Низка білоруських правозахисних організацій визнали політв'язнем засновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича, якого затримали в результаті вимушеної посадки в Мінську літака Ryanair рейсом Афіни-Вільнюс. Про це йдеться в заяві, оприлюдненій на сайті правозахисного центру "Вясна".
"Переслідування блогера Романа Протасевича здійснюється владою Білорусі в період гострої кризи з правами людини в країні, яка почався після оголошення президентських виборів у травні минулого року і триває досі. Ця криза супроводжується безпрецедентними політичними репресіями щодо громадян країни, жертвами яких вже стали тисячі людей - чоловіків і жінок, пенсіонерів і студентів, представників широких кіл білоруського суспільства. Всіх їх об'єднує те, що вони мають інші погляди на розвиток країни, вимагають проведення чесних виборів і забезпечення прав людини для всіх без винятку громадян Білорусі", - йдеться у заяві.
Правозахисники зазначили, що публічна діяльність Протасевича – це ніщо інше, як мирна реалізація свобод, гарантованих як Конституцією Білорусі, так і міжнародними нормами права в галузі прав людини. Зокрема, це свобода пошуку і поширення інформації, висловлення власної думки та ін.
"Згідно з міжнародними стандартами свободи вираження поглядів, ніхто не може зазнавати будь-якого роду обмежень, позбавлення прав або санкцій через власні думки або переконання", - зазначено у заяві.
Правозахисники пояснили, що людину можна покарати за висловлення своєї думки, яка загрожує нацбезпеці, якщо уряд може продемонструвати:
- що думка висловлюється для призову до насильницьких дій;
- може привести до таких насильницьких дій;
- є прямий і безпосередній зв'язок між такими висловлюваннями і ймовірністю або виникненням насильницьких дій.
При цьому в заяві йдеться про те, що масові стихійні збори білорусів, що почалися після закінчення президентських виборів, були в основному мирними та не супроводжувалися діями, які можна кваліфікувати, як масові заворушення.
"Звинувачення Романа Протасевича в розпалюванні національної ворожнечі відносно чиновників, міліції та інших посадових осіб є, на нашу думку, нічим іншим, як переслідуванням за критику чинної влади. Стаття 130 КК покликана насамперед захищати від розпалювання ворожнечі вразливі групи суспільства, а не представників державної влади від нехай і жорсткої критики на їхню адресу. Нами неодноразово уточнювалося, що представники державних органів влади не є окремою соціальною групою", - йдеться в заяві.
Також правозахисники звернули увагу на те, що згідно з міжнародними стандартами у сфері свободи вираження поглядів, неприпустимо покарання за критику або образу нації, держави або її символів, уряду, державних установ чи державних і громадських діячів. Винятком є випадки, коли така критика або образи спрямовані на підбурювання до насильницьких дій або можуть спричинити такі дії.
"У зв'язку з цим ми вважаємо переслідування Романа Протасевича політично мотивованим, пов'язаним з мирною реалізацією вираження думки, а його самого політичним в'язням відповідно до п. 3.1 (а) Керівництва по визначенню поняття "політичний в'язень", - зазначено в заяві.
Від влади Білорусі правозахисники вимагають:
- негайно звільнити Протасевича і припинити його кримінальне переслідування;
- звільнити безпідставно затриману дівчину журналіста Софію Сапегу;
- звільнити всіх політв'язнів і припинити політичні репресії в країні.
Під заявою підписалися:
- Правозахисний центр "Вясна";
- Білоруський ПЕН-центр;
- РОО "Правова ініціатива";
- Центр правової трансформації Lawtrend;
- Білоруська асоціація журналістів;
- Консультаційний центр з актуальних міжнародних практик та їх імплементації в праві "Хьюман Константа";
- Просте товариство "Ініціатива FORB";
- Білоруський документаційний центр;
- РПОО "Білоруський Гельсінський комітет".
Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська був екстрено посаджений літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе мінування повітряного судна, в аеропорт стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги». Пізніше стало відомо про те, що на борту літака перебуває опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.
Глава Ryanair Майкл О'Лірі вважає, що на борту літака могли бути співробітники білоруського КДБ. Він звинуватив владу Білорусі у "повітряному піратстві", і відкинув претензії на адресу пілотів.
В ЄС виступили з першою офіційною заявою після того, що сталося. Там переконані, що літак здійснив вимушену посадку в аеропорту Мінська через дії білоруського військового літака.
У Міжнародній організації цивільної авіації висловили стурбованість щодо примусової посадки лоукостер. Організація вважає, що дії білоруської влади можуть порушувати Чиказьку конвенцію.
Про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича і що слід робити Україні читайте у статті Володимира Кравченка "Зона, заборонена для польотів".