Дослідники з'ясували, що штам коронавірусу "Омікрон", швидше за все, отримав мінімум одну зі своїх мутацій, взявши фрагмент генетичного матеріалу від вірусу застуди.
Про це повідомляє інформаційне агентство Reuters.
Генетична послідовність не зустрічається в ранніх штамах коронавірусу SARS-CoV-2, але зустрічається в багатьох інших вірусах, включаючи ті, що викликають застуду, а також в геномі людини.
"Вставивши цей конкретний фрагмент у себе, "Омікрон" може виглядати "людянішим", що допоможе йому уникнути відповіді з боку імунної системи людини", - заявив Вінкі Саундарараджан, керівник дослідження.
Це означає, що вірус передається легше, але викликає лише легке чи безсимптомне захворювання. Але поки що вчені не знають, чи є "Омікрон" більш заразним, ніж інші штами, і чи викликає він більш серйозне захворювання, ніж "Дельта".
У дослідженні говориться, що клітини легень та шлунково-кишкового тракту можуть одночасно містити коронавіруси SARS-CoV-2 та застуди. Це створює основу для процесу, в якому два різні віруси в одній і тій же клітині-господарі взаємодіють, створюючи нові копії, які мають певний генетичний матеріал від обох батьків.
Ця мутація могла вперше відбутися у людини, інфікованої обома патогенами, коли версія SARS-CoV-2 успадкувала генетичну послідовність від іншого вірусу, сказав Саундарараджан.
За словами Саундарараджана, одна й та сама генетична послідовність багато разів зустрічається в одному з коронавірусів, що викликають застуду у людей, відомому як HCoV-229E, та у вірусі імунодефіциту людини (ВІЛ), що викликає СНІД.
"Ми, ймовірно, пропустили багато поколінь рекомбінацій, які відбулися з часом і призвели до появи "Омікрона", - додав Саундарараджан.
Раніше повідомлялося, що новий штам коронавірусу "омікрон" виявили вже майже в 40 країнах, проте в жодній із них досі він не призвів до смертельного випадку.
В організації зазначили, що потрібен час для того, щоб визначити, наскільки заразний цей штам, чи може він викликати велику смертність та чи ефективні до нього вакцини. Попередні дослідження показали, що цей варіант ковіду навпаки може спричинити легший перебіг захворювання.
Що за фрукт "омікрон"? І чого від нього чекати? Про це – у статті "COVID-19: "омікрон" – нове випробування для України" розмірковує лікар-інфекціоніст, епідеміолог Віктор Гавура.