Екс-голова МЗС Росії вважає, що Путін поставив свою країну на коліна

Поділитися
Екс-голова МЗС Росії вважає, що Путін поставив свою країну на коліна Козирєв вважає, що Путіна чекає народне повстання. Ілюстрація
На думку Козирєва, росіяни скоро повстануть проти режиму через економічні труднощі, спричинені його політикою.

Коли в червні на міжнародному економічному форумі в Санкт-Петербурзі президента Росії Володимира Путіна спитали про вторгнення російської армії в Україну, він почав гірко жалітися на Америку і Європу.

"Вони підштовхнули нас до лінії, від якої ми не можемо відступити", - сказав він.

Це було чимось більшим ніж політична гра в обвинувачення. Його відповідь пролила світло на жорстку антизахідну стратегію, в якій Захід розглядається в якості ворога, а також на вибір Кремля постійно балансувати на межі війни.

Про це на сторінках New York Times пише колишній міністр закордонних справ Росії Андрій Козирєв. На його думку, приховане повідомлення для Заходу у заяві Путіна полягало в тому, що Кремль буде жорстко відповідати на поведінку Вашингтона і Брюсселя, яка йому не сподобається. І застосування ядерної зброї не виключене.

В квітні, після зустрічі з кількома людьми з оточення Путіна директор Гарвардської школи Кеннеді Грехам Аллісон і президент Center for the National Interest Дімітрій Сіменс зробили висновки, що загроза ядерної війни дуже велика.

"Коли СРСР розпався в 1991 році, Росія впала на коліна. Але відколи Володимир Путін став президентом в 1999, він працює над відновленням російського самопочуття як великої сили", - написали експерти.

Козирєв пише, що таким чином двоє американських фахівців стали на бік риторики Кремля, який говорить про відновлення з одного боку і про "оточення ворогами" з іншого. Ці дві тези послужили Кремлю виправданням для 15 років жорсткої автократії, але вони по-суті безглузді.

"На початку 90-х росіяни повстали проти радянського авторитаризму. Перший і останній демократично обраний президент Борис Єльцин отримав кредит довіри, щоб почати втілювати справжні російські інтереси і наздогнати розвинений демократичний Захід. Ситуація в Україні зараз, коли люди повстали проти корумпованого, авторитарного режиму, нагадує Росію в ті часи. Та хай би якими болючими були зміни, твердження, що люди, які повстали проти автократії, "стоять на колінах", дуже дивне. Американці теж були на колінах, коли боролися за незалежність від правління короля Георга ІІІ?" - пише Козирєв.

Нажаль, в Росії у 90-х бюрократизовані олігархи монополізували енергетичну сферу країни, за рахунок якої стали надзвичайно багатими і почали купувати дорогу нерухомість на Заході. А більшість населення тим часом лишається заручниками пропаганди і державного апарату зі стилем правління в дусі КДБ.

Єльцин дозволив регресу відбутися, а Путін очолив цей процес. Десятиліття зростання цін на нафту забезпечувало економічний ріст Росії і політичну безпеку уряду. Але чинна влада просто не сумісна з реформами, які необхідні для економічного розвитку і конкурентоспроможності.

Читайте також: США готові закрити Путіну доступ до каналів фінансування – The Times

В той час, як запаси нафтових доларів виснажується, ця реальність стає все більше очевидною.

"Сьогодні російський народ дійсно на колінах, але перед своїм лідером, якого неможливо замінити, а також перед ціною на нафту і роздутим військовим сектором, який проїдає гроші. Братовбивча війна проти України, зухвала поведінка чеченського силовика Рамзана Кадирова, відновлення ізоляції з боку Заходу і залежність Кремля від грошей Китаю – все це великі удари по національній гордості і безпеці", - вважає екс-міністр закордонних справ Росії.

На тому ж економічному форумі в Санкт-Петербурзі, коли Путін говорив про оборону, його близький друг і колишній міністр фінансів Олексій Кудрін запропонував провести дострокові президентські вибори, щоб виграти час для проведення реформ. Цей тихий голос правлячих еліт – лише відлуння придушених настроїв в країні.

"Рано чи пізно економічні труднощі призведуть до народного повстання", - йдеться в статті.

Автор описує економічні труднощі Росії, які виникли впродовж останнього року через санкції Заходу і падіння цін на нафту. А також про слова віцепрезидента США Джо Байдена про те, що війна в Україні – "це випробування для Заходу". Козирєв погоджується з цим твердженням і разить США і ЄС твердо наполягати на відновлення суверенітету України і її територіальної цілісності. Це перший крок, який необхідно зробити для того, щоб приборкати агресію Кремля і змусити його вести конструктивний діалог. І початковою точкою цього діалогу повинно стати визнання, що ядерні погрози неконструктивні і неприпустимі.

"Зміна режиму неминуча. І, можливо, на відбудеться найближчим часом. Але Заходу не треба робити ставку на цей варіант чи робити його метою своєї зовнішньої політики. Російський народ знову повстане, але шлях до міцної демократії і стабільної економіки буде складним. Тому Заходу треба бути готовим допомогти", - пише Козирєв.

Зараз він радить Вашингтону і Брюсселю рішучіше захищати власні ж демократичні цінності, в яких Кремль бачить загрозу. В цей же час, донька загиблого російського опзиціонера Жанна Нємцова не вірить у повстання в Росії найближчим часом. На сторінках Sueddeutsche Zeitung вона писала, що Путін винайшов вакцину від свободи на основі шовінізму.

На думку Нємцової, на такому фоні дуже не багато росіян роблять правильні висновки і усвідомлюють, що коїться в їхній країні. Але саме такі люди у майбутньому зможуть змінити Росію. Нємцова нагадує про слова десидента Натана Щаранського, який вважав, що навіть одна незламана людина становить загрозу для диктатури. Тому що "такі люди десятиліттями носили в собі вірус свободи".

Раніше голова комітету з закордонних справ у Європейському парламенті Ельмар Брок говорив, що путінська система залякування і переслідування відповідальна за вбивство Нємцова.

Європейський чиновник вважає, що у цій справі навряд чи знайдуться головні замовники. У той же час, будуть говорити про якусь змову, іноземних силах, щоб відвернути увагу від тих, хто дійсно несе відповідальність за те, що сталося.

Раніше також російський економіст Сергій Гурієв писав на сторінках Washington Post, що в Росії скоро стануться серйозні потрясіння і зміна режиму. Російська економіка заглибилась в рецесію і навряд чи буде більше зростання ВВП, ніж на 2% навіть якщо рецесія закінчиться. Вперше за 15 років правління Путіна, реальний дохід Росії падає. А ще одна війна неприпустима. Вона означатиме великі військові витрати, а Захід введе жорсткіші санкції, які знищать важливі банки. Таким чином паніка дуже швидко пошириться, а режим буде повалено.

Видання New York Times також писало, що військова авантюра Путіна теж не вдался. Оскільки "польові ватажки" Путіна вийшли з-під контролю Кремля. Для проведення таємної війни в Східній Україні президент Росії Володимир Путін уклав угоду з дияволом. Він підкупив збройні формування разом їх ватажками, найманцями і злочинцями, щоб ті зімітували опір нібито корінних жителів Донбасу. Путін використовував стратегії проксі-війни, що призвело до виникнення клептократії серед ватажків бойовиків в Східній Україні. Це загрожує Москві втратою контролю за розвитком подій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі