Багато спостерігачів вважають, що нинішній безвихідь вигідний Україні, дозволяючи їй отримати від Заходу більш сучасну зброю та підготуватися до нових контрнаступів. У Росії серед прихильників жорсткої лінії зростає почуття розпачу з приводу нерішучості президента Володимира Путіна та відсутності у нього чіткої стратегії, пише AP NEWS.
Військові аналітики відзначають, що незабаром, у міру замерзання ґрунту, бойові дії, швидше за все, знову активізуються. Багато хто вказує на окуповані Росією райони на півдні країни як найбільш ймовірне місце для наступної української атаки.
"Грунт повинен добре промерзнути, перш ніж ви зможете більш вільно пересувати техніку", - сказав агентству Ассошіейтед Прес Джастін Крамп, колишній британський командир танка, який очолює консалтингову компанію Sibylline, яка займається питаннями безпеки.
Він зазначив, що хоча в холодну погоду важче підтримувати військові операції, вона відкриває можливості для маневрування, і "у міру того, як триватиме зима, обидві сторони матимуть наступальний потенціал".
Крамп вважає, що українські військові можуть спробувати відвоювати частину півдня Запорізької області та просунутися до стратегічного порту Маріуполь на Азовському морі. Це дозволило б Україні відрізати сухопутний коридор Росії до Криму.
Росія, яка в останні місяці зазнає принизливих військових невдач, закликала 300 000 резервістів, щоб компенсувати важкі втрати на полі бою. Минулого тижня Путін заявив, що половина з них все ще проходить підготовку на полігонах далеко від лінії фронту.
"Росія намагається створити більш ефективні ударні сили, а не просто кидати людей на передову", - сказав Крамп. - Вони розраховують прийти на передову і в більшій кількості наступного року, щоб досягти чогось вражаючого".
Працюючи над зміцненням своїх атакуючих сил, російські військові також наполегливо намагаються прорвати багатошарову українську оборону у східному регіоні Донецька в запеклій окопній війні, що нагадує Першу світову війну, повільно просуваючись вперед останніми тижнями.
Крамп зазначив, що очевидна стратегія Росії, яка веде безперервні атаки на український опорний пункт Бахмут на Донеччині, полягає в тому, щоб змусити Київ залишити там значну кількість військ і завдати їм важких втрат.
"Уся справа в тому, щоб виграти час, протриматися, вбиваючи українських солдатів і знищуючи українську техніку швидше, ніж Україна може їх зробити".
Україна, своєю чергою, намагається вивести свого супротивника з рівноваги раптовими атаками, деякі з яких відбуваються в глибині Росії.
Минулого тижня Москва визнала, що Україна завдала удару по її стратегічних авіабазах, розташованих за 500 кілометрів на схід від кордону, за допомогою модифікованих безпілотників радянського виробництва. Україна відкрито не заявляла про свою заслугу у завданні ударів, але найвища посадова особа країни з питань безпеки заявила, що Київ вважає всю російську територію "чесною грою" для таких атак.
Президент України Володимир Зеленський заявив нещодавно, що бомбардування зруйнувало половину інфраструктури його країни, і закликав США та інших західних союзників швидко надати більше систем ППО для відбиття атак.
Цього тижня американські чиновники заявили, що Вашингтон готовий схвалити постачання Україні батарей зенітно-ракетних комплексів Patriot — потужної зброї, здатної збивати російські ракети.
Кремль стверджує, що надаючи Україні таку зброю, навчаючи її війська та обмінюючись військовою розвідкою, НАТО фактично стала стороною конфлікту. Він попередив Вашингтон, що системи Patriot та будь-який американський персонал, спрямований на навчання українських військ їх використанню, стануть законною мішенню для Росії.
У своїх виступах минулого тижня, які відображають зростаюче занепокоєння щодо ескалації, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг попередив, що бойові дії можуть вийти з-під контролю і перерости у "велику війну" між альянсом та Росією.
Путін назвав напади, внаслідок яких мільйони українців залишилися без електрики, води та тепла в умовах низьких температур, законною відповіддю на жовтневий вибух вантажівки на мосту, що з'єднує Кримський півострів із материковою частиною Росії. Кремль поклав провину за напад на Київ.
Минулого тижня Путін визнав, що досягнення цілей Москви в Україні може бути "тривалим процесом", але наполягав на тому, що російські військові зусилля йдуть "стабільно". Російські прихильники жорсткої лінії висміяли заяву Путіна.
Ігор Стрєлков, колишній офіцер російських спецслужб, який очолював сепаратистські сили на сході України, коли у 2014 році там почався конфлікт, піддав Путіна та його генералів уїдливій критиці за те, що вони, за його словами, не змогли поставити чіткі військові цілі та мобілізувати всі наявні ресурси.
"У більшості підрозділів солдати та офіцери не розуміють, за що вони борються", - сказав він після короткої поїздки до зони бойових дій. — Це призводить до апатії та підриває бойовий дух.
Стрєлков заявив, що затяжний конфлікт може стати "самовбивчим для Російської Федерації, її уряду та еліти".
Російський полковник у відставці Віктор Алксніс, прихильник жорсткої лінії, відомий тим, що намагався запобігти розпаду Радянського Союзу в 1991 році, попередив, що така ж доля може спіткати і Росію. Він сказав, що військова поразка, що загрожує, в Україні призведе до "ганебної капітуляції Росії та її подальшого розпаду", стверджуючи, що застосування низькоенергетичної бойової ядерної зброї є "єдиним способом запобігти цьому".
Дмитро Медведєв, заступник голови Ради безпеки Росії під головуванням Путіна, минулого місяця попередив, що український наступ, що триває, може викликати ядерну відповідь відповідно до доктрини стримування країни, яка передбачає застосування цієї зброї у разі, якщо звичайний напад загрожує існуванню російської держави.
Підтримуючи амбіції України щодо завоювання нових територій, Медведєв сказав, що "західні держави підштовхують світ до глобальної війни".
Тетяна Станова, експерт Фонду Карнегі, яка стежить за настроями Кремля та російської еліти, відзначила зростаюче почуття безнадійності та розпачу серед правлячого класу.
Члени правлячого класу розглядають останні військові невдачі Росії як ознаку того, що країна рухається до воєнної поразки, зазначила вона.
"Все сприймається як стрімке падіння в хаос і навіть розпад країни", - сказала Станова у своєму недавньому аналізі.
Вона вказала на розкол між тими представниками правлячої еліти, які виступають за заморожування конфлікту, щоб Росія могла відшкодувати свої втрати, і тими, хто виступає за підвищення ставки.
"Путін виглядає слабкою фігурою для обох таборів еліти", - сказала вона.