Нова холодна війна починає набувати ознаки вже всім раніше відомої, тому багато експертів і кремлівські чиновники - учасники клубу "Валдай" - вирішили обговорити питання про розрядку міжнародної обстановки.
Ризик того, що дві ядерні наддержави у світі можуть увійти в гарячий конфлікт викликає ступінь тривоги у США, Європі та Азії. Один високопоставлений чиновник розповів про засідання кабінету, де президент РФ Володимир Путін різко відреагував на інцидент з "високим ризиком", коли російські винищувачі наблизилися до авіаносця США в Чорному морі. Деякі учасники за столом кинули фразу: "Вони цього заслуговують", на що російський лідер відповів: "Ви що, з глузду з'їхали?", розповіло джерело, яке було присутнє на зустрічі клубу "Валдай".
Автор статті підкреслює, що розказана джерелом історія підкреслює, як важко зрозуміти, про що думають, у Кремлі, поки російські ЗМІ розпалюють розмови про війну. Ця історія, на думку автора, також говорить про те, що "колишній агент КДБ є відносно помірним за московським мірками".
"Він хотів сказати, що Путін не схильний до радикальних рішень і підтримує баланс з тими, хто є більш просунутими в прагненні до дії", - сказав Федір Лук'янов, голова російської Ради із зовнішньої і оборонної політики РФ.
Тим не менше, для тих, хто був на зустрічі, ця історія була ілюстрацією того, як потенціал для війни - неймовірний ще кілька років тому - це назад повернувся до порядку денного.
"Нинішня ситуація така ж, як була у 1960-ті роки, коли світ був на межі холодної війни", - вважає Сергій Караганов, почесний голова президії Ради із зовнішньої та оборонної політики.
Роберт Легвольд, почесний професор політології в Колумбійському університеті в Нью-Йорку, назвав цю ситуацію так: "надзвичайно небезпечною, яку я називаю лунатизмом". Він вважає цю ситуацію схожою на ту, що спостерігалася в перші роки холодної війни в 1950-х і 1960-х. Різниця з сьогоднішнім днем в тому, що обидві сторони мають куди більш розвинені ядерні арсенали, говорить він.
Для російської сторони, недавній крах спроби припинення вогню в Сирії був переломним, сказав він. Тепер, як і за часів старої холодної війни, головна мета просто уникати прямого конфлікту між США і російськими військами. Нагадаємо, що 10 жовтня флагман 6-го оперативного флоту ВМС США командно-штабний корабель "Маунт Уїтні" увійшов у акваторію Чорного моря. Командування 6-го флоту не повідомило тоді про мету походу корабля у Чорне море. Згідно з офіційною інформацією, корабель "Маунт Уїтні" 7 жовтня вийшов з бази в італійському місті Гаета в плавання, в ході якого планується відпрацювати з союзниками і партнерами взаємодія щодо забезпечення регіональної безпеки в зоні відповідальності 6-го оперативного флоту, в яку, згідно з доктриною ВМС США, входить і акваторія Чорного моря.
12 жовтня стало відомо, що російська авіація і один з кораблів Чорноморського флоту приведені в бойову готовність у зв'язку з тим, що американський флагман знаходився в акваторії Чорного моря. Так, "РИА Новости" писало, що Чорноморський флот стежить за пересуваннями американського корабля, перебуваючи в бойовій готовності. Російські ЗМІ, посилаючись на джерело в силових структурах" заявляли, що якщо американський військовий корабель наблизиться до морських кордонів РФ, йому на зустріч будуть спрямовані літаки і один з військових кораблів РФ.