Парламент Молдови ухвалив у другому читанні закон про визнання російської мови «мовою міжнаціонального спілкування». 16 грудня за цей законопроект проголосували проросійська «Партія соціалістів», яку очолює президент Ігор Додон, аотрий програв вибори, і їх союзники_популісти з партії «Шор». Проєвропейські сили, що підтримують обраного президента Майю Санду, бойкотували засідання через токсичність порядку денного, передає «Интерфакс».
Ухвалений закон фактично зрівнює російську мову з державною румунською мовою і накладає додаткові зобов'язання на бізнес і державу. Формально він покликаний замінити закон 1989 року «Про функціонування мов в Молдавської РСР», скасований Конституційним судом у 2018 році як застарілий.
Закон дозволяє громадянам використовувати російську мову в письмовому та усному спілкуванні з органами державної влади, а також з підприємствами та організаціями.
Більш того, російською, відповідно до закону, повинні переводитися назви всіх вироблених в Молдові товарів і послуг, ліківу аптеках, а також таблички державних і громадських установ.
Законом також передбачено «особисту відповідальність» державних службовців за відмову відповідати на усне або письмове звернення російською мовою.
Крім того, проросійську більшість в парламенті проголосувала за зняття заборони на російську телепропаганду і зниження пенсійного віку до 62 років для чоловіків і 57 років ля жінок.
Колишня прем'єр-міністерка Молдови, голова партії «Дія і Солідарність» Мая Санду здобула перемогу в другому турі президентських виборів. Санду зібрала 57,72% голосів виборців, а лідер проросійських соціалістів Додон — 42,28%.
Після обрання Санду парламент підтримав ряд резонансних ініціатив:
- виведення головної молдавської спецслужби СІБ (Служба інформації і безпеки) з-під контролю президента і підпорядкування її парламенту;
- надання російській мові статусу «мови міжнаціонального спілкування»;
- скасування закону про протидію іноземній пропаганді, який забороняє трансляцію в Молдові російських телеканалів.
Санду пообіцяла, увалені поспіхом закони будуть оскаржені в Конституційному суді, а також вказла на необхідність відставки уряду і дострокових парламентських виборів.
6 грудня о центрі Кишинева відбувся багатотисячний мітинг на підтримку вимог обраного президента.
Детальніше про ситуацію в Молдові читайте в статтях Артема Філіпенка «Колір перемоги - жовтий », «Вікно, що відчинила Санду» і «Підпалити Молдову» в ZN.UA.