Друга хвиля пандемії може бути менш смертельною — FT

Поділитися
Друга хвиля пандемії може бути менш смертельною — FT
Зміни в демографічній ситуації та кращі методи лікування допомагають пояснити зменшення рівня смертності від коронавірусу.

Пандемія COVID-19 вкотре набирає обертів. Хоча кількість випадків коронавірусу знову зростає по всій Європі з кінця літа, шанси пережити це захворювання, схоже, покращилися після першої фази спалаху хвороби, пише Financial Times.

Зміни в демографічній ситуації та кращі методи лікування коронавірусу допомагають пояснити зростання шансів зменшити кількість смертельних випадків хвороби.

Кількість інфікованих COVID-19, які змушені перебувати на госпіталізації, зростає менш стрімко, ніж під час першої хвилі пандемії, а рівень смертності зараз також дещо менший.

Служби охорони здоров'я поки не надто перевантажені, як це було під час першої хвилі коронавірусу.

"У Західній Європі майже кожна країна, включаючи Велику Британію, все ще спостерігає набагато менший рівень смертності серед населення під час другої хвилі", - сказав професор з епідеміології інфекційних хвороб в Единбурзькому університеті Марк Вулхаус.

Падіння рівня смертності на фоні зростання кількості випадків хвороби можна пояснити частково збільшенням масштабів тестування, яке виявляє більше хворих, і тим фактом, що більший відсоток людей із COVID-19 сьогодні є молодшими за віком, тому вони здебільшого легше переносять хворобу.

Але навіть пацієнти, які потрапили до лікарень, зараз мають більше  шансів вижити, ніж під час першої хвилі пандемії.

Дані Національного аудиторсько-дослідного центру Великобританії з інтенсивної терапії ICNARC показують, що частка померлих протягом 28 днів після госпіталізації впала з 39 % до 27%.

Зменшення смертності від коронавірусу є найбільш помітним у пацієнтів молодше 70 років.

Смертність серед пацієнтів у віці від 50 до 69 років впала з 79% до 61%, а серед осіб у віці до п'ятдесяти років знизилася з 82% до 91%.

Поліпшення спостерігаються у широкого кола пацієнтів, у тому числі у тих, хто має додаткові хронічні проблеми зі здоров’ям, а також тих, хто має дуже низький рівень насичення крові киснем, що є причиною особливо важкого перебігу респіраторних захворювань.

Професор медицини в Університеті Східної Англії Пол Хантер вважає, що половина таких покращень спричинена  вдосконаленим використанням дексаметазону та інших стероїдних препаратів для зменшення запалення та заспокоєння імунної системи пацієнтів.

"Все інше, можливо, залежить від досвіду лікарів та медсестер, які навчаються поводженню з пацієнтами. Ми бачимо це в будь-якій епідемії, коли медики спочатку панікують, коли виявляють нову хворобу, але з часом, знаходять механізми кращого лікування. Наприклад, при Еболі рівень смертності теж впав під час епідемії на заході Африки", - каже Пол Хантер.

Подібне пояснення має і професор експериментальної медицини в Імперському коледжі Лондона Пітер Опеншоу: "Люди навчились багатьом маленьким хитрощам, які, у своїй сукупності, з часом суттєво змінюють ситуацію".

Наприклад, лікарі зараз краще розуміють те, коли давати пацієнтам розріджувачі крові, коли ставити їх на ШВЛ.

Віковий склад пацієнтів з COVID-19 також змінився, зараз випадків коронавірусу суттєво побільшало саме серед молоді.

Але покращення лікарняних результатів - це не лише результат зміни демографічних показників пацієнтів: смертність у лікарнях серед пацієнтів з коронавірусом у віці старше 60 років скоротилася вдвічі: з 50% ранньою весною до 25% у серпні.

Тим не менше, інтерпретація тенденцій смертності в лікарнях залишається нестійкою, оскільки існує багато відмінностей між весняною та осінньою групами пацієнтів, і ці відмінності стосуються не лише їхнього віку.

“Надзвичайно важко порівняти людей, яких госпіталізували, коли було неймовірно важко навіть пройти обстеження, і люди довго чекали, щоб потрапити до лікарні, і тих, хто сьогодні проходить обстеження при найменших ознаках симптомів і потрапляє до лікарень набагато легше”, - сказав епідеміолог з університету Вуллонгонг в Австралії Гедеон Мейровіц-Кац.

Кількість людей, які перебувають у лікарні з COVID-19, знову зростає в більшій частині Європи, при цьому рівень переповнення лікарень вже перевищує половину свого весняного піку в деяких країнах, особливо у Східній Європі.

Що стосується смертності, друга хвиля пандемії в Європі зараз здається менш неконтрольованою, ніж початковий весняний сплеск, і на цей раз рівень смертності зростає повільніше.

Вчені також обговорюють інші причини, чому COVID-19 може стати менш смертельним.

Одна з них полягає в тому, що люди, які зараз інфікуються, отримують менші «дози» коронавірусу, ніж півроку тому, з причин більш обережної поведінки, включаючи помірковану соціальну взаємодію та носіння масок. При багатьох респіраторних інфекціях «менше вірусне навантаження» має тенденцію викликати менш важкі форми захворювання, хоча прямих доказів наявності такої тенденції у COVID-19 немає.

Інший фактор, який іноді згадують, і який більшість вірусних генетиків відкидають - це те, що вірус мутував, щоб стати менш вірулентним.

«Вчені, які мають довіру до генетики вірулентності, кажуть, що вона в коронавірусу ще не змінилася, але це не означає, вірулентність COVID-19 не зміниться з часом», - сказав професор Хантер.

Правдоподібною теорією, додав він, було те, що два інших попередніх коронавіруси могли перейти від тварин до людей, "один за часів Тюдора, а другий за часів Вікторії", і спричинити епідемії, які тоді розглядалися як спалахи важкого грипу. Їхні «вірусні нащадки» і сьогодні циркулюють серед людей, викликаючи симптоми подібні до застуди, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі