З приходом зими українські чиновники підбивають підсумки контрнаступу 2023 року і намагаються передбачити наступний етап війни з Росією. У Вашингтоні, незважаючи на міцний двопартійний консенсус на користь продовження військової підтримки України, Палата представників досі не проголосувала за новий пакет допомоги після низки затримок.
Atlantic Council опитав своїх експертів, щоб проаналізувати останні події і визначити, який вплив вони потенційно можуть мати на війну у 2024 році.
Оскільки бойові дії в Україні продовжаться і в зимові місяці без жодних ознак прориву на лінії фронту, деякі експерти стверджують, що війна зайшла в «глухий кут». Однак зміна лінії фронту - це лише один з показників успіху на полі бою. За оцінкою колишнього Верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі генерала у відставці Веслі Кларка, «поле бою не в патовій ситуації. Поле бою динамічне».
Одним з театрів, де цей динамізм був наочно продемонстрований, стало Чорне море. Колишній заступник міністра оборони України Аліна Фролова нагадала, як Україна «повністю зруйнувала» російську блокаду в акваторії, відкривши морські коридори, через які українське зерно тепер може потрапити на світові ринки. Вона також зазначила, що можливості Росії запускати балістичні ракети в морі тепер сильно обмежені. І це важливо з огляду на те, що взимку Москва знову буде обстрілювати українську енергетичну систему.
Колишній посол США в Україні Джон Гербст вказав на недоліки у військовій допомозі, яка надається Києву.
«Українці не були озброєні США та їхніми союзниками таким чином, щоб великий успіх у контрнаступі був можливий», - вважає він.
Це головна причина того, що перемоги України на морі не були доповнені такими ж радикальними змінами на суходолі.
«Безумовно, загалом політика адміністрації Байдена була адекватною, але недостатньою, щоб гарантувати перемогу України на полі бою», - прокоментував екс-посол США.
Затримки в постачанні деяких ключових видів сучасного озброєння, таких як танки і ракети дальнього радіусу дії, підняли ширші питання щодо політики Заходу у війні. Народний депутат України Олександра Устінова сказала, що поки Захід зволікав з рішеннями і наданням військової допомоги, «росіяни використали цей час, щоб замінувати всі окуповані території».
Багато коментаторів вважають, що прогрес в оборонних технологіях в кінцевому підсумку стане вирішальним у нинішній війні. Генерал Веслі Кларк підкреслив, що Україна та її партнери перебувають «у стані дуже швидкої технологічної гонки, яка впливає на кожну армію в світі». Технології змінюють те, як країни ведуть війну, і найбільшим полігоном для випробування цих нових стратегій, тактик і систем стала Україна. В питанні майбутнього допомоги, Фролова зазначила, що партнерам України, можливо, доведеться переглянути поточну політику військової підтримки відповідно до мінливих потреб української армії і більш широкого технологічного розвитку на полі бою.
Одним з пріоритетів буде локалізація виробництва західних озброєнь в Україні, щоб українська промисловість і західні компанії могли працювати разом над створенням, розробкою та обслуговуванням необхідної зброї. Маючи високоосвічену і кваліфіковану робочу силу, Україна може відігравати велику роль у виробництві і обслуговуванні західного озброєння. Багато оборонних компаній на Заході розуміють ці можливості, а деякі навіть вже почали інвестувати в Україну. Наприклад, німецька компанія Rheinmetall запустила спільне підприємство на українській території.
Втім, за словами Устінової, американські виробники зброї наразі стикаються зі значними обмеженнями. За умови більшої гнучкості в інвестуванні, західні оборонні компанії можуть зробити Україну невід'ємною частиною своїх ланцюгів поставок.
У поєднанні з конкретними політичними змінами, подальша допомога з боку США та їхніх союзників має вирішальне значення. У Вашингтоні прогрес у питанні допомоги призупинився через затримки в Конгресі. У жовтні 2023 року президент США Джо Байден запропонував пакет, який об'єднав би допомогу Ізраїлю і Україні, а також надав би додаткове фінансування захисту кордонів США. Незважаючи на двопартійну підтримку України в Конгресі та публічні зобов'язання керівництва Конгресу провести голосування щодо допомоги, Гербст зазначив, що «дуже невелика група в Палаті представників» зробила американську допомогу своїм заручником.
Генерал Кларк висловив занепокоєння щодо потоку допомоги Україні з боку США, як у вигляді фінансової підтримки, так і у вигляді військової техніки. Він наголосив, що обидва компоненти життєво важливі для підтримки здатності України протистояти російській агресії. Ця допомога - це інвестиція не лише в безпеку України, але й у безпеку США і їхніх партнерів, - зазначив він. Гербст нагадав, що якщо Путіну вдасться підкорити Україну, «Росія прийде по країни НАТО».
Незважаючи на політичні перешкоди, Гербст підкреслив, що американська громадська підтримка України залишається сильною. Однак нинішня затримка в Конгресі не лише загрожує здатності України захистити себе і досягти прогресу на полі бою, але й ставить під сумнів зобов'язання США в усьому світі. Устінова зазначила, що «Китай, Іран та інші автократії спостерігають» за зволіканням у Вашингтоні, що лише підбадьорює авторитарних лідерів.
Як розвиватиметься російсько-українська війна у 2024 році? Генерал Кларк зазначив, що вирішальний момент у цій війні може настати «в будь-який момент, або через крах керівництва, або через брак логістичної підтримки, або через технологічний прорив, або через брак політичної волі». Посилюючи свою підтримку України в цей критичний переломний момент, західні лідери можуть допомогти гарантувати, що коли цей прорив настане, він буде на користь Києва.