Теплі слова інавгураційної промови нового президента США Джо Байдена не зможуть повернути час назад. Епоху глобального лідерства Америки неможливо відновити швидко. Дональд Трамп покинув посаду президента США, але всі його політичні помилки буде занадто важко виправити, пише британська газета The Guardian.
Епоха Трампа серйозно змінила Америку. Байден спробує зробити все можливе, аби виправити помилки свого попередника. Джо Байден був правильним кандидатом у президенти, який зміг перемогти Трампа на виборах. Американська політика з нетерпінням чекає на загоєння ран після інавгурації нового лідера.
У зверненні Байдена на Капітолійському пагорбі не згадувалося ім’я Трампа, але воно було насичене спадщиною його попередника. Спогади про штурм Капітолію були присутніми на інавгурації Байдена. Виступ нового президента торкнувся необхідних нот реалізму, смирення, надії та послідовності. Все свідчило про завершення епохи Трампа, але Байден не може переробити Америку, намагаючись повернути її до кращого вчорашнього дня.
Америка, її інституції та цінності пережили громадянську війну раніше, тому США мають шанс пережити наслідки президенства Трампа, яке Байден назвав "негромадянською війною". Але виживання може бути недостатньо для Америки, яка перебувала занадто близько до межі глибокого конфлікту.
До того ж, не можна повністю відкидати те, що в США може з’явитися «новий Трамп». Американська політика часто була ареною для розгніваних умів.
Саме тому існує дві речі, які потрібно пам’ятати на тлі інавгурації Байдена. По-перше, битва за поширення і підтримку демократичних цінностей повинна бути такою ж масштабною, як і вчинки тих, хто їм протидіє. Слова Байдена про те, що "незгода не повинна призводити до розколу", вказують на масштаб того, про що йдеться. Розкол може зруйнувати націю. Сенат США повинен закінчити роботу, вирішивши питання імпічменту Трампа.
По-друге, попри те, що, хоча Америка іноді впливає на політику інших країн, включаючи Велику Британію, світ зараз серйозно змінився. Останнім часом Сполучені Штати, як і решта країн, йдуть власним чітким шляхом.
Іноземці повинні контролювати свої очікування щодо Америки. До 2017 року кожна інавгурація президента США фактично визначала рамки політики для решти держав, зокрема країн Європи. Трамп все це змінив. Обнадійливі слова промови Байдена не повернуть час назад. У його зверненні деталей щодо зовнішньої політики було напрочуд небагато. Майбутнє місце Америки у світі остаточно не визначене зміною адміністрації президента.
Трамп програв вибори, але змінив Америку. Звернення Байдена було явним підтвердженням цього. Європейські держави повинні враховувати це. Ера американського глобального лідерства не може відновитися швидкими темпами, резюмує видання.
Про те, які виклики стоять перед Джо Байденом та його командою, читайте у свіжій статті Олега Шамшура "Гіркий присмак перемоги на фоні великих очікувань".