Зіткнувшись із загрозою колапсу Шенгенської зони, лідери європейських держав роблять ставку на розширення співробітництва у сфері міграції з Туреччиною, повідомляє видання EUobserver.
Голова Європейської ради Дональд Туск повідомив журналістам 12 листопада, що майбутнє "майбутнє Шенгену поставлено на кін, перед тим як анонсувати запланований на кінець листопада саміт ЄС-Туреччина.
"Ми готові провести саміт Туреччини і 28 країн Євросоюзу найближчим часом", − заявив політик.
Питання розширення співробітництва з Туреччиною в сфері міграції обсуждаля європейськими політиками на неформальній зустрічі після саміту ЄС і африканських держав в четвер.
Євросоюз і Туреччина на початку жовтня вже затвердили спільний план дій, який передбачає виділення Анкарі трьох мільярдів євро на програми облаштування мігрантів. Угода набула чинності напередодні парламентських виборів у Туреччині, які показали, що авторитарний президент Реджеп Тайіп Ердоган має намір знищити опозицію.
Ці тенденції, а також порушення свободи слова, придушення опозиційних ЗМІ та обмеження незалежності судової гілки влади в Туреччині були відзначені в доповіді Єврокомісії, опублікованій цього тижня.
Незважаючи на ці недоліки, ЄС розглядає Туреччину як одну з найважливіших країн у відчайдушних спробах Євросоюзу обмежити постійний приплив мігрантів.
Багато біженці платять контрабандистам великі суми грошей, щоб здійснити коротку подорож на човні з Туреччини до Греції.
З початку року до Греції з Туреччини переправилися 660 000 мігрантів, у той час як до Італії з Північної Африки прибули 500 000 осіб.
За оцінками ЄС, кожен день в Грецію прибуває близько 7000 мігрантів.
Ці цифри, а також заяви деяких країн про одностороннього припинення виконання Шенгенських угод підштовхують ЄС до прискорення візової лібералізації з Туреччиною в обмін на співпрацю в рішення проблеми з біженцями.
Також Анкарі буде виділено 3 мільярда євро на програми облаштування біженців. Всього Туреччина може прихистити 2,2 мільйона мігрантів.
500 мільйонів будуть виділені з бюджету ЄС, решта 2,5 мільярда будуть надходити з внесків країн-членів. Внески будуть розподілені між країнами пропорційно їх участі у формуванні бюджету Євросоюзу.
Найбільше фінансове навантаження ляже на ФРН – 534 мільйони євро. Далі йдуть Франція та Італія, яким доведеться виділити з 281 мільйону євро.
Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер висловив упевненість, що на листопадовому саміті всі питання між Туреччиною і ЄС будуть врегульовані і угоди досягнуті.
Раніше повідомлялося, що Євросоюз заснував цільовий фонд обсягом 1,8 млрд євро для допомоги африканським країнам у вирішенні проблем зростання міграції. Угоду про створення фонду в четвер, 12 листопада, підписали голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер і лідери країн співтовариства на саміті ЄС - Африка, який проходить у Валлетті.
У створенні фонду взяли участь 25 з 28 країн, що входять в ЄС, а також Норвегія і Швейцарія. До цього моменту ці держави оголосили, що готові надати близько 78,2 млн євро, йдеться в повідомленні.