Cвітові лідери пильно спостерігають за ходом виборів президента США, прекрасно розуміючи, що результат президентських виборів матиме наслідки фактично для всього світу. Але для ряду автократичних політиків, які покладали велику надію на «приязні відносини» з президентом США Дональдом Трампом, американські вибори можуть принести неприємні сюрпризи, і вони це чудово знають, пише The Washington Post.
Мало хто з іноземних лідерів буде спостерігати за виборами в США уважніше, ніж президент Туреччини Реджеп Ердоган, який за останні чотири роки зумів успішно «потоваришувати» з Трампом, при цьому збільшивши поляризацію стосовно турецько-американських відносин у США загалом та в американському Конгресі зокрема.
Ердоган перебував у вигідному становищі завдяки своїй здатності вміло переконувати, дехто б навіть сказав, «маніпулювати» Трампом. Але, якщо на виборах в США переможе кандидат від Демократичної партії Джо Байден, то турецький президент стане одним із світових лідерів, який внаслідок цього «найбільше постраждає».
Напевно, Ердоган був приємно здивований тим, що зумів налагодити гарні відносини з Трампом і отримувати поблажки від американського президента, якого він називає своїм «дорогим другом».
Трамп фактично ніяк не відреагував на напад Туреччини на курдів на півночі Сирії, республіканець «по-своєму розуміє» демократичне відступництво Туреччини та навіть спробував скасувати розслідування Міністерства юстиції США щодо «улюбленого банку» Ердогана. Але найбільшою «поблажкою», яку коли-небудь зробив Трамп для свого "дорогого друга", було ігнорування закону, згідно з яким він повинен був запровадити санкції проти Туреччини за придбання російського зенітно-ракетного комплексу С-400.
Протягом всієї передвиборчої кампанії Байден критикував Туреччину та політику Трампа з Ердоганом. Саме тому, швидше за все, якщо Байден стане президентом США, він не буде опиратися тиску щодо запровадження санкцій проти Туреччини.
Поправка до цьогорічного закону про національну оборону, заснована на двопартійному законопроєкті, може позбавити можливості президента США відмовлятися від санкцій проти Туреччини.
"Як член НАТО, США мають певні очікування щодо Туреччини, і Америка протягом тривалого часу досить терпляче ставилася до дій Ердогана. Але в якийсь момент США будуть змушені реагувати на суперечливу політику, щодо цього мають спільні погляди як республіканці, так і демократи. Турецький народ - великі друзі та союзники США. Але, на жаль, Ердоган зараз нехтує цим", - сказав конгресмен Адам Кінзінгер.
Перспектива санкцій з боку США неабияк підриває впевненість турецької економіки та створює значні проблеми для турецької ліри. Ердоган, який вважав, що адміністрація Обами-Байдена несправедливо поводилася з ним, вирішив піти в наступ проти Байдена напередодні виборів.
У серпні офіційний речник Ердогана Ібрагім Калін «напав» на Байдена в Twitter, коли з’явилося відео з інтерв’ю Байдена для New York Times.
В інтерв'ю Байден каже, що США повинні підтримати зусилля внутрішньої опозиції Ердогана, щоб перемогти його на виборах, додавши, що Ердоган "повинен заплатити ціну" за свої злочини.
Калін звинуватив Байдена в " невігластві, зарозумілості та лицемірстві".
Ворожнеча між Ердоганом і Байденом дуже глибока. У січні 2016 року, коли Байден їздив до Туреччини, він відверто критикував Ердогана та публічно зустрічався з лідерами турецької опозиції. Ердоган був настільки роздратований таким діями Байдена, що навіть попросив дружину демократа Джил Байден «взяти свого чоловіка під контроль».
Проте, у Вашингтоні також вважають, що Сполучені Штати та європейські союзники США повинні мати приязні відносини з Туреччиною та контролювати країну, адже якщо Туреччина і надалі буде віддалятися, то Росія може використати це задля власної вигоди. Але після чотирьох років президенства Трампа, коли самі Сполучені Штати почали віддалятися від Європи та втрачати свою роль на міжнародній арені, Туреччина, ймовірно, продовжить свою агресивну та незалежну політику.
"Туреччина не хоче виходити з НАТО, але хоче мати незалежну зовнішню політику. Немає можливості повернути Туреччину назад, якщо США не підуть на поступки в деяких питаннях, однак, Америка, судячи з усього не збирається йти на поступки", - сказав старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин Стівен Кук.
Кількість «негативу», яку Ердоган накопичив у Конгресі США, може бути занадто значною, сказав науковий співробітник Американського інституту підприємництва Майкл Рубін.
"Антитурецька політика набрала свого імпульсу", - додає Рубін.
Адміністрація Байдена може визначити структуру подальших відносин США та Туреччини, яка дозволить співпрацювати там, де це можливо, але буде стримувати Туреччину, якщо це буде необхідно. Саме тому, якщо на виборах в США переможе демократ Байден, Ердоган може забути про постійні «поблажки» з боку Америки.
Подібна ситуація чекає і на інших авторитарних світових лідерів, які надмірно покладалися на прихильність Трампа до сильних та автократичних правителів.
Це стосується, для прикладу, принца Саудівської Аравії Мохаммеда ібн Салмана, лідера Єгипту Абделя Фаттах аль-Сісі, прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та президента Росії Владіміра Путіна. Адже Байден має дещо іншу зовнішньополітичну стратегію, ніж Дональд Трамп, резюмує видання.
До виборів президента США залишилось небагато часу. Соціологія від Університету Східної Кароліни в Північній Кароліні показує 51% підтримки для Байдена і 47% для Трампа.
Опитування Insider Advantage в Айові каже, що там за Байдена готові проголосувати 45%, за Трампа 44%.
Дані RMG Research в Аризоні показали різницю в відсоток між демократом і республіканцем: Байден 47%, Трамп 46%.
Перед цим опитування Yahoo News і YouGov показав, що за Байдена готові проголосувати 51% американців, за Трампа - 40%. У ключових штатах колишній віцепрезидент також випереджає президента.
Трамп, який намагається затриматися в Білому домі ще на одну каденцію, продовжує в опитуваннях від Байдена. Аналітики журналу The Economist вважають, що шанси Байдена на перемогу набагато вищі, ніж у чинного глави держави.
Загальнонаціональне опитування The Gurdian показало, що Байден на 17% випереджає Трампа. Потім опитування WSJ показало перевагу Байдена в 11 відсотків.
Варто зазначити, що Байден має кращі рейтинги перед виборами, ніж будь-який претендент на пост президента США з 1936 року.