Через нерівномірне відновлення економіки у світі зростає рівень бідності — FT

Поділитися
«Двостороннє» економічне відновлення приховує небезпеку.

Пандемія коронавірусу з постійною загрозою спалахів хвороби та летальних випадків, можливо, продемонструвала саме те, що об’єднує весь світ. Однак нерівномірне відновлення економіки робить протилежне. Жорстка монетарна політика в багатих державах створює небезпеку для країн, що розвиваються, пише Financial Times.

Як стало відомо у новому звіті Світового банку, «спадщиною» пандемії стало збільшення економічного розриву між багатими та бідними країнами. Жорстка монетарна політика Федеральної резервної системи США, спрямована на боротьбу зі зростанням інфляції в країні, ймовірно, поглибить цей розрив.

Як заявив президент Китаю Сі Цзіньпін на Всесвітньому економічному форумі, якщо багатий світ зупинить монетарні стимули, це ризикує перекинутися на вразливі країни з середнім і нижчим рівнем доходів і в кінцевому підсумку спричинити кризу, яка, у свою чергу, вплине на багатий світ.

Багато бідних країн вже постраждали від постійних економічних шрамів пандемії, оскільки тамтешні уряди намагалися застосувати таку ж фінансову політику, що й країни з розвиненою економікою, щоб підтримувати працівників і підприємства під час жорстких локдаунів.

Результатом стало «двоколійне» глобальне відновлення: за прогнозами, обсяг виробництва в країнах з розвиненою економікою повернеться до рівня 2019 року вже у 2023 році, тоді як у країнах з економікою, що розвивається, він буде залишатися значно нижчим відносно тенденцій, що спостерігалися до пандемії.

Прогрес у напрямку більш справедливого відновлення після пандемії та рецесії економіки, яку вона спричинила, потребує глобальної співпраці.

Перше завдання – забезпечення рівного доступу до вакцин. «Вакцинна рівність», можливо, навіть більше, ніж стимулювання розвитку економіки, стане життєво важливою для відновлення економічної діяльності. Але повернення економічного зростання до потрібних рівнів також вимагає глобальної співпраці та «фінансових ресурсів».

Оскільки центральні банки багатих країн посилять монетарну політику, умови фінансування для країн, що розвиваються, будуть лише погіршуватися.

Багато бідніших країн, імовірно, будуть скорочувати бюджет, щоб зберегти доступ до ринків облігацій, саме в той момент, коли транскордонні потоки капіталу можуть змінитися.

На країни із середнім рівнем доходу, які використовували позики для проведення реформ і зміцнення своїх валютних резервів, чекають неоднозначні перспективи.

Становище найбідніших країн є найнебезпечнішим. Пошук способу надання допомоги має бути невідкладним глобальним пріоритетом.

Поки що дії глобальної спільноти полягали в нечітких заявах про доброзичливість і несерйозних кроках до створення програм врегулювання зростання боргів.

Нинішня «загальна структура», розроблена G20 у листопаді 2020 року для вирішення проблеми зростання боргу, непридатна для своєї мети: приватні кредитори практично не мають мотивації брати участь у визначених цією стратегією процесах, які є заплутаними та нечіткими.

Більшість країн відмовилися брати в цьому участь, побоюючись економічного провалу.

Зрозуміло, останнім часом створювати ефективні програми врегулювання боргів стало складніше. Поява нових кредиторів на транскордонних ринках, хоча і вітається, ускладнила залучення всіх кредиторів до участі.

Але навіть найбільш обнадійливі прогнози не виявляють реальних глобальних зусиль, щоб протистояти проблемі зростання боргу бідних країн зі ступенем серйозності, на яку вона заслуговує.

Незважаючи на те, що країни з розвиненою економікою, які прагнуть вийти з пандемії, зіштовхнулися з власними складними проблемами, не можна ігнорувати нерівномірне глобальне економічне відновлення і його зв’язок із наявним борговим тягарем.

Ігнорування проблеми поставить під загрозу десятиліття зусиль, спрямованих на скорочення бідності. Лише особистий інтерес може переконати багатші країни діяти: наслідки неконтрольованого зростання бідності, як і поширення вірусів, рідко обмежуються національними кордонами, резюмує видання.

В 2022 році світова економіка продовжить відновлюватися. Однак є низка факторів, що може завадити відновленню. Серед основних ризиків: новий штам коронавірусу, інфляція, припинення підтримки в США, уповільнення розвитку Китаю. Bloomberg назвав головні ризики для економіки у наступному році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі