Економічний розрив між багатими та бідними країнами зростає — FT

Поділитися
«Багатий світ» вкотре виявився стійкішим до економічної кризи.

Початок цього року — моторошне відлуння 2021 року. Нові штами коронавірусу поширюються в усіх частинах світу, загрожуючи економічним перспективам на цілий рік. Але замість того, щоб повторити серйозні спади, які демонструвала економіка у 2020 році, аналітики прогнозують високу глобальну інфляцію та зростання процентних ставок із серйозними ризиками для більш вразливих країн, що розвиваються, пише Financial Times.

Минулий рік показав, що країни з розвиненою економікою були більш стійкими, ніж очікувалося, до хвиль COVID-19 навіть без ефективних вакцин. Спалахи коронавірусу принесли руйнівні наслідки для здоров’я людей, але не так сильно зашкодили глобальному відновленню економіки. Завдяки розширенню грошово-кредитного та фіскального стимулювання з’явилися надлишковий попит та інфляція.

Пройти через хвилю штаму Omicron має бути легше. Кількість випадків хвороби у світі досягла рекордного рівня, але рівень смертей все ще відносно не збільшується. Вакцини виявилися ефективними для запобігання важкому перебігу захворювання, і люди також мають більший імунітет унаслідок попереднього інфікування, тому країни з розвиненою економікою повинні краще адаптуватися.

Незважаючи на ці обнадійливі новини, прогнози МВФ, ОЕСР та Світового банку, які свідчать про те, що країни з розвиненою економікою можуть повернутися на шлях очікуваного економічного розвитку без будь-якої довгострокової шкоди, виглядають занадто оптимістичними.

Висока інфляція показує, що минулого року були серйозні проблеми, пов’язані з функціонуванням економіки, стало менше працівників, які шукають роботу, а два роки слабких інвестицій можуть заблокувати підвищення продуктивності.

Тому найбільшою небезпекою для 2022 та 2023 років залишається інфляція через попит, що перевищує доступну пропозицію. Однак темпи зростання інфляції, ймовірно, впадуть у другій половині року.

Федеральна резервна система із запізненням реагує на цю загрозу в США, де вона найбільша, відзначаючи, що, можливо, доведеться підвищити процентні ставки швидшими темпами, ніж спочатку очікували чиновники.

Проблема для бідніших країн полягає в тому, що жорсткіша монетарна політика США може створити для них проблеми. Як прогнозує Світовий банк, жорсткіша монетарна політика Америки, ймовірно, посилить і без того невтішні економічні перспективи для країн, що розвиваються.

Бідніші економіки намагаються відновитися так само швидко, як і розвинені, однак їм не вистачає такого ж рівня довіри та доступу до ринку, щоб вільно отримувати позики, а також захистити своє населення від пандемії. Без фінансової стійкості та щедрих систем соціального забезпечення економічні спади в країнах, що розвиваються, були більш стійкими, а відновлення слабшим. Проблем додали і труднощі, з якими бідні країни зіштовхнулися в отриманні доступу до вакцин.

Два десятиліття, протягом яких рівень життя країн, що розвиваються, наздоганяв багатші держави, закінчилися. За оцінками Світового банку, реальні доходи в 70% країн, що розвиваються, будуть зростати повільніше, ніж у країнах з розвиненою економікою в період з 2021 по 2023 рік.

Економічна слабкість під час пандемії також може залишити набагато глибші шрами. У порівнянні з припущенням про відсутність «економічних шрамів» у багатих державах, за оцінками Світового банку, відновлення в бідних країнах буде повільним. За даними МВФ, така тенденція ще більше обмежує здатність цих країн впоратися з уже наявними боргами. Це, ймовірно, призведе до розширення боргових проблем і соціального невдоволення.

Світовий банк прогнозує, що перспективи на 2022 рік «навряд чи будуть сприятливими для бідніших країн».

Однак не на всі економіки, що розвиваються, чекають однакові проблеми. Китай володіє достатньою «фіскальною силою», щоб пом’якшити несприятливі наслідки для своєї економіки в короткостроковій перспективі. Туреччина є яскравим прикладом країни, вразливої ​​до «економічного шоку». Високий рівень державного боргу разом зі слабкою довірою до економічних інститутів країни є токсичною сумішшю. Держави з подібним становищем вже відчули «втечу капіталу», а також зіштовхнулися із загрозою послаблення перспектив розвитку та збільшення вразливості.

Перспективи складні. Світовий банк очікує, що у 2023 році національний дохід у 40% країн, що розвиваються, все ще буде нижчим від рівня 2019 року.

В 2022 році світова економіка продовжить відновлюватися. Однак є низка факторів, що може завадити відновленню. Серед основних ризиків: новий штам коронавірусу, інфляція, припинення підтримки в США, уповільнення розвитку Китаю. Bloomberg назвав головні ризики для економіки у наступному році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі