Bloomberg: У Путіна з’явився шанс схилити Україну до невигідних переговорів

Поділитися
Bloomberg: У Путіна з’явився шанс схилити Україну до невигідних переговорів © EPA-EFE/ANDRES MARTINEZ CASARES / POOL
Зволікання західних союзників з поставками зброї дає Москві серйозну перевагу, і це може погано закінчитися для Києва.

Міністри оборони близько 50 країн, що входять до так званої групи «Рамштайн», знову зустрілися віртуально минулого тижня. Хоча вони підтвердили свою підтримку Україні, в приватних розмовах серед чиновників панує похмурий настрій. Вони визнають, що поставки зброї сповільнилися, а фінансова допомога зупинилася через внутрішню політику.

На Україну посилився тиск з вимогою, щоб вона якось проклала собі шлях до перемоги. На полі бою це стає дедалі складнішим завданням, оскільки чергова зима почалася, а в українських військових бракує боєприпасів. Інша проблема - це людські ресурси. Росія продовжує кидати в бій своїх солдатів, незважаючи на втрати, в той час як Київ не бажає відправляти більше солдатів на фронт.

«Поза полем бою дехто в США і Європі починає ставити питання про те, чи можна й надалі вкладати і без того виснажені ресурси в те, що навіть головний український генерал назвав патовою ситуацією», - пише Bloomberg.

Перед виборами у США, які відбудуться через рік, Київ усвідомлює, що час закінчується, і що військовий прогрес міг би допомогти партнерам збільшити обсяги допомоги. Але джерела видання сказали, що ще до атаки ХАМАСу 7 жовтня і вторгнення Ізраїлю в Сектор Гази після неї українські чиновники зафіксували зниження інтересу до України.

Реальність полягає в тому, що лінія фронту у війні майже не змістилася за рік. Європейці не поспішають постачати вкрай необхідні артилерійські боєприпаси, в той час як з'являється все більше ознак політичної втоми, особливо в США, які залишаються найважливішим партнером України.

«Занепокоєння полягає в тому, що зменшення допомоги або її недостатня кількість може передчасно змусити Зеленського вступити в мирні переговори зі слабкої позиції. Або може статися дещо ще гірше: це може дозволити Росії прорвати українську лінію фронту і позбавити Путіна стимулу до переговорів», - йдеться в статті.

Така перспектива лякає деяких лідерів у Східній Європі, які вже багато років поспіль посилюють свої застереження щодо намірів Владіміра Путіна. Вони кажуть, що Росія не зупиниться на кордонах України і що дехто на Заході все ще не до кінця розуміє, що стоїть на кону.

Ризик полягає в тому, що союзники України дають зрозуміти, що вони недостатньо серйозно ставляться до оборони, - сказала минулого місяця перед самітом ЄС прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас. Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс сказав, що відсутність терміновості може змусити Україну до переговорів з Росією, яких вона не бажає.

«У мене виникають сумніви щодо нашої колективної здатності зробити внесок у перемогу, коли я бачу, що нові танки, нові ракетні системи і навіть боєприпаси не постачаються, що рішення не ухвалюються, що рішення ЄС обговорюються місяцями», - сказав Ландсбергіс в інтерв'ю телерадіокомпанії LRT у середу.

Він додав, що у порівнянні з Росією, яка отримує допомогу від Північної Кореї, «це має комічний вигляд». Міністр оборони США Ллойд Остін відвідав Київ, щоб знову підтвердити американську підтримку. Гроші, які досі були виділені на допомогу Україні, закінчаться в кінці цього року. А через опір консервативного крила Республіканської партії в Палаті представників президенту Джо Байдену важко продовжити фінансування підтримки.

Раніше цього місяця Пентагон заявив, що йому вже довелося скоротити постачання зброї в Україну через безвихідну ситуацію у Конгресі. Президентська виборча кампанія наступного року ще більше ускладнить завдання Байдена, особливо якщо він зіткнеться з Дональдом Трампом, який неодноразово критикував конгресменів за надання допомоги Києву.

«Один високопоставлений європейський чиновник сказав, що Байдену буде важко з політичної точки зору продавати виборцям патову ситуацію, в той час як його опоненти обіцяють закінчити війну за один день. Опитування Gallup на початку листопада показало, що 41% американців вважають, що їхній уряд робить занадто багато для України, порівняно з 29% у червні», - пише Bloomberg.

Близько місяця тому ще існувала надія, що США вдасться врешті-решт проштовхнути виділення нового фінансування для України через Конгрес, але зараз, за словами дипломата ЄС, оптимізму мало.

Занепокоєння викликає те, що відсутність подальшої допомоги у вигляді озброєнь дасть Путіну важелі впливу, - сказав дипломат ЄС. За словами президента Латвії Едгара Рінкевичса, укладення угоди з Росією - це не вихід. Він наголосив, будь-яке припинення вогню може призвести до того, що Росія повернеться сильнішою.

«Ми просто повинні продовжувати і працювати над більш довгостроковою або структурною системою підтримки України, розуміючи, що Росія в той же час також мобілізує свою економіку, свої сили, і вона готова до тривалих зусиль», - сказав він в інтерв'ю в Брюсселі 16 листопада.

Політичні потрясіння в США покладають більший тягар на ЄС. Європейські дипломати кажуть, що вони готувалися до сценарію, коли американська підтримка може зменшитися. За словами наукового співробітника з питань Європи у «Раді з міжнародних відносин» Ліани Фікс, ЄС може запропонувати Україні фінансову підтримку. Але він здатен забезпечити лише частину того, що надавали США, коли йдеться про зброю.

Україна і Росія використовують більше боєприпасів, ніж можуть поставити на поле бою. Але на відміну від Європи чи США, економіка Москви вже поставлена на воєнні рейки, що дозволяє промисловості більш стабільно виготовляти снаряди, безпілотники та інші види озброєнь.

«Замінити навіть більшу частину військової підтримки американців буде просто неможливо, тому що європейці просто не мають запасів. Ось чому так важливо, щоб США продовжили фінансування України», - сказала Фікс.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі