Казахстанський політолог Досим Сатпаєв пояснив значущість Казахстану для Кремля кількома чинниками. Їх він перерахував у матеріалі Володимира Кравченко "Що в Путіна на думці, те в депутатів на язиці: чи вторгнеться Росія до ще однієї країни?".
По-перше, Москва починає розуміти: якщо вона хоче активно взаємодіяти з Китаєм, то їй необхідно ще більше зміцнити свої позиції в Центральній Азії. По-друге, Росія має намір посилити свою присутність у казахстанській економіці, аби зробити її частиною політики обходу санкцій.
"Триває активна економічна експансія Росії в Казахстан, що створює для нас серйозні геополітичні ризики. Ми бачимо тривожний тренд, коли російські компанії активно зміцнюють позиції в країні. Серед них — "Газпром", "Лукойл", "Росатом", — зазначає Сатпаєв. — І якщо 2019 року в Казахстані було близько 7 тисяч російських компаній, то нині їх — майже 20 тисяч. Деякі казахстанські олігархи останнім часом почали активно продавати свої активи російському бізнесу".
Ситуацію ZN.UA прокоментував також директор казахстанського Інституту актуальної політики (ICP) Сергій Коновалов, наголосивши, що для РФ важливо, щоби Казахстан залишався лояльним. Але й певна дистанція Астани від Москви має для росіян свої переваги — дає змогу послабити режим міжнародної ізоляції для РФ.
"Усім нам відомо, наскільки небезпечно заганяти звіра в кут, — аргументував Коновалов. — Тому Казахстан контрбалансує, граючи дуже складну дипломатичну партію, де з одного боку — війна та санкції, а з іншого — тісна взаємодія в межах інтеграційних об’єднань".
Більше матеріалів Володимира Кравченка читайте за посиланням.