Про сьогодні пише видання Newsweek, нагадуючи, що всі решта країн Євросоюзу, окрім Нідерландів, фактично завершили ратифікацію угоду між ЄС і Україною. Відповідь "ні" на голландському референдумі не зобов'язує уряд країни заблокувати угоду. Однак для хиткого об'єднання, в якому президентство переходить від країни до країни, може виявитися тяжко проігнорувати її менш ніж за рік до чергових виборів Європарламенту.
Також відмова нідерландців чи голландського уряду віддасть Володимиру Путіну перемогу у "війні слів" із Заходом, який усіма силами намагається завадити поглибленню відносин України з ЄС. На думку видання, якщо ЄС вирішить проштовхнути українсько-європейську угоду попри відповідь "ні" з боку нідерландців, це може загострити внутрішні протиріччя в ЄС перед голосуванням щодо членства Великобританії в ЄС.
"Якщо політики проігнорують негативну відповідь нідерландців, це стане дуже потужним сигналом для британців, що європейський політичний клас неможливо скорегувати і варто голосувати за вихід", - сказав противник українсько-європейської угоди Тіеррі Баудет.
Для багатьох нідерландців референдум здається вибором між двома непривабливими варіантами: розширенням ЄС, про яке мріють бюрократи в Брюсселі, і допомогою Путіну, якого вони звинувачують у знищенні малайзійського MH17, на борту якого загинули 196 їхніх співвітчизників.
"Я не збираюся взагалі голосувати. Не розумію, яку проблему піднімає цей референдум і навіщо його взагалі проводять", - сказав вчитель з керування автомобілем з Амстердама Гійс.
Результати опитування, яке провела компанія TNS, свідчать, що проти угоди проголосують 32% виборців, а за – 30%. Уряд Нідерландів, який підтримує ратифікацію угоди, побоюється повторення досвіду 2005 року, коли більшість нідерландців висловилися проти ратифікації конституції ЄС.
"Я сподіваюся, що голландці зможуть пересилити свої емоції і скажуть: "Так, ми невдоволені Європою, нас дратує цей нідерландський уряд, але ми досі підтримуємо Україну", - прокоментував міністр фінансів Нідерландів Єроен Бійссельброем.
Він додав, що в разі відповіді "ні" на референдумі, парламентарі просто повторно розглянуть рішення про ратифікацію, як того вимагає законодавство, і не більше того.
Раніше прем'єр Нідерландів Марк Рютте висловив думку, що голландці "виявлять мудрість" і проголосують на референдумі за асоціацію Україна-ЄС. Але при цьому чиновник вважає, що Україна не повинна вступати в Євросоюз і мати хороші відносини одночасно і з ЄС, і з Росією.
Референдум щодо угоди про асоціацію між Україною і ЄС відбудеться 6 квітня. Чиновники Нідерландів відреагували на 420 тисяч підписів за його проведення. Зібрати голоси вдалося завдяки онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, "Комітету громадян ЄС" і євроскептикам "Форуму для демократії".
Посол ЄС в Україні Ян Томбінський назвав референдум в Нідерландах "прецедентом" в історії ЄС. У разі негативного результату європейське співтовариство не має подальшого алгоритму дій.
Детальніше про політичні відносини Нідерландів та України, а також позицію Амстердама по антиросійських санкцій читайте у спецпроекті "Викрадення Європи".