Business Insider: Участь Китаю в переговорах про мир в Україні - погана новина для Путіна

Поділитися
Business Insider: Участь Китаю в переговорах про мир в Україні - погана новина для Путіна © Интерфакс
Експерт пояснив, чому Пекін вирішив прислати свого представника на зустріч в Саудівську Аравію і що це означає для «безмежної дружби» між Китаєм і РФ.

Дружба «без обмежень» між Китаєм і Росією, можливо, починає досягати своїх меж, оскільки російська війна проти України затягується. Пекін починає втрачати терпіння через впертість Кремля. Але двом країнам досі вигідніше бути союзниками, ніж ворогами, і Сі Цзіньпін про це знає.

Про це пише Business Insider, нагадуючи, що цього тижня Китай спровокував шум, оскільки його дипломати взяли участь упереговорах про мир у Саудівській Аравії, де кілька міжнародних делегацій включно з українською обговорювали варіанти припинення конфлікту через 18 місяців після російського вторгнення. 

Москва не брала участі у зустрічі і назвала її «приреченою на провал». Учасники переговорів, однак, побачили в присутності Китаю велику перемогу для України, про що писало видання Financial Times. 

«Китайська присутність у Саудівській Аравії - це, безумовно, погана новина для Путіна, який ще більше ізолював Росію, попри те, що її коло друзів дедалі менше», - сказав історик Саймон Майлз зі Санфордської школи державної політики Університету Дьюка, який спеціалізується на історії відносин США з СРСР.

Після переговорів головний дипломат Китаю Ван І запевнив свого російського колегу Сєргєя Лаврова, що Пекін, як і раніше, прагне бути «неупередженим» в конфлікті. Він підкреслив, що їхні країни залишаються « добрими друзями і партнерами». Але Китай взяв участь в зустрічі в Саудівській Аравію після того, як відмовив Росії в військовій підтримці, про яку простив Путін. Також Пекін розлютив Кремль, відмовившись схвалити побудову нового газопроводу з Сибіру, необхідного для підтримки російської економіки. Це може свідчити про можливий розрив між країнами, який наростає.

Втім, на думку Майлза, попри те, що китайське терпіння вичерпується, у Москви поки немає причин боятися, що її кинуть найближчим часом. Тому що Китай і Росія все ще перебувають у взаємовигідних відносинах.

Сі Цзіньпін прагне зменшити присутність США на світовій арені і знизити здатність Вашингтона бути вирішальним фактором у міжнародних подіях. Путін з ентузіазмом розділяє цю мету. І саме тому, - пояснює Майлз, - це робить Китай і Росію природними союзниками.

«Зрештою, тісні відносини з Росією все ще добре служать Сі Цзіньпіну, допомагаючи урівноважити тиск Заходу», - пояснив експерт.

Але авторитарний китайський лідер переслідує і другу мету, яка не повністю сумісна з його антагонізмом до США, - додав Майлз. Сі Цзіньпін також прагне підвищити статус Китаю в рамках існуючого міжнародного порядку. Для цього йому потрібно уникнути гніву європейських союзників України, багато з яких стали ключовими торговельними партнерами Китаю. 

«Тому Сі Цзіньпін хоче, щоб його сприймали як відповідального учасника, навіть коли він брязкає шаблею в бік Тайваню», - сказав Майлз.  

Напруженість у Південно-Китайському морі зросла, оскільки в останні роки Пекін посилив військовий і політичний тиск на незалежний Тайвань. 

«Тому, м’яко кажучи, у нього серце до цього не лежить», - оцінив американський історик миротворче позування Сі Цзіньпіна.

Сергій Радченко, історик холодної війни з Університету Джона Гопкінса, написав минулого місяця в The New York Times, що Путін вчинив би нерозумно, якби занадто сильно покладався на Китай, враховуючи історичну схильність цієї країни використовувати протистояння між іншими на свою користь. І в той же час, коли Росія все більше і більше покладається на Китай, Сі Цзіньпін може закладати основу для неочікуваного повороту в майбутньому, коли це буде в його інтересах.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі