ЄС може не піти назустріч мріям Лондона про норвезький сценарій – екс-прем'єр Британії

Поділитися
ЄС може не піти назустріч мріям Лондона про норвезький сценарій – екс-прем'єр Британії Британії треба якомога швидше почати переговори з ЄС. © nato.int
Браун зауважує, що для інших країн-учасниць можливість обмежувати вільне пересування європейців теж може здатися привабливою.

У 3 з'явився новий прем'єр-міністр, але майбутнє країни після референдуму щодо членства в ЄС лишається невизначеним. Тим паче, що, швидше за все, відбудеться затягування процесу виконання бажання виборців позбутися членства в союзі.

Про це на сторінках The Guardian пише колишній прем'єр-міністр Великобританії Гордон Браун. На його думку, перша невизначеність – це дата, коли переговори про Brexit нарешті почнуться. Процес повинен бути завершеним впродовж двох років після того, як Лондон заявить про бажання звернутися до статті 50 Лісабонської угоди. Однак, Тереза Мей вже заявила, що не збирається починати процес принаймні до кінця року.

Друга невизначеність полягає в тому, що ніхто не знає, чи вдасться на переговорах одночасно домовитися про умови виходу Британії з ЄС і нові торговельні відносини з єдиним європейським ринком. Попри те, що в статті 50 вказано, що учасники переговорів повинні "брати до уваги майбутнє поле відносин", ЄС може настояти на тому, що торговельні питання будуть вирішуватися лише після повного виходу Британії.

Третя невизначеність – це позиція Лондона. Чи буде він добиватися Норвезького сценарію, який гарантуватиме йому доступ до єдиного європейського ринку? Чи ж британці просто вирішать торгувати з рештою Європи на умовах СОТ?

Четверта невизначеність стосується бажання виборців обмежити імміграцію. Теоретично, якщо Британія вирішить піти шляхом Норвегії і стати членом Європейського економічного простору, може бути укладений документ на кшталт Ліхтенштейнського протоколу, який встановить певні обмеження. Зокрема, йдеться про те, що Лондон зможе блокувати вільне пересування, якщо міграційні потоки будуть надто великими. Британії такий варіант подобається. Але ЄС може не піти на це, оскільки інші країни можуть вирішити, що це привабливі умови і для них теж.

П'ята невизначеність в тому, що в ЄС теж не визначилися, хто ж буде проводити переговори з Британією – Єврокомісія чи Рада міністрів. Канцлер Ангела Меркель вже дала зрозуміти, що не дозволить Єврокомісії вести переговори від імені Німеччини. Також не відомо, що захоче Європа вести переговори про Brexit до президентських виборів у Франції, які пройдуть наступної весни, і парламентських виборів у Німеччині, заплановані на осінь 2017 року.

Ще одна невизначеність – це економічні умови, в яких будуть проводитися переговори. Британія поступово сповзає в рецесію, а компанії ставлять на паузу свої інвестиційні плани. Тиск бізнесу на уряд Британії буде зростати. Чим далі буде відкладатися процес переговорів, тим слабшими будуть британські позиції.

І остання невизначеність – чи зможе королівство вижити самостійно без ЄС. Історія може запам'ятати Девіда Кемерона як прем'єр-міністра, який погубив одразу два союзи: з Європою і між Англією і Шотландією. В той час, як консерватори хочуть, щоб Шотландія була в складі Британії, але без Європи, шотландські націоналісти мріють про протилежне – Шотландію в Європі і без Британії. Республіканці в Північній Ірландії вимагають голосування за об'єднання з Ірландською Республікою. Тож саме існування Об'єднаного Королівства під питанням.

Браун вважає, що єдиний вихід зараз – це швидко оголосити, що Британія хоче вести переговори з ЄС про умови членства в Європейської економічному просторі на таких же умовах, які отримала Норвегія. При цьому європейських міністрів потрібно запевнити, що європейці зможуть жити у Великобританії, якщо захочуть.

Це дасть Британії те, чого її бізнес-кола хочуть: доступ до єдиного ринку. Попри те, що в такому разі Лондону все одно доведеться робити внески в бюджет ЄС, він зможе взяти в свої руки аграрну і риболовецьку політику, а також вести торговельні переговори з третіми сторонами, такими як Китай і Індія.

Нагадаємо, прихильники так званого Brexit перемогли у Великобританії за результатами референдуму про збереження членства країни в Євросоюзі. Так, за вихід їхньої ЄС проголосували51,9%(17 410 742 громадян), тоді як за збереження членства – 48,1%. (16 141 241 громадян).

Більше про Brexit, його причини і можливі наслідки для України читайте на DT.UA у спецпроекті"Brexit. Піти не попрощавшись".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі