Голови комітетів по розвідці Адам Шифф, по міжнародних справах Еліот Енгел і нагляду Елайджа Каммінгс направили лист до екс-радниці президента США з Росії та Євразії Фіоні Хілл з вимогою дати показання 14 жовтня. У листі зазначено, що свідчення Хілл будуть вважатися частиною запиту про імпічмент, викликаного проханням Трампа до українського президента вивчити потенційного опонента 2020 року колишнього віце-президента Джо Байдена, повідомляє The Hill.
"Ваша неявка або відмову з'явитися на допит або подати необхідні документи, у тому числі за вказівкою або розпорядженням президента або Білого дому, є доказом перешкоджання розслідуванню імпічменту Палати представників і можуть бути використані в якості несприятливого висновку проти президента", - йдеться в листі законодавців.
послання також включений список документів, які конгресмени запитують у Хілл, у тому числі пов'язані з телефонними дзвінками і взаємодіями між президентами США та України, а також з зусиллями Білого дому по роботі з Україною для початку розслідування в відношенні сина колишнього віце-президента США - Хантера Байдена.
Поки неясно, чи доручить адміністрація Трампа колишньому раднику не давати показань, як це було з послом США в Європейському Союзі Гордоном Сондлендом на цьому тижні.
Радник Трампа по Росії і Євразії Фіона Хілл покинула свій пост в серпні.
Колишній спеціальний посланник в Україні Курт Волькер дав свідчення минулого тижня.
Відзначимо, що напередодні в Конгрес для дачі показань викликали п'ять співробітників Держдепартаменту, які працювали з Україною, в тому числі Курта Волкера і Марі Йованович. Держсекретар Майк Помпео висловився категорично проти допиту дипломатів і надання конгресменам документів Держдепартаменту. Однак 3 жовтня конгресмени допитали Курта Волкера. Колишній спецпредставник Держдепартаменту США по Україні протягом 10 годин в закритому режимі відповідав на їх питання.
Як повідомлялося,
26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президент США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.
Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.
25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.
Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.
Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.
3 жовтня конгресмени протягом 10 годин в закритому режимі допитували Курта Волкера – колишнього спецпредставника Держдепартаменту США по Україні.
Докладніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом і їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між стільцями" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".