Всі машини були пожертвувані місцевими мешканцями або волонтерами. Однак тепер полк отримав від уряду України старі радянські танки Т-64 і БТРи.
Про це на сторінках Newsweek пише колишній американський солдат і журналіст Нолан Петерсон. Танки, які є в розпорядженні добровольців, були здебільшого вироблені в 80-х роках і дещо модернізовані. "Азов" отримав їх після того, як погодився увійти до складу Національної гвардії.
"В перші дні сепаратисти не могли навіть розібрати автомат. А тепер у них є танки, артилерія, засоби ППО. Тепер ми воюємо проти російських солдатів. Тож нам треба стати більш професійними, щоб перемогти їх", - сказав заступник командира полку в Урзуфі з позивним Апіс.
"Азов" створив свою військову базу в колишній морській резиденції екс-президента Віктора Януковича за 40 кілометрів від Маріуполя. Тут базується 400 солдатів.
Однак, на фоні загострення ситуації на фронті, добровольчий полк залишається осторонь. І це свідчить про напругу і відносинах між урядом в Києві і багатьма добровольчими батальйонами, які відіграли важливу роль на початку війни.
"Нам не подобається те, що ми не на фронті. Насправді нас це бісить", - сказав командир "Азову" з питань зв'язків з громадськістю з позивним "Винний".
В серпні уряд України відкликав усі добровольчі батальйони включно з Азовом від лінії фронту неподалік Маріуполя, замінивши їх загонами ЗСУ. У Києві пояснили це рішення простою ротацією військ. Боєготовність регулярної армії значно зросла за рік.
"Завдання Збройних сил України відбивати агресію ворога. Національна гвардія і міністерство внутрішніх справ мають власні завдання, якими вони займаються на другій і третій лінії оборони", - пояснив прес-секретар Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов.
Три батальйони морської піхоти України були відправлені для зміцнення оборони Маріуполя. Також вони замінили добровольців у селі Широкіне. Солдати "Азову" кажуть, що їм поставили вимогу за дві години звільнити всі траншеї і позиції. Ніякої передачі не було.
Апіс розповів, що командування ЗСУ пояснило своє рішення відкликати "Азов" з передової тим, що добровольці зазнали дуже багато втрат.
"Але в нас значно менше втрат, ніж у регулярної армії", - сказав він.
Петерсон нагадує про посилення боїв на Сході України впродовж останніх кількох тижнів на лінії фронту під Маріуполем. Зокрема, нещодавно терористи обстріляли Сартану, вбивши кількох цивільних і військових. Однак, "Азов" лишається на базі в Урзуфі. Добровольці кажуть, що були готові по тривозі виступити на лінію фронту. Але наказу вони так і не отримали.
В квітні експерт Шведської дослідницької агенції з питань оборони Маргарет Кляйн написала у своєму звіті: "Добровольчі батальйони водночас вигідні для України і становлять ризик для крихкої державності і демократичних перспектив країни. Впродовж перших місяців АТО добровольці з високим бойовим духом зробили значний внесок в протидії сепаратистам. Однак, існує реальний ризик того, що добровольчі формування будуть політизовані і перетворяться на приватні армії".
В цей же час, в Україні зростає невдоволення населення через надто повільний темп проведення реформ урядом в Києві, а також рішеннями урядовців щодо війни в Донбасі.
Згідно з результатами дослідження Pew Research Center, 32% українців підтримують владу. А це на 15% менше, ніж рік тому. При цьому 59% опитаних відповіли, що уряд негативно вплинув на країну.
"На додачу до невдоволення економічними проблемами, українці не дуже довіряють державним інституціям", - йдеться в звіті Pew Research Center.
В цей же час, добровольчі батальйони в Україні користуються довірою і підтримкою. В Київському міжнародному інституті соціології кажуть, що добровольці займають друге місце в рейтингу довіри українців.
Виведення "Азову" з Широкіного було непопулярним рішенням серед мешканців Маріуполя. Петерсон пише, що в місті навіть відбувся протест під гаслом "Маріуполь – це Україна", учасники якого вимагали повернути добровольців на фронт. Багато мешканців Маріуполя вважають, що саме "Азов" не дозволив проросійським силам захопити місто знову.
"Спочатку всі ненавиділи "Азов", тому що російські ЗМІ говорили, що ми вбивці, ґвалтівники і фашисти. Але тепер люди в Маріуполі підтримують нас, вони просять нас про допомогу частіше, ніж міліцію", - каже Апіс.
"Кожен в "Азові" тепер вважає Маріуполь своїм рідним містом. Тяжко сидіти і нічого не робити, коли тривають атаки", - розповів Винний.
Видання Al Jazeera писало, що разом з українцями в складі полку "Азов" воюють громадяни ЄС. Європейці воюють на боці України за Європу і заради адреналіну.
42-річний француз Харлі служив у військовому флоті Франції, а потім був бійцем приватної охоронної компанії. Він залишив двох дітей і дружину вдома і вирушив на Схід України.
"Я ненавиджу Росію", - зізнається французький боєць перед відправкою на передову. Як і в більшості солдатів, у нього на руці браслет з лайливими словами на адресу президента Росії Володимира Путіна.
Попри те, що добровольці з ЄС ще не отримали громадянства України, вони готові захищати її від нападу Росії.
Детальніше про ситуацію на східному фронті читайте в статті Юрія Бутусова На фронтах "перемир'я": спроба згортання війни для DT.UA.