Вчителька історії школи №4 білоруського міста Осиповичі Єлєна Антіхович на своїй сторінці в Facebook звернулася до учнів, серед яких є як учасники протестів, так і силовики, які били їх.
«Мої любі - сини, донька, випускники, батьки учнів, друзі. Сьогодні я хочу перед вами вибачитися. Я вчителька і завжди цим пишалася. Сьогодні це слово дедалі частіше звучить з гидливістю. Я ніколи не голосувала достроково, не віддавала свій голос за Лукашенка, навіть в 94-му році, та не сиділа у виборчих комісіях », - пише педагог.
На виборах 9 серпня вона підтримала кандидатку від об'єднаної опозиції Світлану Тихановську і боролася проти фальсифікації результатів голосування.
«Цьогоріч я вішала на своїх дверях «Я/МИ 97%» і вмикала на всю вулицю «Стіни впадуть» (пісня «Разбури турми мури» використовувалася в кампанії Тихановської, а з початком протестів стала їх гімном - ред.). Я реєструвалися на «Голосі» (онлайн-платформа підрахунку голосів - ред.) і фотографувала бюлетень з білою пов'язкою на руці», - розповідає Антіхович.
За словами вчительки, вона розуміла, що вибори фальсифікують, і була готова протестувати: ходила ввечері на виборчу дільницю і чекала на протокол, розмовляла з людьми, фотографувала ОМОН, 13 серпня брала участь в акції солідарності.
«Я вчилася НЕ БОЯТИСЯ. В юності тато лякав мене «стукачами» і КДБ, після з'явився страх втратити роботу, коли троє дітей на руках, згодом з'явилося - «А раптом сина або доньку виженуть з університету»... Вчитися не боятися - добре і запаморочливо! Ти починаєш вірити і сподіватися на щось більше», - додає вчителька.
Антіхович згадує випадок на акції солідарності, де зустріла маму однієї зі своїх учениць. Та дорікнула їй і всім вчителям, що, працюючи у виборчих комісіях, вони допомагали фальсифікувати результат голосування на користь Алєксандра Лукашенка.
«Сьогодні я кажу - вибачте мені за всіх вчителів, які обдурили ваші надії. Я втомилася плакати. У понеділок мені - на роботу. Я не знаю, як подивлюся в очі тих, хто підписував липові протоколи .... Я зараз кажу тільки від себе. Пробачте мені. Я вас всіх люблю. Завжди чекаю на ваші дзвінки та сердечка. Але якщо за всіх фальсифікаторів ви плюнете мені в обличчя, я не ображуся», - зазначає педагог.
Вона зазначає, що серед її учнів більше тих, хто мирно протестує, ніж тих, хто пішов за зарплатою і квартирою в міліцію й ОМОН. Але вони теж є.
«Я пам'ятаю їхні імена, їхні кучеряві голови, їхні очі. І за них пробачте мені. Чого я їм не сказала, що упустила? Чому не змогла навчити любові та добра, не донесла законів Історії та основ гуманізму ... Це ми вчили і тих, кого били, і тих, хто з них знущався. Ми винні більше за всіх інших. Тому що ми вчимо дітей на високих прикладах людяності і патріотизму, стійкості і самопожертви, а інші - ні », - пише Антіхович.
Молоде покоління білорусів «чесніше і сміливіше за своїх вчителів», вважає педагог.
«Знаю, що ми переможемо. Попереду важкі часи. Попереду - економічний провал, політичні ігри, розчарування в лідерах і думки «навіщо все було потрібно?». Тримайтеся, вірте, це можна пережити... Тисячі людей, юнаки і дівчата пройшли і проходять просто зараз через жахливі муки для того, щоб ви більше не засвоювали науку «не боятися», не мріяли виїхати з цієї країни, не брехали дітям і не вчили їх мовчати і коритися», - резюмує вчителька.
Пост Єлєни Антіхович був опублікований 14 серпня, згодом авторка відредагувала його, але агентство TUT.BY зберегло й оприлюднило його повну версію.
Нагадаємо, 9 серпня в Білорусі з новою силою спалахнули акції протесту, що розпочалися в червні, після відмови Центрвиборчкому реєструвати опозиційних кандидатів. Протестувальники вважають сфальшованими результати виборів, на яких ушосте поспіль переміг Олександр Лукашенко.
У великих містах і районних центрах відбулися криваві сутички із силовиками. ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати, пневматичну та вогнепальну зброю. Понад 6 тисяч людей були затримані, понад 250 дістали травми, двоє людей загинули.
Слідкуйте за перебігом протестів у нашому текстовому онлайні «Протести в Білорусі. Уся хроніка подій онлайн». Чи впаде режим Лукашенка за результатами вуличних протестів, читайте в статті Володимира Кравченка «Білорусь вимагає змін» для ZN.UA.