Brexit зламає Захід, як Путін не зміг за десятиліття – NYT

Поділитися
Brexit зламає Захід, як Путін не зміг за десятиліття – NYT Brexit виведе Британію з ЄС зі світової політики на кілька років. © nato.int
Експерт вважає, що Лондон і Брюссель ще кілька років не будуть впливовими гравцями у світі.

Бажання Великобританії вийти з ЄС, яке було висловлене виборцями на референдумі минулого місяця, занурило Європу в глибоку кризу. Континент чекають інституційні і політичні потрясіння триватимуть роками, поки нарешті не буде розроблена заплутана система нових відносин з Британією.

Можливість як Лондона, так і союзу підтримувати свій міжнародний вплив і відігравати роль важливої сили на світовій арені тепер під питанням. А нинішній порядок на континенті опинився під загрозою. Ситуація дуже складна. І російський президент Володимир Путін – саме той, хто це дуже добре розуміє.

Про це на сторінках New York Times пише директор програми російських досліджень в Henry Jackson Society Ендрю Фоксолл, який нагадує, що Путін 16 років свого правління присвятив дестабілізації Заходу.

Він вів зовнішню політику, націлену на те, щоб залякати сусідні країни, підірвати євроатлантичну єдність і змінити міжнародний порядок, який встановився після Холодної війни. До цього часу всі спроби Путіна поділити ЄС провалювалися. Він лишався єдиним попри всі російські ембарго, фінансові диверсії, енергетичні відключення і військові вторгнення. Але тепер, на думку експерта, ця єдність зникне.

"Коли 17,4 мільйонів британців проголосували за вихід з Євросоюзу 23 червня, вони зробили за один день те, чого Путін не зміг добитися за півтора десятиліття", - йдеться в статті.

Через Brexit Євросоюз втрачає одного з найбільших прихильників санкцій проти Росії, які були запроваджені через розв'язанні війни проти України. Це змінить баланс сил на користь країн, таких як Кіпр і Словенія, які хотіли б скасувати економічний тиск. Москва за останні роки активно розвивала відносини з європейськими країнами, які симпатизували їй: з Грецією, Австрією і Угорщиною. І вона продовжує цей курс.

Попри те, що санкції були продовжені ще на півроку, в Брюсселі з'явилася втома від конфлікту. Словацькі ЗМІ повідомляли, що прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо теж хотів би скасувати санкції.

"Чим раніше це станеться, тим краще", - сказав він.

А минулого місяця міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр сказав, що санкції – це "не самоціль" і їх дія повинна закінчитися. Але ЄС скасує економічний тиск, тим самим він визнає право Росії силою відбирати будь-які території, які їй заманеться. Московський авторитаризм переможе брюссельську ліберальну демократію.

Також існує страх, що Brexit спричинить "ефект доміно" в Європі. Президент Польщі Анджей Дуда закликав зробити все, щоб інші країни не покидали ЄС. А Путін, у свою чергу, докладає зусиль, щоб досягти протилежного, фінансуючи євро скептичні партії по всьому континенту. Французькі "праві" радикали з "Національного фронту" отримали від Москви 11,7 мільйонів доларів на свою політичну діяльність. Кремль зміцнив зв'язки з націоналістичними партіями "Йоббік" в Угорщині, "Народною партією" в Словаччині і "Атакою" в Болгарії.

США настільки занепокоєні російським фінансуванням європейських політиків, що голова національної розвідки Джеймс Клаппер почав досліджувати цю проблему.

Brexit також ставить під питання майбутнє самої Великобританії. В Шотландії і Північній Ірландії головні партії збираються вимагати проведення нових референдумів про вихід з Об'єднаного Королівства.

На думку автора, Путін влаштував ЄС випробування, коли в 2014 році почав війну проти України. І система безпеки на континенті тепер теж під загрозою, адже якщо Москва помітить слабкість, вона обов'язково наважиться на подальшу агресію.

Тим часом, у Великобританії не чекають запуску процедури виходу країни з ЄС цього року. Це ж пообіцяла Тереза Мей, яка вчора стала прем'єр-міністром країни. За її словами, спочатку потрібно обговорити умови нових відносин між Лондоном і Брюсселем. Однак екс-прем'єр-міністр Гордон Браун вважає, що ЄС може не піти на зустріч мріям Лондона про норвезький сценарій. Адже це може здатися привабливим іншим країнам, які теж захочуть вийти з союзу.

Нагадаємо, прихильники так званого Brexit перемогли у Великобританії за результатами референдуму про збереження членства країни в Євросоюзі. Так, за вихід їхньої ЄС проголосували51,9%(17 410 742 громадян), тоді як за збереження членства – 48,1%. (16 141 241 громадян).

Більше про Brexit, його причини і можливі наслідки для України читайте на DT.UA у спецпроекті"Brexit. Піти не попрощавшись".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі