Час покінчити з безглуздою Європою без кордонів – FT

Поділитися
Час покінчити з безглуздою Європою без кордонів – FT ЄС повинен або виправити Шенген, або відмовитися від нього остаточно. Ілюстрація © yes-i-do.com.ua
ЄС стоїть перед вибором рятувати Шенгенську систему чи повернутися до національних кордонів.

Одним із неминучих наслідків терактів у Парижі став той факт, що Франції доведеться витрачати більше на безпеку і особливо на розвідку. І це також стосується більшості членів Шенгенської зони.

Минулого тижня стало зрозуміло, що система безпеки, яка повинна була б діяти тихо і ефективно в Шенгені насправді не ефективна. Смерть терориста Абельхаміда Абауда в ході поліцейського рейду в передмісті Парижу з одного боку була успіхом. Адже поліцейським вдалося швидко вистежити підозрюваного у організації терактів. Але з іншого боку, що можна сказати про Шенгенську зону, якщо один з найбільш розшукуваних злочинців світу зміг спокійно перетинати кордони Сирії, Франції і Бельгії? Цього б не мало статися.

Про це на сторінках Financial Times пише німецький оглядач видання Вольфганг Мюнхау.

Він зауважує, що сьогодні існує два варіанти виправити ситуацію: допрацювати Шенген або повернути національні системи прикордонного контролю. І обидва варіанти будуть ефективними. Перший варіант більш вигідний економічно, але політично його складніше втілити. Другий же варіант, навпаки, політично простіший, але стане макроекономічним шоком для багатьох країн.

"Ремонт" Шенгенської зони повинен вийти за межі зустрічі міністрів внутрішніх справ і судочинства, яка відбувся минулої п'ятниці і на якій вони обговорили кілька практичних пропозицій. Проблема Шенгену в тому, що за кілька тижнів угода про вільне пересування втратила свій головний актив – довіру населення. Президент Франсуа Оланд не вірить цій системі. Інакше навіщо йому було вводити прикордонний контроль?

Для повернення довіри до Шенгену потрібно встановити контроль над спільними зовнішніми кордонами за стандартом найбільш розвинених країн ЄС, а не виходячи з компромісних суджень. Європейська агенція Frontex у Варшаві координує прикордонну політику і зрівнює стандарти. Принципово ще те, що кожна країна в Шенгені сама відповідає за захист власних кордонів. Але, приміром, державні межі Греції водночас і її власні, і спільні для ЄС. І за контроль над ними відповідають лише Афіни.

У Frontex немає необхідних ресурсів, щоб навіть добре робити свою обмежену повноваженнями роботу. Єдина федеральна служба контролю, яка буде уповноважена захищати усі кордони Шенгену, просто необхідна.

В США є Служба громадянства і імміграції, яка входить до Департаменту внутрішньої безпеки, а також Берегова охорона, яка є частиною Збройних сил. В Європі ж кордонами займаються лише громадські служби, які просто обмінюються інформацією між собою чи, як виявилося, не можуть і не обмінюватися.

"ЄС буде латати дірки Шенгену, але відкладатиме його структурні проблеми. Звучить знайомо? Коли почалася криза єврозони, кілька рішучих кроків могли б виправити ситуацію. Але не знайшлося політичної більшості для ухвалення рішень щодо банківських і суверенних боргових криз на федеральному рівні. Чому раптом лідери ЄС повинні вчинити правильно з порятунком Шенгену, якщо вони не зробили цього з єврозоною?" - пише оглядач.

Альтернативний вихід – попрощатися з Шенгенською системою, повернути національний прикордонний контроль, а потім вже займатися необхідними змінами на рівні кожної окремої країни. І це досить дієвий варіант, на думку автора, оскільки країни-учасниці Шенгенської угоди досі мають всю необхідну інфраструктуру на своїх кордонах. Звісно, це було б дуже складно для них, оскільки довелося б відновлювати і збільшувати штат прикордонних служб і розвідки. Все це було б дуже витратним процесом, враховуючи протяжність усіх кордонів всередині ЄС, які б стали знову помітними.

До атак у Парижі, мандруючи зі столиці Франції в Бельгію потягом було справді важко помітити межу між країнами. А на автомобільних трасах лише покинуті контрольно-пропускні пункти нагадували про те, що колись там все ж був кордон.

Але оскільки європейці не збираються виправляти Шенгенську зону, потрібно повертатися до національних кордонів. Це буде дуже дорого, особливо для Франції, якій доведеться будувати внутрішню службу безпеки з нуля. Це підірве будь-які спроби зрівноважити державні бюджети і розлютить бухгалтерів єврозони. Франція повинна підняти питання про особливі умови, за яких можна не виконувати європейські бюджетні правила.

"Однак головною метою стане забезпечити головне благо, яке ЄС може запропонувати своїм громадянам – сучасну і професійну систему внутрішньої безпеки. Шенген не може це зробити. Але окремі країни-учасниці досі можуть і їм треба просто дозволити", - пише оглядач.

Раніше видання Financial Times писало, що "тінь" паризьких терактів нависла загрозою над Шенгеном. еракти у Франції тільки загострили політичну стурбованість через загрозу фізичній безпеці. Як зазначається, Шенгенська зона передбачає, що між поліцією країн повиннен бути налагоджений якісний обмін інформацією, а тепер, очевидно, що він дав "тріщину".

У свою чергу, офіційне видання ЄС EUObserver писало, що Шенгенська зона стоїть перед загрозою розпаду, а ЄС придивляється до Туреччини. Євросоюз і Туреччина на початку жовтня вже затвердили спільний план дій, який передбачає виділення Анкарі трьох мільярдів євро на програми облаштування мігрантів. Угода набула чинності напередодні парламентських виборів у Туреччині, які показали, що авторитарний президент Реджеп Тайіп Ердоган має намір знищити опозицію.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі