17 липня – день пам'яті про відданість ЄС міжнародному кримінальному правосуддю. Це привід задуматися про те, як безкарність за найсерйозніші злочини, що викликають занепокоєння міжнародного співтовариства, підриває саму тканину суспільства.
Про це йдеться у заяві Високого представника ЄС Жозепа Борреля, опублікованому в бюлетені consilium.europa.eu.
“Безкарність дестабілізує країни та цілі регіони, завдає невимовних страждань мільйонам людей, особливо найбільш уразливим з них, загрожує міжнародному миру та безпеці, перешкоджає примиренню та звертає назад з такою працею досягнутий прогрес у постконфліктних ситуаціях, – йдеться у заяві. — Міжнародні механізми правосуддя необхідні для того, щоб забезпечити розслідування та переслідування найбільш тяжких злочинів, притягнення винних до відповідальності та надання жертвам правосуддя, адекватної допомоги та відшкодування завданих збитків”.
“Ситуація, яка торкнулася кількох країн по всьому світу, а тепер і Україну внаслідок неспровокованої та невиправданої військової агресії Росії, демонструє, як наші прагнення до миру та справедливості можуть бути зруйновані у будь-який момент і як захист заснованого на правилах міжнародного порядку та забезпечення підзвітності важливі як ніколи”, — наголошується у документі.
Європейський Союз та його держави-члени віддані зміцненню міжнародної системи кримінального правосуддя та підтверджують свою повну підтримку Міжнародного кримінального суду – суду останньої інстанції, яка доповнює національні юрисдикції.
“Ми сповнені рішучості захищати цілісність Римського статуту, універсальність та незалежність Суду. ЄС закликає всі держави дотримуватися своїх зобов'язань щодо дотримання верховенства закону та міжнародного права, чи то в МКС, чи у своїх національних судах”, — наголошує Високий представник.
Національні юрисдикції держав-членів ЄС досягли значного прогресу у застосуванні принципу універсальної юрисдикції для розслідування та переслідування найсерйозніших злочинів у національних судах. Європейська мережа з розслідування та переслідування геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів забезпечує тісне співробітництво між національними органами влади при розслідуванні та переслідуванні найбільш тяжких злочинів.
ЄС також робить свій внесок у просування міжнародного кримінального правосуддя, підтримуючи ініціативи в галузі правосуддя перехідного періоду та механізми розслідування у різних контекстах, наприклад, міжнародні механізми у Сирії та М'янмі.
Як один із основних донорів, які підтримують реформу сектору правосуддя в усьому світі, ЄС сприяє розвитку прозорих та підзвітних інституцій правосуддя, просуває незалежне, неупереджене та ефективне правосуддя та підтримує доступ до правосуддя для всіх.
“Європейський Союз продовжуватиме закликати до того, щоб винні у найсерйозніших злочинах постали перед судом та були притягнуті до відповідальності. Це наш обов'язок перед жертвами. Безкарність – це не вихід. Ніде. Ні для кого”, — наголошується у заяві.