Безперешкодний проїзд був одним із найбільших бонусів для європейських громадян з моменту створення Шенгенської зони два десятиліття тому. Їм гарантувалося вільне переміщення через 26 країн, дозволяючи подорожувати 3000 км з Польщі до Португалії. Але в результаті жахливих терактів у п'ятницю, 13 листопада, в Парижі, "хвалені" свободи опинились під загрозою, пише британське видання The Financial Times.
"Шенген опинився в біді ще до трагічних подій на цих вихідних. Угода "похитнулася" через наплив мігрантів", - йдеться у статті "Тінь" паризьких терактів нависла загрозою над Шенгеном".
Теракти у Франції тільки загострили політичну стурбованість через загрозу фізичній безпеці. Як зазначається, Шенгенська зона передбачає, що між поліцією країн повиннен бути налагоджений якісний обмін інформацією, а тепер, очевидно, що він дав "тріщину".
Президент Франції Франсуа Олланд знову ввів контроль на кордонах країни. Париж також наполягає на перевірках при вторинному переміщення людей в межах кордонів Шенгенської зони.
"Це зрозумілі ініціативи, жодна з яких не ставить під загрозу цілісність Шенгенську угоду. Але є ризик кумулятивного ефекту цих кроків", - йдеться в статті.
Деякі країни заявили про зв'язок між міграцією та тероризмом. Нібито в ім'я суспільної безпеки новий польський уряд заявив, що він більше не буде приймати біженців, 4500 яких країна погодилася прийняти після впровадження європейського плану по розподіл біженців. "Відразу видно, як питання безпеки може стати виправданням для невиконання Шенгену, які не подобаються підписантам", - наголошує редакція видання.
На думку видання, Європа потребує загального бачення відповіді на виклики: потрібно чесно визнати, що в світі, де безпека залишається національним заповідником, блок повинен зміцнити свої слабкі ланки. "Багато зусилля будуть спрямовані на забезпечення зовнішніх кордонів, особливо вздовж уразливого південного флангу. Повинен здійснюватися обмін інформацією розвідками", - підкреслюється в статті.
"Коли громадяни відчувають загрозу, національні політики можуть піти на повторне зведення бар'єрів, забуваючи про те, скільки зусиль і коштів було витрачено на євроінтеграцію. Це не абстрактні поняття. Дослідження показали, що Шенгенська угода допомогло зробити більш тісними торгові партнерські зв'язки членів блоку – збільшився показник імпорту та експорту, вплинуло на туризм", - йдеться в статті.
Видання підкреслює, що Шенген є одним з найбільш істотних проявів європейської єдності. "Це мета, до якої прагнуть терористи. Необхідно не допустити, щоб їх посягання підштовхнуло до повномасштабного відступу", - резюмує автор.
У п'ятницю, 13 листопада, в Парижі відбулося шість терактів, один за іншим, відповідальність за які взяла на себе "Ісламська держава". Разведки США заявляє, що в цих атаках простежується слід "Аль-Каїди", а не "Ісламської держави". 14 листопада французькі правоохоронці ліквідували всіх виконавців терактів в Парижі.
Паризький прокурор на прес-конференції заявив про збільшення кількості жертв паризьких терактів до 129 чоловік, а поранених - до 352. З них 99 знаходяться в критичному стані. У зв'язку з цим прокурор не виключив зростання числа загиблих. ЗМІ інформують, що серед загиблих була 1 громадянка США та 1 підданий Великобританії. Прокурор зазначив, що всього було 3 групи терористів. З 8 убитих терористів - 1 громадянин Франції, 1 сирієць.