Пандемія коронавірусу зруйнувала економіку багатьох країн. Але є ознаки того, що спустошену економіку чекає бум продуктивності, пише Financial Times.
Економісти американського аналітичного центру Conference Board прогнозують різке зростання продуктивності. Аналітики Отаман Озилдірім та Клаас де Фріз вважають, що після спаду економіка США досягне загального зростання продуктивності більш ніж на 2 відсотки у 2021 році. Загальна продуктивність вимірюється зростанням виробництва.
2-відсоткове зростання, якщо воно буде реалізовано, більшою мірою компенсує втрату продуктивності у 2020 році.
США не єдина країна, яка демонструє ознаки зростання продуктивності. За прогнозами ОЕСР, пандемія прискорила зростання продуктивності праці в більшості країн з високим рівнем доходу.
У США цей показник - валовий внутрішній продукт за відпрацьовану годину зросте на 6,7 % до четвертого кварталу 2022 року, згідно з даними ОЕСР.
Таке ж прискорення очікується для всіх країн G7. За прогнозами, Японія збільшить продуктивність праці на 2 % до кінця 2022 році, після того, як вона впала за попередні три роки. Німеччина переходить від трирічного темпу зростання у 1,1 до 2,6 відсотка, Франція - від 1,8 до 2,5, Велика Британія - від 0,6 до 3,7, Італія - від нуля до 1,4. Із дев'яти найбільших багатих економік лише Південна Корея спостерігатиме уповільнення зростання продуктивності в цей період.
Однак такі прогнози можуть бути хибними. Але з огляду на енергійне відновлення, що триває, вони здаються правдоподібними. Це було б дуже приємним сюрпризом. У 2019 році економісти були стурбовані тим, що розширення після фінансової кризи стрімко втрачає силу, а разом з цим спостерігається погіршення і без того слабкого зростання продуктивності.
Чому саме зараз наближається такий бум продуктивності? Це не можна пояснити як «арифметичний артефакт».
У будь-якому випадку, до кінця 2022 року зайнятість повинна наблизитися до допандемічного рівня. Деякі позитивні тенденції, якщо вони реалізуються, почнуть відображати реальну зміну того, наскільки продуктивно використовується праця.
Чому продуктивність прискорюється і що потрібно зробити, щоб стабілізувати це прискорення на високій швидкості?
Вища продуктивність — це досягнення більших результатів за менших витрат. Як кажуть Озілдірім та де Фріз, «посилення впровадження цифрових технологій може призвести до пожвавлення продуктивності». Дефіцит робочої сили може спонукати компанії зосередитися на інноваціях шляхом прискорення автоматизації та цифрової трансформації.
Легко побачити, як технології підвищують продуктивність, починаючи від часу на поїздки, який заощаджується віддаленою роботою, до стрибка продажів в Інтернеті та цифрових платежів у роздрібній торгівлі. Уряди можуть заохочувати бізнес зберігати свої здобутки.
Більш неочікуваним є той факт, що дефіцит робочої сили може стати вигідним для економіки. Останнім часом менеджери скаржаться, що не можуть знайти більше персоналу, і їм доводиться самостійно працювати замість офіціантів чи прибиральниць. Іншими словами, доводиться бути більш продуктивним.
Історія економіки та здоровий глузд говорять про те, що коли попит випереджає пропозицію, підприємства покращують свої позиції за рахунок збільшення продуктивності. Якщо заробітна плата зросте, у них немає альтернативи, адже вони можуть втратити своїх працівників у порівнянні з більш продуктивними конкурентами.
Зростання продуктивності, ймовірно, виграє від поєднання трьох речей: попит, який, як очікується, залишиться великим, доступний капітал та технології, а також навчання, що постійно підвищує кваліфікацію працівників. Стабільність цієї комбінації зможе тримати роботодавців на ногах, щоб конкурувати за працівників.
Підтримання постійного ступеня сильного тиску попиту, так що робочу силу завжди важко знайти, слід розглядати не як небезпеку, а як ознаку потенційного економічного успіху, резюмує видання.
Коли багаті країни почали послаблювати карантинні обмеження, вони зіштовхнулися з економічною загадкою. Бізнес висловлює гучні занепокоєння з приводу нестачі робочої сили, навіть попри те, що унаслідок пандемії коронавірусу мільйони людей залишаються без роботи.