Світ зараз прискіпливо спостерігає за ходом виборів президента США, і навіть у часи пандемії можливість мати справу з переобраним та більш рішучим американським президентом Дональдом Трампом вже породжує багато страху і невизначеності серед світових лідерів, пише The Washington Post.
В Європі перспектива ще чотирьох років президентства Трампа наповнює багатьох політичних та бізнес-лідерів жахом. Суперечки по обидва боки Атлантики з таких питань, як торгівля, безпека та екологічна політика, ледь пережили ці чотири роки.
Звичайно, серйозної торговельної війни між Європою та США вдалося уникнути, але якщо Трамп знову стане президентом США, то, можливо, захоче подвоїти свою заявлену загрозу скоротити кількість німецьких автомобілів на вулицях Нью-Йорка.
Можливо, він захоче розпочати нові торгові конфлікти з Європейським Союзом, який, на його думку, є ще більш ворожим торговельним партнером, ніж Китай. Будь-яка перспектива спільної роботи США та Європи з метою реформування Світової організації торгівлі щоб збалансувати роль Китаю дуже швидко може безслідно зникнути.
Є ще невирішені проблеми з НАТО. В недавньому інтерв'ю колишній радник Трампа з питань національної безпеки Джон Болтон заявив про те, що існує "цілком реальний ризик" виходу США з альянсу, якщо Трамп виграє другий термін.
Безумовно, деякі політичні лідери бачать потенційні переваги в переобранні Трампа. Париж буде продовжувати наполягати на "стратегічній автономії" для Європи, тоді як Даунінг-стріт буде користуватися підтримкою з боку впливового «американського прихильника» Brexit. Варшава та Будапешт, на чолі зі своїми чинними лідерами, безумовно, не чекають, коли такі слова, як верховенство права, повернуться до словникового запасу Білого дому.
Але загалом, можна припустити, що президентство демократа Джо Байдена, безумовно, буде глибоким полегшенням для світових лідерів.
Не викликає сумнівів те, що російський президент Владімір Путін віддав би свій голос за Трампа. Але, попри «дружбу» Путіна та Трампа, відносини США та Росії протягом останніх чотирьох років суттєво занепадали.
Президентство Байдена, яке зміцнює альянси, підтримує Україну і голосно наполягає на захисті прав людини, безумовно, те, що не надто потрібно Кремлю, хоча, Москву порадує більш конструктивний підхід Байдена до контролю стратегічних озброєнь.
Китай може цілком розраховувати на досить суперечливі відносини з США як за президенства Трампа, так і за лідерства Байдена. Хоча, у Сполучених Штатах відбувся явний стратегічний зсув.
Але зрештою, китайському лідеру Сі Цзіньпіну може бути зручніше співпрацювати саме з Трампом, якого він може приватно «переконати» піти на поступки з деяких ключових питань, адже Трампу бракує достатньої кількості міжнародної підтримки для створення «єдиного фронту» проти Пекіна.
У торгівлі Трамп продемонстрував, що в кінцевому рахунку він може відмовитися від своїх рішучих намірів. І хоча Конгрес, можливо, захоче висловитись більш активно з приводу численних порушень прав людини в Китаї, Трамп, швидше за все, не буде брати це питання до уваги.
Багато націоналістів, безумовно, почуватимуться самотніми, якщо Трамп втратить владу. Бразильський президент Жаїр Болсонаро та турецький лідер Реджеп Ердоган, незважаючи на розбіжності з Трампом, говорять на одній і тій же «мові сили». Байден, швидше за все, не зможе налагодити приязні відносини з таким прихильниками авторитаризму.
Те саме можна сказати і про Саудівську Аравію, яка глибоко вдячна Трампу за захист від наслідків як війни в Ємені, так і жахливого вбивства журналіста Джамаля Хашоггі. Втрата влади Трампом - останнє, що потрібно деспотичному принцу Саудівської Аравії Мохаммеду ібн Салману.
У Тегерані думки, ймовірно, розділяться. Є реформаторське крило, яке хотіло б повернутися до переговорів із США та європейцями, щоб уникнути подальшої ескалації напруженості. Але є також і більш консервативні сили, які останнім часом мають більший вплив. Для них Трамп є вагомим доказом того, що вони весь час мали рацію щодо ненадійної природи США. Переобрання Трампа лише зміцнить їхню позицію в структурі влади.
У прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньяху також є явний фаворит. Підтримка Трампом авторитарного ізраїльського лідера зробила проблему відносин США та Ізраїлю набагато більш поляризованою в Сполучених Штатах, тому для Нетаньяху важливо, щоб саме Трамп здобув перемогу на американських виборах, щоб налагодити двосторонні відносини у довгостроковій перспективі.
Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, очевидно, почувається комфортно з Трампом та його націоналістичним стилем, але його адміністрація може бути впевнена, що президент Байден також продовжуватиме зміцнювати зв'язки між країнами.
Кім Чен Ин у Північній Кореї має особисту «спорідненість» з Трампом, хоча він продовжує кидати виклик США та світові, розвиваючи свою ядерну програму. Але хто знає? Якщо Трамп програє на виборах і дотримається своєї обіцянки покинути країну в разі програшу, то може він поїде розвивати курорти в Північній Кореї, що є його основним напрямком досягнення миру з північнокорейським диктатором.
Впливові люди, прем'єр-міністри, президенти та решта світу змушені спостерігати за ходом виборів у США. Результат мало залежить від когось із них, навіть якщо вони будуть впливати на США прямо чи опосередковано, резюмує видання.
До виборів президента США залишилось два тижні. Соціологія від Університету Східної Кароліни в Північній Кароліні показує 51% підтримки для Байдена і 47% для Трампа.
Опитування Insider Advantage в Айові каже, що там за Байдена готові проголосувати 45%, за Трампа 44%.
Дані RMG Research в Аризоні показали різницю в відсоток між демократом і республіканцем: Байден 47%, Трамп 46%.
Перед цим опитування Yahoo News і YouGov показав, що за Байдена готові проголосувати 51% американців, за Трампа - 40%. У ключових штатах колишній віцепрезидент також випереджає президента.
Трамп, який намагається затриматися в Білому домі ще на одну каденцію, продовжує в опитуваннях від Байдена. Аналітики журналу The Economist вважають, що шанси Байдена на перемогу набагато вищі, ніж у чинного глави держави.
Загальнонаціональне опитування The Gurdian показало, що Байден на 17% випереджає Трампа. Потім опитування WSJ показало перевагу Байдена в 11 відсотків.
Варто зазначити, що Байден має кращі рейтинги перед виборами, ніж будь-який претендент на пост президента США з 1936 року.