Зменшення обсягів транспортування газу до Європи буде економічним важелем Москви, якщо Захід запровадить жорсткіші санкції у разі російського вторгнення в Україну. Але вразливість ЄС до контрзаходів Кремля виходить далеко за межі енергетики, пише Financial Times.
Політики побоюються, що блок менш підготовлений до нових санкцій, ніж Москва, де стратегія президента Владіміра Путіна «Фортеця Росія» спрямована на те, щоб допомогти країні подолати наслідки жорстких санкцій.
Від сектору технологій і кредиторів до експортерів товарів і виробників, які залежать від сировини, порушення торговельних зв’язків посилило б інфляційний тиск і стримало б активність широкого кола європейських підприємств.
«Геополітичні хмари, які нависли над Європою, якби вони матеріалізувалися, безумовно, вплинули б на ціни на енергоносії», – сказала президент Європейського центрального банку Крістін Лагард.
Енергетична залежність
Росія є фактично найбільшим постачальником енергії в ЄС. Близько 40% імпорту природного газу і майже одна третина імпорту нафти надходять до ЄС із Росії.
США і ЄС обговорюють можливість забезпечення альтернативних поставок. Запаси газу наразі низькі, а ціни в останні місяці різко зросли, що дало Кремлю більше впливу.
«У разі конфлікту ціни на природний газ можуть легко досягнути піку», – сказав головний економіст Capital Economics Ендрю Кеннінгем.
За словами брюссельського аналітичного центру Bruegel, ЄС знадобляться «важкі й витратні рішення» щодо стримування промислового та споживчого попиту, щоб пережити масштабні перебої з постачанням газу до літа. Більше того, такі країни, як Німеччина, мають обмежені можливості для переходу на альтернативні джерела енергії в короткостроковій перспективі, відмовившись від ядерної енергетики та вугілля.
Проти трубопроводу «Північний потік-2» з Росії до Німеччини також можуть бути запроваджені санкції, тоді як Велика Британія та ЄС обговорюють згортання нових російських газових проектів.
Однак, як і в 2014 році, коли проти Росії були запроваджені санкції після анексії Криму, більшість економістів не очікують повного блокування потоків газу, оскільки Москва хоче, щоб її розглядали як надійного постачальника енергії.
«Газова зброя Росії є надто потужною, щоб її використовувати або навіть згадувати про неї в переговорах з приводу тих чи інших розбіжностей між країнами», – вважає Сміт.
Тим часом європейські нафтові групи, такі як BP, Total і Shell, можуть припинити діяльність своїх спільних підприємств у Росії у випадку запровадження нових санкцій.
Постачання сировини під загрозою
Росія є великим експортером сировини і входить до списку найбільших постачальників, створеного Європейською комісією. На Росію припадає близько 40% постачань паладію у світі, який необхідний для каталітичних нейтралізаторів, що використовуються в транспортних засобах для обмеження шкідливих викидів, і близько 30% титану, який має важливе значення для аерокосмічної промисловості.
Європейська корпорація Airbus, який отримує близько половини титану з Росії, і її американський конкурент Boeing використовують велику кількість металу у виробництві літаків. Airbus заявила, що «суворо дотримуватиметься будь-яких санкцій та правил експортного контролю».
Чиновники ЄС вже обговорювали запровадження жорсткого експортного контролю.
Аналітик ING Уоррен Паттерсон каже, що санкції проти російських банків або інших галузей економіки, ймовірно, матимуть «далекосяжний вплив на товарний комплекс», що може поширитися на ринки, де країна є провідним експортером, включаючи алюміній, нікель, мідь і платину.
Занепокоєні кредитори, інвестори та ринки
Напруга між Росією та Україною сприяла волатильності на фондових ринках. Компанії, які мають інтереси в регіоні, останніми тижнями зафіксували зниження цін на їхні акції. Минулого місяця італійський банк UniCredit відмовився від пропозиції російського кредитора.
«Стурбованість інвесторів може швидко поширитися на сектори, які мають залишатися в безпеці», — каже аналітик Анхель Талавера з Oxford Economics.
Кредитори також знаходяться в зоні ризику, як попередив ЄЦБ. За даними Банку міжнародних розрахунків, російські підприємства мають близько 60 мільярдів доларів заборгованості банкам ЄС, що майже в чотири рази перевищує суму, яку вони заборгували американським банкам. Великі суми, депоновані російськими структурами в банках ЄС, можуть бути заморожені.
Уряд України заборгував близько 23 мільярдів доларів власникам своїх суверенних облігацій. Власники облігацій все більше нервують через можливий дефолт або реструктуризацію. Вартість страхування від дефолту з вересня зросла вдвічі.
Відключення Росії від міжнародних платіжних систем або блокування її доступу до доларів США також вдарить по Європі.
Спад торгівлі та інвестицій
Від Польщі до Латвії, торговельні зв’язки між Росією та східними країнами ЄС особливо міцні в деяких секторах. РФ є найбільшим експортним ринком для латвійських товарів і другим за величиною для литовської продукції.
Загалом, РФ є п’ятим за величиною експортним ринком блоку, на який у 2020 році припадало 4 відсотки експорту товарів.
Але торгівля великих економік ЄС із Росією занепала після анексії Криму. Менше 2% експорту товарів з Німеччини, Італії чи Франції йде до РФ.
«Прямі торговельні зв’язки між Росією та Європою обмежені й скоротилися після анексії Криму», – сказала старший економіст Pictet Wealth Management Надія Гарбі.
ЄС залишається найбільшим інвестором для Росії, велика частка припадає на Німеччину, але минулого року прямі іноземні інвестиції блоку в РФ були майже вдвічі менші, ніж десять років тому, і становили 6 мільярдів доларів, за даними fDi Markets.
Хоча аналітики кажуть, що більшість компаній Європи, які співпрацюють з економічним сектором РФ, достатньо стійкі, щоб впоратися з проблемами, Лагард попередила, що посилення напруженості може призвести до збільшення витрат у всій структурі економіки єврозони.
«Мир набагато кращий за будь-яку війну з економічної точки зору», – додала вона.
Раніше глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн заявила, що Європейський Союз готовий запровадити значні економічні санкції проти Росії у разі вторгнення в Україну. Вона наголосила, що ЄС є найбільшим торговим партнером для РФ.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що у разі вторгнення російських військ в Україну США запровадять проти РФ санкції, які "знищать російську економіку", а президент США Джо Байден повідомив, що проти Росії будуть введені обмеження, яких "президент РФ Володимир Путін раніше ніколи не бачив". Наприклад, після нового наступу РФ на нашу державу російські банки не зможуть проводити операції з доларом.
Попри широке застосування економічних санкцій і визнання їхнього негативного впливу, економічні оцінки їхніх наслідків у цілому та для економіки РФ залишаються досить суперечливими. Про це читайте у тексті Ігоря Бураковського "Санкції проти РФ. Як почувається російська економіка".