Чергове розширення ЄС: все залежить від запасу терпіння Західних Балкан - FT

Поділитися
Чергове розширення ЄС: все залежить від запасу терпіння Західних Балкан - FT Впливові країни в ЄС скептично ставляться до розширення за рахунок Західних Балкан.
Небезпека в тому, що балканські країни можуть вирішити, що ЄС не хоче з ними зближуватися, але й відпускати їх далеко від себе теж не бажає.

Якщо тиждень - це досить довго для політики, то 15 років - це ціла епоха для історії розширення Євросоюзу. В червні 2003 року організація, самовпевнена після успішного розширення з 15 до 25 країн-учасниць, використала саміт в Салоніках, щоб закликати шість країн Західних Балкан приєднатися до клубу теж. Тепер дві регіональні групи збираються в Софії на перший повномасштабний саміт з тих часів, пише Financial Times. Приєднання Албанії і ще п'яти колишніх югославських республік досі на продянку денному Єврокомісії. Але деякі впливові країни не дуже впевнені в необхідності такого кроку. Стримувані фінансовими проблемами, зростанням міграції і загостренням внутрішнього розколу в ЄС через управління, група країн, в яку входять Франція, Нідерланди і Німеччина, хоче, щоб процес розширення був жорстко контрольований, якщо він взагалі відбудеться.

Настрій у Софіції сьогодні, швидше за все, буде позитивним. А увага буде сконцентрована на покращенні зв'язків у регіоні, де, як поскаржився один чиновник ЄС, доводиться довше летіти з однієї місцеої столиці в сусідню, ніж в Пекін з Токіо. Але справжня гра буде очевидною наступного місяця, коли лідери 28 країн ЄС будуть голосувати щодо рекомендації Єврокомісії почати переговори з Албанією і Македонією про надання членства. Кожна країна союзу має ефективне право вето. З іншого боку, лідери можуть дати схвалення, але обкласти процес жорсткими умовами, які потрібно буде виконати для початку переговорів.

Занепокоєння через злочинність, корупцію і авторитаризм на Західних Балканах, а також двосторонні суперечки між країнами, затьмарюють широкі переваги розширення за рахунок стратегічно важливого регіону, на який поклали око Пекін, Москва і Ер-Ріяд. Також тривогу у чиновників викликає те, що євроскептичні рухи в Європі можуть використати це для посилення страхів виборців перед міграцією і мафією перед європейськими виборами наступного травня.

Для балканської шестірки питання в тому, наскільки терплячими вони готові бути і чи будуть вони почуватися так, ніби ЄС штовхнув їх у забуття, не бажаючи підпускати їх надто близько. Чорногорія веде переговори про вступ з 2012 року, а Сербія - з 2014-го.

Найбільш відвертим знаком холодної атмосфери на саміті в Софії стала відсутність прем'єр-міністра Іспанії Маріано Рахоя. Мадрид лишається однією з п'яти столиць ЄС, які не визнають незалежність Косово.

Читайте також: Лідери ЄС назвали умови євроінтеграції Західних Балкан

Раніше, The Guardian писали про те, що Росія може підірвати Балкани через плани розширення ЄС. Для інтеграції Західних Балкан Брюсселю доведеться зіграти в серйозну геополітичну гру.

Директор із зовнішньої політики Центру європейських реформ Іан Бонд на сторінках EUObserver писав про те, що навіть якщо питання членства зараз не актуальне, Євросоюз все одно може багато чого зробити для підтримки стабільності і процвітання сусідів. Так, ЄС варто збільшити політичні контакти з Україною, Грузією і Молдовою, щоб запевнити їх, що вони до цих пір на європейському радарі.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі