Боротьбі з пандемією перешкоджає «кримінальна загроза» — FT

Поділитися
З’явилися попередження про організовані злочинні мережі, націлені на вакцини та медичні товари.

Два місяці тому, на фоні й без того серйозних проблем, з якими зіштовхнулися медики під час боротьби з пандемією COVID-19 у всьому світі, злочинці зупинили вантажівку на околицях Мехіко і викрали вантаж із десятьма тисячами доз вакцини проти грипу. Мексика, що є однією з країн, яка найбільше постраждала від пандемії, має шостий за величиною чорний ринок ліків у світі. При цьому, Мексика – точно не єдина країна, яка зіштовхнулася з потенційною загрозою злочинців, що підривають боротьбу з COVID-19. Нещодавно Інтерпол оприлюднив глобальне попередження, де повідомив країни про мережі організованої злочинності, націлені на вакцини проти коронавірусу та тести на антитіла, пише Financial Times.

Проблеми, які часто представляють добре фінансовані транснаціональні злочинні групи, є багатогранними. У країнах Латинської Америки та країнах, що перебувають на південь від Сахари, де вакцина проти коронавірусу спочатку може бути дефіцитною, а рівень небезпеки високий, на вантажівках та сховищах може бути здійснено рейд, або морозильні камери, які повинні забезпечувати правильні умови зберігання вакцин, просто можуть бути вкрадені. Потім ці препарати, ефективність яких стане гіршою через потенційно неправильне зберігання, можуть бути перепродані в Інтернеті або в ті самі заклади, де їх і викрали.

Проте, такі випадки можуть виявитися лише одним із наслідків кримінальної діяльності під час пандемії. Ринок фальшивих ліків в Інтернеті перевищує 70 мільярдів доларів на рік і впливає на всі країни. Влада США вже пригрозила веб-сайтам, які займаються продажем фальшивих препаратів проти COVID-19. Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що в країнах з низьким рівнем доходу кожен десятий медичний виріб є неякісним або фальшивим. Ось чому Інтерпол попередив про необхідність гарантування безпечних ланцюгів поставок та тісної координації між правоохоронними та регулювальними органами охорони здоров’я.

Погано регульовані фармацевтичні групи можуть стати ще одним джерелом шахрайства. Китай стає провідним дистриб'ютором вакцин проти COVID-19 у країнах, що розвиваються. Проте недавня ситуація з китайською компанією Changchun Changsheng Biotechnology свідчить, що нагляд за поставками медичних препаратів недосконалий. Пекін оштрафував Changchun Changsheng Biotechnology на понад один мільярд доларів два роки тому за постачання китайським дітям неякісних вакцин.

До того ж, ситуацію неабияк можуть погіршити корумповані урядовці. Вони можуть вимагати спеціальних податків на вакцини або ж продавати фальшивки - як це сталося з одним мексиканським губернатором, якого звинувачували у продажу фальшивих препаратів для лікування онкологічних захворювань дітей. Також корумповані урядовці можуть перепродавати справжні вакцини на чорному ринку або вимагати податки під час створення ланцюгів поставок, таким чином розподіл вакцини буде сповільнюватися. Там, де потужні злочинні групи пронизують медичні системи, як на півдні Італії, для прикладу, виплати можуть вимагати безпосередньо з клінік, які розповсюджують вакцину.

Іншим складним питанням є зони конфліктів або райони, де недержавні озброєні формування контролюють доступ до населення та території. Такі групи, як "Талібан" в Афганістані або "Боко Харам" в Нігерії, раніше не допускали проведення щеплень, побоюючись змови проти мусульман або збору розвідданих проти повстанців.

Однак, часи можуть змінитися. Під час переговорів про представництво в майбутньому уряді Афганістану, "Талібан" оголосив про своє повноцінне співробітництво у відповідь на пандемію коронавірусу. Так само в Сомалі пов'язана з "Аль-Каїдою" ісламістська група "Аль-Шабааб" оголосила про співпрацю. Але навіть попри це, в обох районах тривають напружені бої, що підриває доступ до вакцин.

Парадоксально, але в деяких випадках міжнародні та внутрішні закони про тероризм та відмивання грошей можуть перешкоджати боротьбі з COVID-19, а не сприяти їй. Гуманітарні організації, побоюючись кримінальних покарань, можуть вагатися у переговорах зі злочинними угрупуваннями, з метою забезпечити необхідними медичними засобами людей, які проживають на підконтрольних їм територіях. Протидія злочинним групам є важливим завданням, але жорстке застосування подібних міжнародних законів може перешкодити розповсюдженню вакцин серед деяких найбільш вразливих верств населення світу, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі