«Зернова ініціатива»: Україна у січні експортувала на чверть менше агропродукції, ніж у грудні

Поділитися
Перешкода для доступу української агропродукції на світові ринки — це дії РФ у Спільному координаційному центрі.

Україна у січні 2023 року у рамках «зернової ініціативи» експортувала на чверть менше агропродукції, ніж у грудні минулого року. Про це повідомляє Міністерство інфраструктури.

«77 суден експортували 3 мільйони тонн агропродукції з портів Великої Одеси до країн Африки, Азії та Європи. Це на 25% менше обсягів грудня», - йдеться у повідомленні.

У грудні минулого року Україна відправила 94 кораблі з 3,7 мільйона тонн агропродукції.

Крім того, в Мінінфраструктури зазначають, що переважна більшість країн отримує українську агропродукцію з величезними затримками в часі через затримку кораблів у Босфорі.

За даними Міністерства, зберігається тенденція щомісячного зниження обсягів експорту агропродукції через порти «Одеса», «Південний» та «Чорноморськ».

За шість місяців роботи «зернового коридору» світ отримав 19,7 мільйона тонн українського продовольства, а повинен був отримати понад 30 мільйонів тонн, якби «коридор» функціонував стабільно.

В Мінінфраструктури наголосили, що єдина перешкода для доступу української агропродукції на світові ринки - це дії Росії в Спільному координаційному центрі (СКЦ). Зокрема, російська сторона всіма доступними шляхами і під вигаданими приводами блокує перевірку кораблів у Босфорі та реєстрацію нових суден до зернової ініціативи.

«Наголошуємо, що зберігається  критично низький показник виходу суден із портів - 2,5 судна на добу. В січні порти працювали лише на 30-40% через дефіцит флоту під завантаження. 3 судна на добу при запропонованих 9 проходять інспекцію у Босфорі і отримують дозвіл рухатися в українські порти за продовольством», - заявили в Міністерстві.

Щодня СКЦ планує проведення по десять інспекцій на добу, але інспектори РФ завершують вдало лише половину з них.

Зокрема, в січні було проведено 204 інспекції, з яких успішними були 173, а 31 інспекція не була завершена через те, що російські інспектори передчасно та самовільно завершували робочі дні або через їхні претензії до документів кораблів, які не мають перевірятися СКЦ.

Також гальмується і реєстрація кораблів для участі в зерновій ініціативі.  При заявлених понад 80 кораблях представники РФ, без пояснення причин, реєструють 2-3 на добу.

Станом на 4 лютого 120 кораблів очікують перевірки в територіальних водах Туреччини (98 - на вхід в порти під завантаження, 22 - з агропродукцією на вихід). Переважна більшість з них змушена чекати по кілька тижнів.

«Це цілеспрямована дестабілізація ситуації з метою обмежити доступ українського продовольства на світові ринки через уповільнення руху суден з/до українських портів», - наголосили в Мінінфраструктури, додавши, що Україна неодноразово звертала увагу партнерів на неприпустимість  блокування вільного судноплавства з боку РФ та насадження несправедливої продовольчої політики.

Чорноморська зернова ініціатива була започаткована Україною, Туреччиною, РФ та ООН 22 липня з метою відновлення експорту зерна з України, продуктів харчування та добрив, включаючи аміак, через безпечний морський гуманітарний коридор. Перший корабель з українським продовольством в межах Ініціативи вийшов з порту Одеси 1 серпня.

Координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун заявила, що Чорноморську зернову ініціативу не заблоковано, над її продовженням зараз працюють. Вона запевнила, що ООН не дозволить припинення роботи «зернової угоди».

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі