CNN розповідає, чому деякі люди вважають дозвілля марною тратою часу

Поділитися
Наразі більшість людей зосереджені на продуктивності.

В основі «культури метушні» лежить принцип, що відпочинок або вільний час — це «марнотратство». Деякі люди дійсно не вміють відпочивати. Як таке ставлення може вплинути на добробут людей, намагається з’ясувати CNN.

«Коли я вперше поїхала з чоловіком на відпочинок до Туреччини, я намагалася підготуватися до всього, що може піти не так — затримка рейсів чи інші труднощі. Але я не була готова до того, коли ми зайшли в прекрасний пляжний клуб на узбережжі моря, він пробурчав: «Що ми будемо робити?». «Що ти маєш на увазі?», запитала я. Лежати, насолоджуватися сонцем і морем, адже ми приїхали просто відпочити», - пише авторка Селін Малкош. 

«Це був перший раз, коли я відчула наші культурні відмінності. Він американець, а я народилася в Туреччині. Йому потрібно було продуктивно проводити час навіть на відпочинку. Я ж хотіла просто відпочивати. З часом і він звикнув до такого «типу мислення», - пише авторка.

«Я помітила це в піднесенні «культури метушні» або колективного прагнення зробити якомога більше за короткий проміжок часу, адже це приносить продуктивність і успіх», - додає вона.

Серія нових досліджень, які Малкош провела із колегами-професорами Габбі Тоніетто, Ребеккою Речек і Майком Нортоном, спробувала знайти відповіді на те, чому деяким людям важко відпочивати.

Понад 140 студентів взяли участь в «експерименті» в Університеті штату Огайо. В ході опитування студентів запитали, наскільки вони погоджуються з твердженнями – «Дозвілля часто є марною тратою часу» та «Більшість способів проведення дозвілля – це намір вбити час». Таким чином опитування вимірювало, чи підтримують вони ідею «безглуздості дозвілля».

Під час досліджень учасники також переглянули чотири популярні відео на YouTube розважального характеру. Переглянувши всі чотири відео, учасники розповіли, наскільки вони їм сподобалися або не сподобалися.

Дослідники виявили, що учасникам, які вважали дозвілля марнотратством, відео не сподобалися.

Потім учасників попросили вказати, наскільки вони люблять займатися різноманітними видами діяльності - активними, наприклад, фізичними вправами, або пасивними, як-от перегляд телевізора, соціальними — проводити час із з друзями, або ж просто медитувати на самоті.

Організатори дослідження виявили, що ті, хто вважав дозвілля марнотратством, як правило, отримували менше задоволення від усіх запропонованих видів діяльності. Крім того, ці люди також частіше відчували стрес, тривожність і депресію.

У іншому дослідженні вчені хотіли побачити, наскільки це унікальне явище для окремої нації. Тому вони залучили учасників із Франції, США та Індії – країн, обраних відповідно до низького, середнього та високого рівня галузевого виміру Хофстеде, який відображає ступінь, до якого конкретна культура орієнтована на роботу або дозвілля.

Організатори попросили учасників вказати, наскільки вони погоджуються з думкою про дозвілля – «марнотратство». Згідно з панівними стереотипами, мало б бути менше учасників із Франції, які вважали дозвілля марнотратством у порівнянні з американцями та учасниками з Індії.

Але французи, які негативно ставилися до відпочинку, були так само схильні до стресу, тривоги та депресії, як і їхні «колеги» з США та Індії. Навіть попри те, що жителі Америки та Індії можуть частіше вважати дозвілля марною тратою часу, масштаб такої ідеї, ймовірно, є універсальним для всіх культур.

Пандемія COVID-19 сильно вплинула на спосіб життя, роботи та спілкування. За цей період багато людей зробили крок назад і переоцінили свої пріоритети.

Вченим було цікаво, чи змінилося ставлення людей до дозвілля. Оскільки у них були дані опитувань як до, так і після пандемії, вони змогли їх порівняти.

Однак дослідники не знайшли жодних доказів того, що переконання людей сильно змінилися після пандемії. Це виявило, наскільки міцною може бути ідея про те, що дозвілля це марна трата часу.

Інше дослідження також підтвердило таку думку. У ньому учасники читали дві різні статті, в яких описувалося проведення дозвілля одним із можливих способів: непродуктивним або продуктивним. Потім учасники п’ять хвилин грали у відеогру і розповідали, чи сподобалося їм це. 

Організатори дослідження виявили, що ті, хто читав статтю, в якій описується дозвілля як марнотратство, не отримували такого ж задоволення від відеогри, як ті, хто читав про продуктивність дозвілля.

Не всі види відпочинку «рівні»

У дослідженнях, описаних вище, вчені зосередилися виключно на тому, що психологи називають «термінальним дозвіллям» — дозвілля, яке проводиться виключно для задоволення та відпочинку.

Воно відрізняється від «корисного дозвілля», яке може служити «вищій меті», наприклад, знайти друзів або покращити здоров’я, і тому виглядає більш продуктивним.

Вчені виявили, що ставлення до дозвілля як до марної трати часу було особливо шкідливим для  отримання задоволення від різних видів відпочинку, як-от похід на вечірку, для прикладу.

Однак те, чи є конкретна діяльність «термінальним чи корисним дозвіллям», досить неоднозначне питання, адже все залежить від конкретної людини та ситуації. Наприклад, люди можуть займатися спортом для задоволення («термінальне дозвілля») або для схуднення («корисного дозвілля»). «Обрамлення» завжди можна змінити.

Переосмислюючи свій вільний час багато людей зможуть отримати справжні переваги від дозвілля: ​​просто відпочинок заради відпочинку, або ж покращення свого психічного та фізичного здоров’я, резюмує видання.

Чи бували у вас такі дні, які перетворювалися на тижні, коли у вас було безліч справ, але жодної хвилини для дозвілля? Як і багато хто з нас, професор маркетингу Кассі Могілнер Холмс іноді відчуває, що живе в такому стані. Часто вона не проти опинитися на безлюдному острові, щоб хоча б трохи відпочити. Однак Холмс вирішила дослідити, чи дійсно додатковий вільний час зробить її щасливішою. Виявляється, що весь день лежати наодинці на пляжі може бути не так добре, як здається. The Washington Post пояснює, чому занадто багато вільного часу так само погано, як і його дефіцит.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі