

Під час першої фази пандемії у першій половині 2020 року Sars-Cov-2 поширювався серед людей, які не були інфіковані раніше, тому вірусу не доводилося розвивати мутації, щоб уникнути «уваги» імунної системи. Зараз це змінилося.

Епідеміологи кажуть, що момент максимальної небезпеки може настати протягом найближчих кількох місяців, коли більша кількість людей буде інфікована або вакцинована, але багато людей все ще залишаться незахищеними. Тоді вірус буде намагатися вижити, тому цілком ймовірною стане поява більш небезпечних варіантів.

Як швидко можна адаптувати вакцини до нових штамів COVID-19?

Загроза, яку становлять нові варіанти COVID-19 чинила значний тиск на виробників вакцин, щоб вони підготувались модифікувати свої препарати за потреби. Як швидко вони зможуть це зробити, залежатиме від процесу розробки, виробництва та затвердження кожної вакцини.

Минулого місяця компанія Moderna заявила, що розпочне випробування нового підсилювача, розрахованого на штам 501.V2, після того, як виявила, що його вакцина допомагала організму людини продукувати рівень антитіл у шість разів нижчий для цього варіанту, ніж для попередніх штамів вірусу.

«Ми не можемо просто чекати, тому що на підготовку нової вакцини підуть місяці, якщо вона нам знадобиться», - сказав виконавчий директор Moderna Стефан Бансель.

Вакцина Moderna, як і препарат від BioNTech / Pfizer, опирається на технологію мРНК. Цей тип вакцин буде легше адаптувати до нових варіантів, ніж вакцини на основі аденовірусу та білків, які вимагають вирощування клітинних культур протягом тижнів, такі як препарат від Оксфорд / AstraZeneca. Виконавчий віце-президент з досліджень біофармацевтичних препаратів у AstraZeneca Мене Пангалос визнав, що з цієї причини вакцини на основі мРНК "ймовірно мають перевагу у швидкості адаптації".

Пангалос додав, що для появи нового зразка вакцини Оксфорд / AstraZeneca може знадобитися від одного до трьох місяців, тоді почнуться нові клінічні випробування. Метою є отримати препарат, який орієнтувався б на «всі основні варіанти коронавірусу в обігу». Професор Ендрю Поллард з Оксфордського університету заявив, що нова вакцина може бути готова до осені.

Обговорення з регуляторними органами призвело до суперечки щодо того, чи можуть бути прийняті «швидкі клінічні випробування» як доказ безпеки та ефективності нових вакцинних прототипів. Незважаючи на те, що досі ведуться дискусії, що саме включатимуть такі клінічні випробування, Pfizer заявив, що зможе завершити будь-які необхідні дослідження протягом ста днів.

Скільки людей інфіковані варіантом 501.V2?

У Південній Африці на штам 501.V2 припадає щонайменше 80% нових випадків коронавірусу. Крім того, цей варіант було виявлено в 32 країнах світу. Однак основні тести на COVID-19, що використовуються у більшості країн, не можуть виявити генетичну послідовність цього варіанту, тому точна кількість випадків штаму 501.V2 у світі невідома.

Світ зіштовхнувся з близько 4 тисячами варіантів вірусу, який викликає COVID-19, що спровокувало початок змагання за вдосконалення вакцин. Вчені почали розглядати варіант «змішування» препаратів Pfizer та AstraZeneca для того, щоб вакцина була ефективнішою проти мутацій коронавірусу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі