Правозахисники з міжнародної організації Amnesty International представили доповідь про тортури, які застосовують до мирного населення, в тому числі дітей, бойовики пов'язаного з "Аль-Каїдою" сунітського угрупування "Ахрар аш-Шам" ("Ісламська держава в Іраку і Леванте", ISIS), яке контролює частину сирійських територій. На півночі Сирії діють сім замаскованих в'язниць, в яких регулярно застосовують тортури і страти, що виправдовуються вимогами ісламського права, повідомляється у документі правозахисників.
"Серед викрадених і затриманих є діти до восьми років, яких утримують разом з дорослими у тих нелюдських умовах", - заявив Філіп Лютер, директор Amnesty International на Близькому Сході і у Північній Африці.
Про шокуючі факти порушення прав людини правозахисникам розповіли колишні ув'язнені. У тюрмах їх жорстоко били, катували електричним струмом або годинами тримали у так званій "позі скорпіона" - коли зап'ястя затриманого скріплені разом над одним плечем. Причому "злочинами" деяких були, наприклад, куріння, сексуальні зв'язки поза шлюбом або інші подібні вчинки, які суворо карають поборники ісламу. Також в секретних в'язницях утримують тих, хто відмовляється підтримувати бойовиків.
Двоє затриманих, які пройшли через тюрми ISIS, розповіли, як стали свідками покарання 14-річного підлітка - він отримав 90 ударів батогом під час допиту. Ще одну дитину, приблизно того ж віку, звинуватили у крадіжці мотоцикла і били кілька днів поспіль. В іншому випадку батько змушений був слухати крики з сусідньої кімнати, де мучили його маленького сина.
Одна з в'язниць, про які йде мова, розташована неподалік від греблі на річці Євфрат в Аль-Мансурі, де місцевий суддя тероризує населення, йдеться у доповіді Amnesty. Цей вершитель правосуддя постійно носить на собі пояс смертника і виносить "гротескно несправедливі" вироки. Колишні в'язні кажуть, що він особисто бере участь у побоях.
"Після стількох років, коли сирійці страждали від жорстокості режиму Башара Асада, народ в Алеппо і північних провінціях страждає від нової тиранії, нав'язаної їм ісламістами, і тортури та страти там стали звичайним явищем", - говорить представник правозахисної організації. Він нагадав, що саме це угруповання раніше запідозрили у викраденні іноземців, у тому числі журналістів, які висвітлюють військові дії у Сирії.
Amnesty International закликала міжнародну спільноту заблокувати потік зброї та підтримку "Ісламської держави ірак Леванту" та інших озброєних груп, причетних до військових злочинів і порушень прав людини. Уряду Туреччини запропоновано розібратися з бойовиками, які використовують територію країни для набору і підготовки новобранців. Водночас правозахисники звернулися до сирійського уряду з проханням надати необмежені можливості для роботи міжнародних гуманітарних та правозахисних організацій.
Раніше Amnesty International виступала також із критикою сирійського уряду, публікуючи свідоцтва про порушення прав людини стосовно цивільного населення. Зокрема, доповіді організації стосувалися жертв при артобстрілах у провінціях Ідліб і Хама, руйнуванні в "новому Сталінграді" і жорстокому розгоні мирних демонстрацій. !zn
Читайте також:
ЗМІ: Захід не буде обговорювати питання відставки Асада на женевських переговорах
США запропонували РБ ООН прийняти резолюцію із засудженням влади Сирії за авіаудари
Сирійська опозиція знову звинуватив Асада у використанні хімічної зброї