Банк Росії оголосив, що припинить купівлю іноземної валюти на внутрішньому ринку до кінця 2023 року – щоб підтримати рубль, оскільки національна валюта РФ 9 серпня впала на Московській біржі майже до 100 рублів за долар, що є найслабшим показником за останні 16 місяців та який спостерігався у перший місяць повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
«Рішення було ухвалене з метою зниження волатильності фінансових ринків», – йдеться в заяві центрального банку за 9 серпня, передає Bloomberg.
Центробанк РФ заявив, що не купуватиме іноземну валюту на внутрішньому ринку та продовжить продавати іноземну валюту, пов'язану з використанням коштів Фонду національного добробуту.
«Рішення про призупинення закупівель повинно надати істотне полегшення падінню рубля. Попит на іноземну валюту з боку Міністерства фінансів був невеликим, але протягом наступних чотирьох місяців він склав би суму, з якою все більш крихкий російський валютний ринок не зміг би добре впоратися», – сказав економіст Bloomberg Economics Russia Алєксандр Ісаков.
На думку економіста ослаблення рубля пов'язане з відтоком капіталу. Різке збільшення державних витрат на 14% у річному обчисленні стимулює попит на імпорт в той час, коли доходи від експорту скорочуються.
Минулого місяця російський центробанк підвищив ключову процентну ставку на один процентний пункт до 8,5%, оскільки політики відреагували на інфляційні ризики, пов'язані з державними витратами, санкціями і дефіцитом робочої сили. На думку Ісакова, рубль може отримати більшу підтримку в найближчі місяці, якщо центральний банк підвищить вартість запозичень до 9,5%, а влада сповільнить витрати.
За словами Гєоргія Ващенко, заступника керівника аналітичного відділу Freedom Finance Global в Астані, психологічно важлива позначка в 100 гривень за долар може бути досягнута найближчим часом. «Я б не очікував, що тенденція до ослаблення зупиниться», вважає він.
Цього року російський рубль ослаб приблизно на 24% по відношенню до долара, що поставило його в трійку найгірших валют ринків, що розвиваються, разом з турецькою лірою та аргентинським песо.