Близький Схід уже починає кидати виклик Байдену — The Washington Post

Поділитися
Надії Байдена на перезавантаження політики США щодо Близького Сходу похитнулися.

Новий американський президент Джо Байден повинен вирішити багато питань внутрішньої політики США. Його адміністрація бореться з пандемією коронавірусу, намагається прийняти головний законопроект про стимулювання економіки, а також почати реалізовувати кліматичні цілі. Але проблеми для Байдена з’являються і на міжнародній арені, особливо на Близькому Сході, відносно якого новий американський лідер прагне перезавантажити політику США. Однак останні події показують, що заплановане Байденом перезавантаження зіштовхнулося зі значними перешкодами, пише The Washington Post.

На шляху передвиборчої кампанії Байден та його союзники засуджували грубу стратегію "максимального тиску" свого попередника Дональда Трампа на Іран та його приязнь до арабських автократів, які порушують права людини. Зрозуміло, що Байден збирається бути більш поміркованим президентом, на відміну від Трампа, але події останніх днів свідчать про те, що будь-який пільговий період, на який сподівався оновлений Білий дім, уже закінчився.

В Іраку напали на ракетну базу США, шквал ракетного вогню приземлився поблизу американського об'єкта в місті Ірбіл, столиці автономного курдського регіону Іраку. В результаті нападу, у якому звинувачують шиїтське угрупування, пов’язане з Іраном, загинув один цивільний підрядник. Тегеран «дистанціювався» від цієї події, в той час як представники Байдена заявили у вівторок, що вони все ще працюють з іракськими колегами щодо встановлення витоків нападу. Президент "залишає за собою право відповісти у визначений нами час", заявила прес-секретар Білого дому Джен Псакі.

Іракські шиїтські ополченці, яких вважають довіреними особами Ірану, імовірно, націлені на своїх опозиційних політиків та активістів. Вони також стали важелем впливу у тіньовій грі Ісламської Республіки проти регіональних супротивників. Тепер їхні дії роблять спроби Байдена щодо порятунку ядерної угоди з Іраном ще більш напруженими. Очевидно, що у нового американського президента залишається не так багато часу на стабілізацію ядерної угоди: Іран повідомив Агентству з атомної енергетики ООН, що обмежить доступ міжнародних інспекторів до іранських ядерних об'єктів, якщо США не відмовляться від санкцій.

Критики Байдена у Вашингтоні вже починають готуватися звинувачувати Байдена у слабкості. Адміністрація Байдена скасувала рішення команди Трампа визнати повстанців-хуситів у Ємені терористичною організацією на тій підставі, що внесення їх до списку терористичних загроз стає перешкодою для гуманітарної допомоги. Байден також оголосив про закінчення підтримки з боку США наступальних операцій у війні під керівництвом Саудівської Аравії проти хуситів.

Але минулого тижня хусити відповіли ракетним ударом на територію Саудівської Аравії, в результаті якого загорівся цивільний пасажирський авіалайнер, згідно з повідомленнями саудівського телебачення. А представники ООН попередили у вівторок, що наступ хуситів на багатий газом район Маріб ризикує змусити близько двох мільйонів людей змінити місце проживання, а ці люди вже й так зазнали травм за половину десятиліття війни.

"Напад хуситів на Маріб - це дія групи, не прихильної до миру або припинення війни", - заявив представник Державного департаменту Нед Прайс.

Спеціальний посол Сполучених Штатів в Ємені Тімоті Лендеркінг сказав журналістам, що Сполучені Штати «мають способи надсилання повідомлень хуситам, і активно використовують ці канали».

Міжнародні переговорники не спромоглися забезпечити тривале припинення вогню в Ємені, де досі вирують численні конфлікти і ведеться боротьба між «складними мережами фракцій». Попри всю шкоду, завдану кампанією під керівництвом Саудівської Аравії, хуситів, пов'язаних з Іраном, також потрібно переконати, що припинити бойові дії – в їхніх інтересах.

Байден зіштовхнувся з проблемою у питанні співпраці з традиційними союзниками країни в регіоні. Його звинувачують у тому, що він "пропустив" як прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньяху, так і саудівського принца Мохаммеда бін Салмана (які були помітно близькі до адміністрації Трампа) у своєму маршруті телефонних дзвінків світовим лідерам з моменту вступу на посаду. Псакі відхилила такі звинувачення і заявила, що Байден незабаром планує провести переговори з Нетаньяху.

Але не можна ігнорувати те, що багато демократів досить неприязно ставляться до ізраїльського лідера, який мав дружні відносини з президентом Дональдом Трампом, але різко виступав проти спроб адміністрації Барака Обами реалізувати дипломатію з Іраном.

"Якщо Нетаньяху намагатиметься підірвати зусилля президента Байдена відновити дипломатію з Іраном, як це вже сталося за часів Обами, Байден відповідно не це реагуватиме. Новий американський президент вірить у міцні відносини між США та Ізраїлем і розуміє, що взаємна повага є ключовою умовою для процвітання. Але він підтримує Ізраїль, а не Нетаньяху, і це може стати до болю зрозумілим, якщо прем'єр-міністр Ізраїлю не прийме ці критично важливі правила", - написав американський дипломат Аарон Девід Міллер.

"Ми з самого початку чітко заявили, що збираємося реформувати наші відносини з Саудівською Аравією", - зазначила Псакі, перш ніж вказати, що спілкування Байдена буде вестися з королем Салманом, а не з наслідним принцом, якого ЦРУ пов'язує з убивством саудівського журналіста Джамала Хашоггі.

Занепокоєння щодо прав людини та верховенства закону стали одними із ключових тем зовнішньополітичних планів Байдена ще до його вступу на посаду. Політика Байдена вже проходить перевірку союзників США в регіоні. У неділю єгипетські сили безпеки «інспектували» будинки родичів дисидента Мохамеда Солтана, який є відвертим критиком репресивного правління президента Абдель Фатах аль-Сіссі. При цьому, Державний департамент дозволив продаж ракет на суму 200 мільйонів доларів Єгипту.

Повторні переслідування родичів Солтана, а також родичів інших опозиціонерів з боку уряду , Абдель Фатаха аль-Сіссі кидають виклик адміністрації Байдена та її зусиллям зробити права людини пріоритетом зовнішньої політики США. Таким чином, відносини Байдена із Близьким Сходом стають все більш напруженими, резюмує видання.

Після чотирьох років хаотичного президенства Дональда Трампа та його «одержимості» Іраном адміністрація нового лідера США Джо Байдена зробила перші кроки, щоб виправити помилки, які допустив Трамп у політиці стосовно Близького Сходу. Відносини США з рештою країн регіону також потребують перезапуску. Але Байден не зможе швидко «перезавантажити» політику США щодо Близького Сходу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі