Законопроєкт про організації водокористувачів відкриває шлях до забудови берегів Вирлиці

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Законопроєкт про організації водокористувачів відкриває шлях до забудови берегів Вирлиці © Ліга.net
На північному березі озера компанія з орбіти Віталія Хомутинника хоче збудувати ТРЦ.

На початку вересня Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт 5202 «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», який містить багато загроз для довкілля, зокрема, дозволяє забудовувати береги озер і річок. Під його дію може потрапити й озеро Вирлиця у Дарницькому районі Києва.

Новий законопроєкт запроваджує правовий статус «організацій водокористувачів», однак на цьому його позитивні моменти закінчуються. Документ позбавляє береги річок прибережної захисної смуги та відкриває для забудови; дозволяє водозабір з водних об’єктів незважаючи на їх стан, наповненість, наслідки для біорізноманіття/екосистем; звільняє організацію водокористувачів від обов’язку мати спецдозволи на водокористування та вести облік води; виключає меліорацію земель зі сфери компетенції центральних органів виконавчої влади тощо.

Відповідний законопроєкт прискорить темпи опустелювання в Україні, а також глобальні зміни клімату, наголошують екологи. Втім, для забудовників він може стати справжнім подарунком.

Так, у 2005 року Київрада позбавила північний берег озера Вирлиця статусу цінних природних земель і віддала його під забудову. Орендарем ділянок виступила компанія ТОВ «Мрія-Інвест» з орбіти ексрегіонала Віталія Хомутинника. 

«У часи Януковича компанія-забудовник спромоглася вибити для себе унікальне право визначати, де проходитимуть нові межі озера, – тобто засипати стільки озера, наскільки вистачить сил та ресурсів», - пишуть Євгенія Кулеба та Юрій Малахов у статі «Озеро Вирлиця – заповідати не можна руйнувати».

У 2012 році «Мрія-Інвест» здійснила першу спробу будівництва. Понад сім гектарів озера опинилися під шаром піску та будівельного сміття. Зірвати плани забудовника зі знищення всього північного берега змогли тільки початок Революції Гідності та кардинальна зміна політичної ситуації в країні.

Екосистема встигла майже відновитись, а прокуратура намагалася повернути земельні ділянки місту. Проте Вирлиця потрапила у сферу інтересів Хомутинника, який планує звести тут торгово-розважальний центр.

У листопаді 2020 – березні 2021 «Мрія-Інвест» зі своїм проєктом забудови спробувала пройти процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД), що необхідна для початку будь-якого серйозного будівництва. У висновку до звіту Управління екології КМДА чітко зазначило: потрібно провести додаткову процедуру оцінювання.

«Фактично це означає, що орендар земельних ділянок – «Мрія-Інвест» – не може проводити жодних попередніх робіт на озері. Та негативний висновок з ОВД і заборона на проведення будь-яких будівельних і підготовчих робіт не стали вагомим аргументом для забудовника. «Мрія-Інвест» подала позов до суду на управління екології КМДА, вимагаючи скасувати рішення. І, не чекаючи вердикту суду, почала засипати озеро та нищити його заплави», - наголошують автори.

Докладніше про боротьбу киян за збереження озера від забудови читайте в статті Євгенії Кулеби та Юрія Малахова «Озеро Вирлиця – заповідати не можна руйнувати» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі