Чому навчила людей пандемія коронавірусу — FT

Поділитися
Людство вже може зробити висновки, які допоможуть краще управляти наслідками критичних ситуацій у майбутньому.

Найголовніше, що світ дізнався від пандемії коронавірусу - це те, скільки шкоди може завдати неконтрольоване поширення маловідомої хвороби. Цей урок точно не можна назвати легким. Не можна применшувати страждання, які спричинив COVID-19  і буде спричиняти й надалі, перш ніж ефективна програма вакцинації буде розгорнута у всьому світі. COVID-19 продемонстрував набагато більшу соціальну та економічну вразливість світу, ніж уявляли експерти. Важливо зрозуміти, чому так сталося, і навчитися краще керувати наслідками подібних критичних ситуацій у майбутньому, пише Financial Times.

У нещодавній роботі вчені з Гарварда Девід Катлер і Лоуренс Саммерс підрахували «загальну вартість COVID-19» для США, яка склала близько 16 трлн доларів. Це становить 75% валового внутрішнього продукту США за рік. Загальна вартість в чотири рази перевищує рецесію після фінансової кризи 2008 року.

На даний момент загальна кількість загиблих від COVID-19 становить близько 1,4 млн. Зараз кількість смертей становить трохи менше 10 тисяч на день. Якщо подібна динаміка буде збережена, сукупна кількість смертей протягом перших двох років може сягати близько 5 млн, це трохи більше 0,06% світового населення.

Для прикладу, пандемія іспанського грипу, що розпочалася у 1918 році, тривала 26 місяців і забрала від 17 до 100 мільйонів життів, або від 1 до 6 відсотків тодішнього світового населення.

У звіті Управління Конгресу США з питань бюджету за 2006 рік сказано, що «пандемія, яка включає сильно вірулентний штам грипу (такий, який спричинив пандемію в 1918 році), може мати короткочасний вплив на світову економіку, подібну за глибиною та тривалістю до післявоєнного спаду у США».

Подібне дослідження здійснила і Комісія ЄС, яке було опубліковане теж у 2006 році, вказує, що «хоча пандемія призведе до величезних жертв, це, швидше за все, не буде серйозною загрозою для європейської макроекономіки». Цей висновок був цілком помилковим.

Чому ж тоді економічна шкода «порівняно помірної пандемії коронавірусу» була такою величезною?

Заможні люди можуть легко відмовитися від великої частки своїх звичайних щоденних витрат, тоді як уряди більш розвинених країн можуть підтримувати постраждалих людей та підприємства, саме цього й очікує населення від влади.

Відповідь на пандемію - це відображення економічних можливостей та соціальних цінностей сьогодні, принаймні в багатих країнах. Однак, світ міг би зробити набагато більше у стримуванні пандемії.

Дехто стверджує, що обрані методи, зокрема жорсткі карантинні обмеження, значною мірою несуть відповідальність за ці величезні економічні втрати. Прихильники такої думки припускають, що хворобі слід було дозволити «вільно кочувати». Це дуже сумнівно. Однією з причин є те, що чим вищою стане захворюваність, тим більше людей будуть налаштовані захищати себе.

Фактичний досвід, на відміну від аналізу теоретичних альтернатив з точки зору економічних втрат та вигод, ще більше підкріплює аргументи щодо стратегії повного придушення захворювання, де це можливо.

Недавня стаття Інституту нового економічного мислення підказує, чому. Стаття вказує, що для порятунку економіки варто зосередитися на порятунку людських життів. Статистика демонструє, що країни, які зосередили зусилля на порятунку життя своїх громадян зараз мають набагато менші економічні втрати. Тим часом країни, які «жертвували життями», як правило, мають високу смертність та серйозну економічну шкоду. Зараз, на тлі другої хвилі пандемії та нових карантинних обмежень в Європі важливо налагодити ефективний механізм тестування та відстеження контактів.

Людству ще потрібно багато чому навчитися від пандемії COVID-19, світ повинен зробити правильні висновки, оскільки наступна потенційна пандемія може бути набагато смертельнішою, ніж теперішня. Тим часом варто якнайшвидше врятуватися від поточної катастрофи. Для цього знадобиться високий рівень глобальної співпраці.

Важливим моментом, без сумніву, є розробка вакцини. Тепер вакцини повинні розповсюджуватися по всьому світу. Важливим кроком є ​​приєднання всіх країн, включаючи США, до COVAX - ініціативи з надання вакцин у всьому світі. Глобальні виклики потребують глобальних рішень.

COVID-19 став набагато більш руйнівним економічним шоком, ніж очікувалось. Це величезний урок. Однак, не варто виключати можливості того, що в світі може з’явитися інша вірулентна хвороба. Наступного разу світ повинен придушити нову хворобу набагато швидше. Зараз багато людей втомилися від запобіжних засобів, але безпека повинна залишатися найвищим пріоритетом як зараз, так і завжди, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі