Греція і Туреччина повинні зміцнювати довіру та поглиблювати співпрацю на тлі спільних викликів, намагаючись вирішити свої розбіжності, заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган в середу, 6 грудня, перед поїздкою до Афін. Про це повідомляє Reuters.
"Немає жодної проблеми, яку ми не могли б вирішити шляхом діалогу на основі взаємної доброї волі", - додав Ердоган.
У липні Ердоган і прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс домовилися відновити переговори і заходи зі зміцнення довіри, привітавши новий "позитивний клімат" у відносинах після більш ніж року напруженості через енергетичні ресурси та оборонні питання.
Ердоган, який має зустрітися з Міцотакісом у четвер, 7 грудня, сказав, що Туреччина щиро намагається вирішити свої розбіжності з Грецією. На його думку, Греція зрозуміла, що Туреччина ніколи не відкине пропозицію дружби.
"Я скажу йому, Кіріакос, друже мій, ми не погрожуємо тобі, якщо ти не погрожуєш нам", - зазначив Ердоган, додавши, що Афіни й Анкара можуть вирішити свої проблеми без іноземного втручання.
За його словами, співпраця можна посилити в таких секторах, як економіка, транспорт, енергетика та міграція, де Туреччина потребує підтримки Європейського Союзу.
Туреччина та Греція вже давно мають досить напружені відносини. Зокрема, через конкуренцію в Егейському морі, а саме, щодо розміру акваторій та запасів газу. У 1990-х роках вони були на межі війни.
Між обома країнами часто виникають розбіжності щодо їхніх претензій на повітряний простір і територіальні води в Егейському та Середземному морях. Анкара звинувачує Афіни у створенні провокацій у регіоні. Ердоган заявляв, що Греція «захопила» демілітаризовані острови в Егейському морі, і пригрозив жорсткою відповіддю.
У серпні 2022 року літаки Туреччини, які виконували розвідувальну місію у міжнародному повітряному просторі в Егейському та Середземному морях, були заблоковані системою протиповітряної оборони Греції С-300.