Більшість людей пережили дуже похмурі дні у 2020 році. Без сумніву, причиною цього стала саме пандемія коронавірусу. Але навіть попри те, що вже найближчим часом людство почне вакцинуватися проти COVID-19, залишаються сумніви щодо того, чи дійсно ера коронавірусу колись закінчиться, пише британська газета The Guardian.
Попри новини про високу ефективність вакцини, багато людей бояться вакцинуватися. Велика Британія - перша країна, яка дозволила екстрене використання вакцини проти Sars-CoV-2 - вірусу, що викликає COVID-19. Щоб отримати схвалення від Агентства з регулювання лікарських засобів - британського органу, який здійснює оцінку безпеки ліків, вакцина, розроблена компаніями Pfizer та BioNTech, пройшла три етапи клінічних випробувань. На третьому етапі вакцину випробували на собі понад 43 тисячі добровольців, які не відчули серйозних побічних ефектів. Дані показують, що вакцина з ефективністю у 95% запобігає розвитку COVID. До того ж, вакцина ефективно взаємодіє з організмами різних вікових, статевих, расових та етнічних груп населення, включаючи людей похилого віку.
Вакцина проти коронавірусу базується на новій технології мРНК ("матрична рибонуклеїнова кислота"). Матрична РНК - це, по суті, «проект», який живі клітини використовують для перетворення послідовностей генів у білки, що утворюють основні структури клітини. Після ін’єкції «вакцинна мРНК» перетворюється на вірусний білок, який виявляє людська імунна система. Організм виробляє імунну відповідь, реагуючи на ці вірусні білки, які самі по собі не можуть викликати хвороби, однак саме це забезпечує захист від потенційного інфікування COVID-19.
У галузі досліджень вакцин такий вид технології є абсолютно новим. Деякі вчені скептично ставилися до того, що вакцини на основі мРНК можуть забезпечити ключ до боротьби з цією пандемією. Але мРНК-вакцини передбачають розумний спосіб отримати вірусний білок для генерування імунної відповіді, до того ж, через кілька днів «вакцинна мРНК» виходить з організму, залишаючи після себе лише імунітет до коронавірусу.
Європейська комісія рекомендувала державам-членам ЄС чекати схвалення від Європейського агентства з лікарських засобів перед тим, як дозволити вакцину, яка, як очікується, надійде в грудні.
Велика Британія вже закупила 40 мільйонів доз вакцини, 800 тисяч з яких мають бути передані найбільш вразливим групам населення. Британські урядові департаменти працюють над логістикою програми вакцинації. Першими, хто пройде вакцинацію в країні будуть вразливі групи людей та працівники сфери охорони здоров’я.
Після першої фази вакцинації планується вакцинація тих, хто піддається високому ризику контакту з COVID-19 через свою роботу, наприклад, вчителі, працівники транспортної галузі та військові. Цей етап програми може змінюватися з часом, оскільки з’являється більше даних про вплив пандемії та вакцини.
Найбільшою проблемою, що залишилася, є те, чи готові самі люди довіряти вакцині. Багато хто стурбований, що такі короткі терміни розробки є підозрілими, і через це вакцина проти коронавірусу може бути неякісною. Але це не обов’язково має бути саме так. Якась частина людей боїться, що вакцини на основі мРНК представляють нову технологію, яка потенційно може змінити ДНК реципієнта, знову ж таки, це неправда.
Безумовно, у минулому на розробку вакцин йшли роки, але більшу частину цього часу зазвичай витрачали не на проведення клінічних випробувань, а на збір грошей для проведення цих випробувань, узгодження контрактів та подання заявок на затвердження регуляторних органів. До того ж, клінічні випробування вакцин рідко проводились під час подібної пандемії, коли мільйони людей щодня ризикують інфікуватися новим вірусом, і через це тисячі з них прагнуть взяти участь у випробуваннях.
Попри всі «жахи» 2020 року, були і позитивні моменти - люди дізналися, що отримавши майже «безмежний» обсяг фінансування та зосередивши сили значної частини світових вчених, регуляторних органів та іншої критичної інфраструктури на єдину діяльність, можна досягти надзвичайних результатів дуже швидко.
Цікаве питання полягає навіть не в тому, як людству вдалося створити вакцину проти COVID-19 за такий короткий проміжок часу, а в тому чому люди ще не зуміли дійти до подібного прогресу у боротьбі з такими захворюваннями як туберкульоз, ВІЛ та малярія, які вбивали мільйони людей протягом багатьох років? І що могло б статися, якби всі глобальні зусилля спрямувати на інші нагальні виклики, з якими зіштовхнулося людство, наприклад, на вирішення проблеми погіршення екологічної ситуації.
Як би не хотілося це заперечувати, але люди не є цілком раціональними істотами. Недовіра до вакцини не зникне навіть після того, якщо вчені нададуть всі необхідні наукові дані. Люди часто схильні приймати рішення на основі того, чи довіряють вони порадам, які їм дають та орієнтуючись на власну інтуїцію. Ймовірно, найкорисніше, що можуть зробити медики та вчені, - це закликати людей «сказати так» вакцині, коли вона стане доступною, резюмує видання.