Чому винайдення вакцини проти COVID-19 може не врятувати від пандемії — The Economist 

Поділитися
Нещодавно фармацевтичні компанії Pfizer та BioNTech повідомили, що їхня вакцина ефективна на 90%.

Дев'ять довгих років знадобилося для того, щоб світ отримав першу вакцину проти кору. Світ чекав 20 років на дієву вакцину проти поліомієліту, яка з’явилася в 1955 році. Зараз, на фоні загострення пандемії коронавірусу, вчені докладають значних зусиль, щоб розробити дієву вакцину проти SARS-COV-2 - вірусу, що викликає COVID-19, у найкоротші терміни, пише журнал The Economist.

Нещодавно фармацевтичні компанії Pfizer та BioNTech повідомили, що їхня вакцина ефективна на 90%, така інформація є дуже обнадійливою. Адже, для прикладу, вакцина проти грипу має ефективність лише 40-60%.

Зрозуміло, що новини від Pfizer неабияк «розхвилювали» ринки, інвестори активізувалися.

Результат Pfizer свідчить про те, що інші вакцини також мають шанс стати ефективними. Понад 320 варіантів вакцини знаходяться на стадії розробки, кілька вакцин вже пройшли значну частину клінічних випробувань.

Більшість із вакцин проти коронавірусу, як і від компанії Pfizer, зосереджуються на так званому спайковому білку, за допомогою якого SARS-COV-2 отримує доступ до клітин людського організму. Якщо одна вакцина продемонструвала таку ефективність, то й інші, подібні до неї вакцини, теж мають великі шанси стати дієвими.

Вакцина від Pfizer використовує перспективну нову технологію. Багато вакцин захищають імунну систему людини шляхом введення інертних фрагментів вірусного білка, тоді як вакцина від Pfizer фактично змушує організм самостійно виробляти вірусний білок, «вставляючи генетичні інструкції», що містяться у формі РНК. Оскільки РНК можна «редагувати», тоді можна модифікувати і вакцину, якщо спайковий білок мутує. Така нова «технологія» може бути використана у боротьбі  з іншими вірусами та хворобами, включаючи навіть рак.

Тому, можна лише захоплюватися тим, наскільки далеко зайшла біологія і як плідно вона може маніпулювати біохімічними механізмами на благо людства, однак цією «силою» також можна і зловживати.

Проте, незважаючи на хороші новини, з’являються два великі запитання щодо характеристик вакцини та швидкості її розповсюдження. Це ранні результати, засновані на 94 симптоматичних випадках зараження COVID-19 серед 44 тисяч добровольців. На більш детальну інформацію ще доведеться чекати, доки випробування не завершиться повністю.

Тому, на даний момент незрозуміло, чи може вакцина запобігати важким випадкам захворювання чи легким, чи захищає вона людей похилого віку, імунна система яких слабшає. Також невідомо, чи можуть люди, які пройшли вакцинацію, передавати вірус іншим та сприяти подальшому поширенню хвороби. І поки ще зарано говорити про довготривалість дії вакцини.

На ясність знадобиться час. Протягом наступних кількох тижнів випробувань необхідно переконатися в безпечності вакцини.

Розробники прогнозують, що імунітет проти коронавірусу після проходження вакцинації триватиме щонайменше рік. Показник ефективності 90% свідчить про те, що ця вакцина може забезпечити певний захист фактично для всіх вікових груп.

Поки світ чекає детальнішої інформації, виникає ще одна проблема – вакцини не вистачить на всіх, принаймні, на початковому етапі.

Компанія Pfizer заявила про те, що зможе виробляти до 50 мільйонів доз вакцини у 2020 році та 1,3 мільярда наступного року. На перший погляд, це досить серйозні цифри, але лише в Америці понад 20 мільйонів осіб, які потребують вакцинації в першу чергу, серед них медичний персонал та військові, для прикладу.

Ніхто ніколи не намагався вакцинувати одразу всю планету.

Гірше того, вакцину від Pfizer потрібно зберігати при температурі -70 ° C або навіть за ще нижчої температури, і це теж створює проблеми.

Поки вакцини занадто мало для масової вакцинації людей, пріоритети повинні встановлювати уряди країн. Багато залежить саме від влади держав.  

Внутрішня відповідь на ці проблеми - національні комітети з оптимального розподілу вакцин. Глобальною відповіддю є COVAX – ініціатива ВООЗ щодо забезпечення рівного доступу країн до поставок вакцини. Однак, швидше за все, не всі люди будуть готові проходити вакцинацію.

Ранні звіти після випробувань вакцини свідчать про те, що після вакцинації у людей може з’являтися біль та лихоманка, що, без сумніву, відлякає багатьох людей. Однак, хороша новина полягає в тому, що ефективність 90% робить вакцинацію більш привабливою.

Наступні кілька місяців будуть важкими. Пандемія не збирається зупинятися, а кількість випадків хвороби зростає щодня. Уряди країн будуть працювати над «логістикою вакцинації». Наука робить все можливе, щоб знищити вірус, однак, тепер черга суспільства взяти відповідальність і на себе, резюмує журнал.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі